« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Galatasaray'dan 75 milyon dolarlık operasyon

Mali açıdan zor günler yaşayan Galatasaray Kulübü'nü düzlüğe çıkarabilmek için çareler arayan başkan Dursun Özbek, çok önemli bir proje üretti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Sarı kırmızılı yönetim, inşaatı büyük ölçüde tamamlanan Mecidiyeköy'deki 5 yıldızlı oteli, uluslararası finans piyasalarında 'sell&least back' adı verilen 'sat ve geri kirala' sistemiyle kiralayacak.

100 milyon dolardan fazla değer biçilen otel bu sayede yılda 5 milyon dolar civarında bir ücrete kiralanacak. 15 yıl üzerinden yapılacak anlaşma sayesinde Galatasaray Kulübü'nün kasasına 75 milyon dolar (214 milyon TL) para girecek.Galatasaraydan 75 milyon dolarlık operasyonDursun Özbek yönetimi en kısa sürede harekete geçerek 'sat ve geri kirala' yöntemi için Galatasaray Kulübü Genel Kurulu üyelerinden yetki isteyecek.

'SAT VE GERİ KİRALA' SİSTEMİ NEDİR?
Şirketlerin finansman sağlama yöntemi olarak kullandığı “sat ve geri kirala” işlemi, şirketin üzerine kayıtlı amortismana tabi malların Leasing firmasına satıldıktan sonra tekrar kiralanması işlemidir. Kiralama süresi sonunda satılan mallar tekrar kiracıya devredilmektedir. Gayrimenkul, ikinci eli değerli olabilecek makine ekipman ve iş makineleri sözleşmeye konu olabilecektir.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Gayrimenkulun sahibi önce mülkünü leasing firmasına satıyor, ardından kendisi kiralıyor. Dolayısıyla gayrimenkulün değeri kadar peşin para tahsil etmiş oluyor. Galatasaray Kulübü söz konusu oteli bu şekilde satarsa,  satıştan elde ettiği parayı 15 yıl içinde kira olarak geri ödeyecek ve kira süresi sonunda gayrimenkulu geri alacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz