Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Galatasaray Rektörü’ne Fransa’dan şövalye unvanı

  Mehmet ÖZDOĞAN
  16 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 15 Şubat 2011 - 23:55

  Fransız Hükümeti’nin “Légion d’Honneur” nişanı, bu sene Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga’ya (61) veriliyor.

  10 Mart’ta, Fransız Büyükelçiliği’nde düzenlenecek ve Fransız devlet adamlarının da katılacağı bir törenle ‘şövalye’ unvanını alacak olan Prof. Tolga, “Fransa dışı Fransızca eğitim veren üniversiteler arasında GSÜ dünyada birinci sırada” diyerek bu ödülün kendisine değil, GSÜ’ye verildiğini belirtti. Prof. Tolga, şu bilgileri verdi:
  Kouchner sundu      

  Sarkozy onayladı

  “Fransız Büyükelçiliği’nden 10-15 gün önce bir mektup geldi. 30 Ekim 2010’da Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, bu unvanı almam için Nicolas Sarkozy’e teklifte bulunmuş. O da kabul etmiş. Duyunca çok mutlu oldum. Ama bu başarı benim değil, GSÜ’nün başarısı. Şövalye ünvanını almama gerekçe olarak, okulumuzun dünyanın en seçkin Fransızca eğitim veren üniversiteleri arasında oluşu gösteriliyor.”

  Fransa hariç, dünyada bir numara

  “Sadece iki-üç yılda üç olan doktora programı sayısı dokuza çıkarıldı. Yüksek lisans programları her geçen gün artıyor. Artık GSÜ tam bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor yurtdışında. Bugüne kadar üç Fransa Cumhurbaşkanı ve sayısız diplomatı konferans için ağırladık. Herkesin ve tüm istatistiklerin söylediği şey aynı: GSÜ, Fransa dışındaki Fransızca eğitim veren üniversiteler arasında bir numara.”

  Légion d’Honneur alan 5. Türk

  FRANSA İmparatoru Napoléon Bonaparte döneminde verilmeye başlanan Légion  d’Honneur, Fransız madalyaları arasında en tanınmış olanı. Daha önce Necip Fazıl’ın büyük babası Mehmet Hilmi Efendi’ye, İkinci Dünya Savaşı esnasında 20 bine yakın Yahudiyi soykırımdan kurtaran Behiç Erkin ve Behiç Erkin’in büyükbabası Ömer Fevzi Paşa’ya da verilen nişan, 2007’de Fransa’da “Grand Turc” (Büyük Türk) olarak bilinen, Efes Pilsen’in kurucusu Gökşin Sipahioğlu’na verilmişti. GSÜ’de kuruluşundan beri (1992) yer alan Prof. Dr. Ethem Tolga, 14 Ocak 2008’den beri rektörlük görevini sürdürüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı