Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Galatasaray'ı 500 bin euro için satmış

Fransız futbolcu ile eski menajeri Bruno Heiderscheid arasındaki kan davası, Cimbom'un hakkının nasıl yendiğini ortaya çıkardı. Liberation Gazetesi, Franck Ribery'nin marifetlerini belgeleriyle ortaya döktü.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Galatasaray'dan olaylı bir şekilde ayrılan Franck Ribery, bugünlerde yine Avrupa transfer borsasının adından en çok söz ettiren aktörlerinden biri.

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; Fransız yıldızın Bayern Münih'ten Barcelona ya da Real Madrid'e transferi gündemde... Ancak Fransız Liberation Gazetesi, Ribery'nin yeni transfer haberleri yerine sayfalarında nasıl dalavereler çevirdiğine ayrıntılı bir şekilde yer verdi.

Liberation Gazetesi'nde Renaud Lecadre imzasıyla 'Ribery, transfer savaşları' başlığıyla yayınlanan makalede Ribery'nin Galatasaray'daki sözleşmesini feshedip Marsilya'ya gitmek için açıktan 500 bin euro para aldığı yazıldı.

İşte Liberation Gazetesi'nde yayınlanan Marsilya, Ribery ve menajeri Bruno üçgeninde Galatasaray'ın nasıl dolandırıldığının hikayesi:

BRUNO'YU DA DOLANDIRDI

Ribery, Türkiye'de 17 maç oynadı. Metz'ten şubat 2005'te ayrılıp gittiği Galatasaray'daki sözleşmesini iptal etti. Bu, ödenmeyen ücretleri mazeret gösteren menajeri Heiderscheid'in marifetiydi. Heiderscheid daha sonra Ribery'yi Marsilya'ya bedavaya önerdi.

Menajerlik komisyonu olarak yüzde 10 alması gerekiyordu ama Ribery Marsilya'ya bedava gittiği için para alamadı. Bunun yerine Ribery'nin Marsilya'dan defalarca pazarlık ederek 80 binden 220 bin euroya kadar çıkardığı aylıklardan yüzde 10 aldı.

Bruno banka hesabını Ribery'nin başka bir kulübe transferi sırasında kabartmayı planlıyordu. Ancak Ribery, mayıs 2007'de Bayern Münih'e imza atmadan birkaç gün önce menajeriyle yollarını ayırıp Jean-Pierre Bernes ve Alain Migliaccio ile anlaştı. Bayern'den komisyonu da Heiderscheid'in yerine Jean-Pierre Bernes ve Alain Migliaccio aldı.

DIOUF DEFALARCA ARADI

Bu duruma çok kızan Heiderscheid yasal yollara başvurdu. Teorik olarak Marsilya 2 yıl içinde Ribery'i başka bir kulübe satarsa tazminat ödemek zorunda kalacaktı. Pratikte ise bu yapılmadı.

Ribery, 13 Haziran 2005'te Galatasaray'la sözleşmesini feshetti, 14'üne Marsilya ile görüşmelere başladı, 15'inde sözleşme imzaladı.

Marsilya, FIFA'da açılan davada Galatasaray'ın suçlamalarını basındaki haberlerin kanıt olamayacağını öne sürerek reddetti. Spor basını, transferi günlerce yazdı. Ama haberlerden daha önemli bir kanıt vardı, o da Ribery'nin altında imzası olan belgeydi.

MARSİLYA'DAN 500 BİN EURO BONUS ALDI

Mahkemeye sunulan Kasım 2005 tarihli belgede Ribery şu itirafta bulunuyordu: "Ben Franck Ribery, Marsilya Başkanı Mr Pape Diouf, beni Mayıs ve Haziran 2005'te defalarca aradı. Galatasaray'daki sözleşmemi feshedip Marsilya'yla sözleşme imzalamam için 500 bin euro bonus önerdi. Sizinle yaptığım son telefon görüşmelerinin ışığında teklif ettiğiniz ücretle 500 bin euro bonusu ve diğer koşullarınızı kabul ederek Galatasaray ile sözleşmemi feshedip Marsilya'ya transfer olmayı kabul ediyorum"

Spor Tahkim Mahkemesi CAS, Ribery hakkında iki karar aldı. Ribery'nin 2007 nisan ayında parasını ödemediği gerekçesiyle Galatasaray'la olan, 2008 nisan ayında da menajeri Heiderscheid ile olan sözleşmesini feshetmesini onayladı. Davaya katılan Fransız avukatlardan Jean-Jacques Bertrand, iki farklı tez savundu. Birincisi Mr. Heiderscheid, Ribery'nin menajeri değil. İkincisi ise Mr. Heiderscheid adının karıştığı şike davası nedeniyle menajerlik yapamaz. Bu iki sebeple mahkeme Heiderscheid'in, Marsilya'nın Ribery'den kestiği komisyonları geri ödemesine hükmetti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler