Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Galatasaray'dan sert cevap

  A.A
  16 Kasım 2009 - 20:22Son Güncelleme : 16 Kasım 2009 - 21:22

  Galatasaray Kulübü, Beko Basketbol Ligi'nde dün yapılan Fenerbahçe Ülker maçının normal süresinin bitiminin ardından yaşanan olayların, Fenerbahçeli bir bayan taraftarın, Galatasaraylı taraftarları fiili hareketleriyle tahrik etmesi sonucu meydana geldiğini bildirdi.  Kulüpten yapılan açıklamada, maçın, iki takımın gösterdiği müthiş  mücadele ve 8 bini aşkın taraftarın muhteşem desteğiyle bir basketbol şöleni  biçiminde geçtiği belirtilerek, “Fakat karşılaşmanın normal süresinin bitimiyle,  Fenerbahçe Ülker bençinin arkasında oturan ve misafir takımın taraftarı olduğu  anlaşılan bir kadın seyircinin, taraftarımızı fiili hareketleriyle tahrik etmesi  sonucunda istenmeyen olaylar yaşanmıştır. Bir Fenerbahçe Ülker oyuncusu da salon  içi koltuklarda yer alan bir taraftarımızı yumruklamıştır. Söz konusu bütün  fiiller, gerek yazılı, gerek görsel medyaya yansımış bulunmaktadır” denildi.

  Saha içi olayların engellenmesi ve özellikle konuk takım yönetici ve  sporcularının zarar görmemesi için Galatasaray Kulübü'nün başkan, yönetici ve  sporcularının azami özen gösterdiği ve taraftarın tahriklere daha fazla  kapılmamasıyla olayların büyümesinin engellendiği dile getirilen açıklamada, şu  görüşlere yer verildi:
         
  “Fenerbahçeli 22 numaralı sporcu ise olayların yatışmasından sonra  salonu terkederken bir seyircimizi yumruklayarak, yaralanmasına sebebiyet  vermiştir. Şu bilinmelidir ki, bu olayların benzerleri ne yazık ki Türkiye'de  birçok spor karşılaşmasında yaşanmaktadır. Yaşananların nedenlerinden çok  sonuçlarıyla ilgilenmek büyük resmi gizlemekte ve bu tür olayların önüne  geçilmesine engel olmaktadır. Galatasaray Kulübü olarak şiddete ve küfüre karşı  olan duruşumuzu aynı şekilde sürdürmekteyiz. Benzer olayların spor alanlarında  tekrarlanmaması için tüm mercilerle birlikte samimi bir gayret içinde çalışmaya  hazır olduğumuzu defalarca beyan etmiş bulunmaktayız. Bizim bu türden  beyanlarımız tamamen samimi olup, olaylar karşısında gösterilen ve durumu  kurtarma amaçlı davranışlar değildir.

  Bize, taraflı olmamamız konusunda akıl öğretme gafletine düşenlerin,  henüz 1 hafta önce kendi televizyonlarında kulübümüz aleyhinde edilen sinkaflı  küfürlere hala bir tepki ortaya koymadığı ve sadece kendi internet sitesinde  haberi dışarıya sızdıranların kimler olduğunu aramakla meşgul olduğu spor  kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Ayrıca Fenerbahçe Kulübü, çok daha vahim  olayların yaşandığı geçen seneki play-off final maçında Efes Pilsen koçu ve  oyuncularının maruz kaldığı elim olayları unutmuş ya da hiç olmamış gibi  göstermeye çalışarak, bu olayların önlenmesi konusunda ne kadar samimiyetsiz  olduğunu bir kez daha tüm Türkiye'ye göstermiştir”

  Olaylarla ilgili, tahrik edici davranışlarda bulunanların ve olaylara  karışanların belirlenerek haklarında gerekli işlemlerin yapılması konusunda  kararlı olunduğu vurgulanan Galatasaray Kulübü açıklamasında, “Sporcu davranışı  olması olanaksız olan, tribündeki seyirciye yumruk sallayan sporcu için  Fenerbahçe Kulübü'nün nasıl bir davranış içinde olacağını da merakla  beklemekteyiz. Kısaca, şiddet ve küfüre karşı olduğunu beyan ederek pozisyon  kazanma gayretinde olan Fenerbahçe Kulübü yönetiminden, samimiyetlerini ortaya  koymak adına, ilk olarak kendi televiyonlarının bir programında Galatasaray'a  edilen sinkaflı küfür için, edenleri kınamalarını, ikinci olarak kendi  bençlerinin arkasında oturan ve kafilelerinin içinde bulunan kışkırtıcı kadın  seyircinin kimliğini tespit etmelerini ve tribünde seyircimizi yumruklayan  oyuncularına gerekli cezayı vermelerini talep ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı