« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Galatasaray'ın cezası belli oluyor

Saat 15.00’te toplanacak olan federasyon yönetiminin, Cemal Nalga skandalı nedeniyle sarı kırmızılı kulübe tarihin en ağır cezalarını vermesi bekleniyor.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

KÜME DÜŞÜRÜLECEK %45

Tüm maçlarda hükmen yenik %40

Sadece 2 maçta hükmen mağlup %15

CEZALI olan Cemal Nalga’yı sezon öncesi 2 hazırlık maçında Tufan Ersöz’ün formasıyla oynatıp, resmi evraklarda ‘oynamamış’ gibi gösteren Galatasaray Cafe Crown’a verilecek cezalar bugün belli olacak. Konuyla ilgili kararını vermek için dün toplanan Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu, Anadolu’daki üyelerden 3’ü toplantıya gelemediği için, kararını bugüne bıraktı.
Basketbol Federasyonu dün tarihinin en hareketleri günlerinden birini yaşadı. Önce Disiplin Kurulu toplandı. Cemal Nalga konusundaki belgeleri değerlendiren kurul, bir rapor hazırlayıp, federasyon yönetim kuruluna sundu. Disiplin Kurulu’nun ardından Federasyon Yönetim Kurulu bir araya geldi.

Toplantı 6 saat sürdü

TOPLANTI, beklenenden gergin geçti, çok sert tartışmalar yaşandı. Ve tam 6 saat sürdü. Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel başkanlığındaki toplantıda bir grup üye, Galatasaray Cafe Crown’un en ağır biçimde cezalandırılmasını istedi. Savundukları tez şuydu:
En büyük leke
- Bu olay Türk basketboluna sürülen en büyük lekedir. Öyle hata diye geçiştirilebilecek bir şey değildir. Önceden planlanmış, baştan sona bilerek işlenmiş büyük bir suç var ortada. Cezalı oyuncu oynattıkları yetmezmiş gibi, bize gönderdikleri belgelerde doğruları yazmamışlar. Galatasaray, hem ligden hem Türkiye Kupası’ndan ihraç edilmeli.
Ancak diğer üyeler bu görüşe şiddetle karşı çıktı:
- Birkaç kişinin işlediği bir suçun faturasını 104 yıllık bir kulübe mal etmeyelim. Sorumlulara ağır ceza verelim ama kulübün cezasını daha hafif tutalım.
Karşıt görüşlüler arasındaki tartışmalar bitmek bilmedi. Bütün çabasına rağmen gergin havayı yatıştıramayan başkan Turgay Demirel, “Arkadaşlar, böyle önemli bir konuda kararı oy çokluğuyla değil oy birliğiyle almalıyız. Anadolu’dan gelemeyen arkadaşlarımız var. Onların da katılımıyla yarın (bugün) saat 15.00’Te tekrar toplanalım” diyerek, kararı bugüne bıraktırdı.

KARAR BUGÜN

Kupadan da ihraç

TBF Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu bugün saat 15.00’te toplanarak, Galatasaray Cafe Crown’a verilecek cezaları belirleyecek. Toplantıda şu 3 cezadan biri verilecek.
1-) Hem ligden hem kupadan ihraç edilecek. Sarı kırmızılı takım gelecek sezon mücadelesine 2. Lig’den başlayacak.
2-) Bu sezon yaptığı tüm lig ve kupa maçlarında hükmen yenik sayılacak, ancak her iki kulvarda da mücadelesine devam edecek.
3-) Sadece Cemal Nalga’nın cezalı olduğu halde oynadığı yönünde itirazda bulunan Oyak Renault ve Fenerbahçe Ülker ile oynadığı maçlarda hükmen yenik sayılacak.
Bu 3 alternatifin en ağır basanı 1 numaralı şık. Ancak, 2 numaralı şıkta ısrar edenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. 3 numaralı şık olan 2 maçta hükmen yenik sayılma cezasına ise pek ihtimal verilmiyor.
1 ila 3 yıl ceza
Kişisel cezalara gelince... Cemal Nalga, Tufan Ersöz ve takımın idari ve teknik heyetine 1 ila 3 yıl arasında değişen hak mahrumiyeti ve men cezaları verilecek. Cezalar bunlarla da kalmayacak; Galatasaray Cafe Crown ağır para cezalarına çarptırılacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz