« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Galatasaray müzesi açıldı

Galatasaray Kulübü'nde geleneksel hale gelen pilav günü kutlanırken, sarı-kırmızılı kulübün tarihinin yaşatılacağı müze de açıldı.

DHA
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, üyeler ve yöneticilerin yer aldığı etkinliğin ardından Beyoğlu'ndaki eski Galatasaray Postanesi binasının düzenlenmesiyle oluşturulan müzenin açılışı yapıldı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç ile Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga'nın da yer aldığı açılışta, Galatasaray Lisesi içerisinde yer alan müzenin çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden yapılandırılarak hizmete sunulduğu binada, Galatasaray'ın 529 yıllık birikimini, eğitim, spor, kültür ve sanat alanlarındaki ögeleriyle, belgeler, anekdotlar, filmler, kupalar, efsaneler, ünlüler ve sergilerle kapsamlı ve benzersiz bir deneyim olarak kamuoyunun beğenisine sunulmak için hazırlandı. Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı Kıraç tarafından Galatasaray Üniversitesi Kültür Sanat Merkezi olarak restore edilen, 19. yüzyılda inşa edilen 4 katlı binada tarihi tavanları kalem işi ile yenilendi.

"DÜNYAYA AÇILAN PENCERE"

Mimar Sinan Genim, binayı orjinaline sadık kalarak ve fonksiyonlara cevap vererek hazırladı. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olacak bir yaklaşımla merkezin içindeki sergileme ve gösterim alanları, Galatasaray Kulübü tarafından, "Dünyaya Açılan Pencere" temasıyla tasarlandı. Kıraç, yaptığı açıklamada, müzenin yapım aşamalarına değinerek "Bu Türk toplumunun iftihar duyacağı ve toplumu birleştiren bir yapı olacaktır. Bu sadece Galatasaray'ın değil bütün vatandaşların yuvasıdır" diye konuştu. Galatasaray Kulübü Başkanı Polat açılışa katılan Fransa Ankara Büyükelçisi Bernard Emie, müzede Galatasaray'ın tarihiyle ilgili bilgi verdi. Bu arada açılış sırasına oluşan yoğun izdiham nedeniyle görüntü almakta zorlanan basın mensupları içeriye alınmazken, görüntünün Galatasaray Kulübü'nün iletişim organları tarafından dağıtılacağı açıklandı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz