Gündem Haberleri

  Galatasaraylı futbolcular sanatçıların da gözdesi

  Hürriyet Haber
  18.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Galatasaray'ın yıldız futbolcuları son dönemde yeşil sahalar kadar sanat arenasında da görülmeye başladılar. Şair küçük İskender'in Emre'ye şiir yazmasından sonra ünlü ressam Komet'in sergisinde de Suat'ın fotoğrafı yer aldı.

  GALATASARAY'IN başarılı futbolcuları sadece sahaların değil, sanatın da yıldızları arasına girmeye başladılar. Türk şiirinin marjinal ismi küçük İskender, Emre için yazdığı şiiri son kitabına almış ve büyük ilgi görmüştü. İskender, Emre'nin futbola olan sevgisini şiirleştirdiğini söylemişti.

  Edebiyat dünyasından sonra şimdi de bir diğer Galatasaray'lı futbolcuya plastik sanatlar alanında rastlandı.

  Ünlü ressam Komet'in Dolmabahçe Kültür Merkezi'nde açılan 'İdi-İdim-İdik' başlıklı son sergisini gezenler orada da Galatasaray'ın başarılı orta saha oyuncusu Suat'ın fotoğrafıyla karşılaştılar. Atatürk heykelinin önünde poz veren ünlü futbolcu bu pozuyla resim tarihine girmiş oldu.

  Kendi eserlerinin yanında yaşamını etkileyen nesnelere de yer veren Komet'in bu sergisinde bir çok fotoğraf bulunuyor. Bunlar çeşitli zamanlarda gazetelerde yayımlanmış ya da sanatçı tarafınden değişik yerlerden satın alınmış fotoğraflar.

  Milliyet Gazetesi'nden spor muhabiri Vedat Danacı'ya ait olan Suat'ın fotoğrafını sergiye alışını ise şöyle açıklıyor Komet: ‘‘Fotoğrafı gördüğümde çok hoşuma gitti. Atatürk'ün elinde bilim ve sanat yazan bir kitap var. Önünde de poz veren bir futbolcu. Ata'nın ideolojisini temsil eden bir kare çıkmıştı ortaya: Bilim-sanat-spor.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı