« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Galatasaray seride 2-0 öne geçti-

Beko Basketbol Ligi play-off ilk turunda Galatasaray Cafe Crown, Abdi İpekçi Spor Salonu'nda normal süresi 80-80 eşitlikle tamamlanan mücadelede Beşiktaş Cola Turka'yı 94-90'lık skorla mağlup etti. Seriye 1-0 önde başlayan Sarı Kırmızılılar, bu sonuçla durumu 2-0'a taşıdı.

İSTANBUL, (DHA)
SON GÜNCELLEME

Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki mücadeleyi TBF Yönetim Kurulu Üyeleri Hüsnü Karagözoğlu ve Ahmet Nuri Tan, TBF Genel Sekreteri Ali Özsoy ile Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat da izledi.

Ermal Kurtoğlu ve Josh Shipp'in basketleriyle mücadeleye hızlı başlayan Galatasaray Cafe Crown, ilk dakikayı 4-0 önde geçti. Michal Ignerski ve Serkan Erdoğan ile maçtaki ilk sayılarını bulan Beşiktaş Cola Turka, buna karşın Evren ve Johnson'ın basketlerine engel olamayınca, dördüncü dakikada Sarı Kırmızılılar yedi sayılık farkı yakaladı (12-5). Serkan ve Kemp ile rakibinin serisine son veren Siyah Beyazlılar, hücumlarda ise Shipp ile Ermal'ı durdurmakta zorlandı. Son bölümde Chatman ile sayılar bulan rakibi karşısında Galatasaray Cafe Crown, ilk periyotu 21-18 önde tamamladı.

İkinci periyotun ilk hücumunda Sarı Kırmızılılar Preston Shumpert ile atışı sayıya çeviremezken, Beşiktaş Cola Turka ise Marcelus Kemp'in üç sayı isabetiyle skora dengeyi getirdi (21-21). A.J. Ogilvy'nin serbest atışları ve Serkan Erdoğan'ın asistinde de Cevher Özer'in üç sayılık basketiyle Siyah Beyazlılar farkı beş sayıya çıkarttı (21-26). Rakibini dış atışlara yönelten ve Haluk Yıldırım ile de hücumları olumlu kullanan Galatasaray Cafe Crown, yakaladığı 11-1'lik seriyle farkı beş sayıya çıkarttı (32-27). Savunmada toparlanan Siyah Beyazlılar, Chatman'ın penetreleri ile 35-36 öne geçmesine karşın, Tutku ile Shumpert'ın dış atışlarına engel olamadı. Son dakikaya 41-36 üstün giren Galatasaray Cafe Crown, devre sonunda da soyunma odasına Shumpert'in serbest atışlarıyla 43-39 önde gitti.

Düşük tempoda başlayan üçüncü periyotta Serkan Erdoğan'ın orta mesafeden bulduğu isabetle Beşiktaş Cola Turka farkı iki sayıya indirdi (43-41). Pota altına top indirerek hücum eden Sarı Kırmızılılar, Jerry Johnson'ın asistinde Ermal Kurtoğlu ile turnike basket buldu. Tempoyu iyi ayarlayan ve yarı sahada organize olmakta zorlanmayan Siyah Beyazlılar, Chatman ve Serkan ikilisiyle 24.dakikada 45-47 öne geçti. Kenardan gelen Preston Shumert'ın hücuma hareketlilik getirmesiyle dört sayı bulan ev sahibi ekip, buna karşın tempoyu arttıramadığı için öne geçemedi. Reklam molasının ardından alan savunmasına dönen ev sahibi ekip karşısında ilk hücumu Marcelus Kemp ile değerlendiren Beşiktaş Cola Turka, farkı da altı sayıya çıkarttı (49-55). Tutku Açık ile üç sayılık basket bulan Sarı Kırmızılılar, Luksa Andric'in de turnikesiyle aradaki farkı eritti. Ancak Beşiktaş Cola Turka periyotu 60-64 önde tamamladı.

Mücadelenin final periyotunda Tutku Açık ile tempoyu arttıran Galatasaray Cafe Crown, Haluk Yıldırım'ın da üç sayılık basketiyle farkı iki sayıya indirdi (62-64). Serkan Erdoğan'ın üç sayı isabetiyle rakibine karşılık veren Siyah Beyazlılar, Marcelus Kemp'in de bire biriyle 34.dakikada durumu 67-70'e getirdi. Bu bölümde özellikle Kemp'in hücumda devreye girmesiyle kontrolü eline alan Beşiktaş Cola Turka, 36.dakikaya girilirken farkı da altı sayıya çıkarttı ve ev sahibi ekip de mola aldı (67-73). Josh Shipp ve Ermal Kurtoğlu'nun basketleriyle hücumdaki suskunluğunu bozan Sarı Kırmızılılar, Preston Shumpert'in serbest atışları ve Caner Topaloğlu'nun da üç sayılık basketiyle bitime 1.5 dakika kala 77-75'lik skorla öne geçti. Son dakikası büyük bir çekişmeye sahne olan mücadelede bitime 23.7 saniye kala bir önceki pozisyonda turnikeyi kaçıran Jerry Johnson, üç sayılık basketiyle durumu 80-77'ye getirdi. Beşiktaş Cola Turka, mola sonrasında Marcelus Kemp'in zor pozisyondaki üç sayı isabetiyle skoru 80-80 yaptı ve normal süre de bu skorla sona erdi.

Preston Shumpert ve Mire Chatman'ın karşılıklı basketleriyle uzatma bölümü başlarken, ilk 1.5 dakika sonunda Jerry Johnson'ın turnikesiyle skor 84-82'ye geldi. Ogilvy'i pota altında iyi savunan Sarı Kırmızılılar, Josh Shipp'in de üç sayılık basketiyle skoru 87-86'ya getirdi. Son dakikaya AJ Ogilvy'nin basketiyle giren rakibi karşısında Galatasaray Cafe Crown, Preston Shumpert'in üç sayı isabeti ve Ermal Kurtoğlu'nun da turnikesiyle salondan da 94-90 galibiyetle ayrılmayı başardı.

SALON: Abdi İpekçi Spor Salonu

HAKEMLER: Emin Moğulkoç - Özlem Yalman - Mehmet Serdar Ünal

GALATASARAY CAFE CROWN (94): Josh Shipp 14 (6 ribaund- 1 asist), Jerry Johnson 12 (1 ribaund- 3 asist), Caner Topaloğlu 8 (3 ribaund- 3 asist), Preston Shumpert 27 (7 ribaund- 3 asist), Tutku Açık 6 (2 ribaund- 4 asist), Luska Andric 4 (1 ribaund- 1 asist), Radoslav Rancik (2 ribaund- 1 asist), Haluk Yıldırım 5 (5 ribaund- 2 asist), Evren Büker 2, Ermal Kurtoğlu 16 (6 ribaund)

BEŞİKTAŞ COLA TURKA (90): Serkan Erdoğan 16 (1 ribaund- 2 asist), Fedor Likholitov (1 ribaund), Bekir Yarangüme, Cüneyt Erden (1 asist), Hüseyin Beşok 1 (4 ribaund), Michal Ignerski 7 (4 ribaund), Marcelus Kemp 27 (1 ribaund- 3 asist), Mire Chatman 18 (10 ribaund- 6 asist), Cevher Özer 5 (5 ribaund- 3 asist), Andrew Ogilvy 16 (11 ribaund- 2 asist)

1.PERİYOT: 21-18

2.PERİYOT: 22-21

3.PERİYOT: 17-25

4.PERİYOT: 20-16

UZATMA : 14-10


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler