Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Galatasaray'da polis müdahalesi

  Haber-Kamera: Çağatay KENARLI - Hasan YILDIRIM - Taner YENER / İstanbul DHA
  13 Eylül 2015 - 19:01Son Güncelleme : 13 Eylül 2015 - 19:01

  "Barış Bloku" üyelerinin, Cizre'de yaşanan olayları protesto etmek amacıyla Galatasaray Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasından sonra, polis dağılmayan gruba biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi ile müdahale etti. Olaylar sırasında bir foto muhabiri de başına isabet eden taşla yaralandı.

  "Barış Bloku" üyeleri, Cizre'de yaşanan olayları protesto etmek ve basın açıklaması yapmak için saat 17:00 sıralarında Galatasaray Meydanı'nda toplandı. Polis ekipleri de 3 TOMA ve Çevik Kuvvet ekipleri ile çevrede önlem aldı. Galatasaray Lisesi önünde toplanan göstericiler, 'Cizre halkı dimdik ayakta' yazılı bir afiş açarak, 'Diren Cizre / İstanbul seninle', 'Faşizme karşı omuz omuza' ve 'Direne direne kazanacağız' şeklinde slogan attı.

  Galatasarayda polis müdahalesi  'SİLAHLAR SUSSUN, DEMOKRATİK SİYASETİN KOŞULLARI SAĞLANSIN'

  Barış Bloku Başkanı Nuray Sancar, Cizre halkının "kullandığı oy yüzünden cezalandırıldığını" savunarak, "Cizre'de vatandaşlar 9 gün boyunca direndi. Silvan, Lice ve Şırnak nokta harekatı hedefleri arasına alındı. Bu ilçelerde aynı senaryo işliyor ve yürürlüğe sokuldu. Sokağa çıkma yasakları ile halk eve hapsediliyor. Bugün sıra Diyarbakır Sur Mahallesi'ne geldi. Seçilmiş belediye başkanlarını görevden alarak, gözaltına alarak veya tutuklayarak uygulanan OHAL rejimi ile demokratik talepleri bastırmayı amaçlıyorlar. Halkın büyük bir çoğunluğunun istemediği bir savaş ortamına sürüklenmek istemiyoruz. Kürt halkının tercihlerine saygı gösterilmesini, demokratik taleplerin karşılanmasını istiyoruz. Bir an önce silahlar sussun, demokratik siyasetin koşuları sağlansın. Cizre ve Lice'nin yaraları sarılsın istiyoruz' dedi.

  Galatasarayda polis müdahalesi

  DAĞILMAYAN GRUBA POLİS MÜDAHALESİ

  Basın açıklamasının ardından grup oturma eylemine geçti. Çeşitli konuşmacılar kısa süreli söz alırken, grup Cumhurbaşkanı aleyhinde slogan atmaya başladığı sırada, polis ekipleri grubu dağılması konusunda uyardı. Dağılmamakta ısrar eden grup ile polis ekipleri arasında arbede yaşandı.

  Galatasarayda polis müdahalesi

  Bunun üzerine, polis gruba biber gazı, tazyikli su ve plastik mermilerle müdahale etti. Grup ara sokaklara kaçarak dağıldı.

  Galatasarayda polis müdahalesi

  Olay sırasında bir foto muhabiri de başına isabet eden taşla yaralandı.

  Galatasarayda polis müdahalesi

  Yaralı foto muhabirine ilk müdahaleyi Çevik Kuvvet ekiplerinin yaptığı görüldü.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı