Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Galatasaray Liv Hospital'ı 3 bin 500 polis koruyor

Galatasaray Liv Hospital Erkek Basketbol Takımı, THY Avrupa Ligi Top 16 turu E Grubu üçüncü haftasında Kızılyıldız ile bu akşam yapacağı karşılaşma için Sırbistan'a geldi. Belgrad emniyeti, maç için tam 3 bin 500 polis görevlendirdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat'ın da yer aldığı kafile, başkent Belgrad'daki Nikola Tesla Havalimanı'nda Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay ve Kızılyıldız Basketbol Kulübü yetkililerince karşılandı.

Sırbistan medyasının yoğun ilgi gösterdiği Galatasaray Liv Hospital kafilesi, maçın oynanacağı Kombank Arena yakınlarında bulunan Hyatt Oteli'ne hareket etti.

Havalimanından hareket sırasında ve güzergah boyunca geniş güvenlik önlemleri alındığı dikkati çekti.

Galatasaray Liv Hospitalı 3 bin 500 polis koruyor GALATASARAY'I ANTİ-TERÖR TİMLERİ KORUYORKızılyıldız ile Galatasaray Liv Hospital arasındaki karşılaşma Belgrad'daki Kombank Arena'da TSİ 22.00'de başlayacak. Sarı-kırmızılı ekip maçın ardından Türkiye'ye dönecek.

Belgrad emniyeti, maç için tam 3 bin 500 polis görevlendirdi.İki takım arasında grup aşamasında İstanbul'da oynanan karşılaşma öncesinde çıkan olaylarda bıçaklanan Sırp taraftar Marko Ivkovic hayatını kaybetmişti.

Galatasaray Liv Hospitalı 3 bin 500 polis koruyor

THY Avrupa Ligi yönetiminin aldığı karar gereği, Belgrad'daki maçı Galatasaray, İstanbul'daki maçı ise Kızılyıldız taraftarları izleyemeyecek.

Yarsuvat ölen Sırp taraftarın mezarını ziyaret etti
Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat, İstanbul'da oynanan maç öncesi çıkan olaylarda bıçaklanarak öldürülen Sırp taraftar Marko İvkoviç'in mezarını ziyaret etti. Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay ile birlikte başkent Belgrad'daki Novo Bejaniysko Mezarlığı'na gelen Yarsuvat, İvkoviç'in mezarına çelenk bıraktı.

Kızılyıldız Basketbol Kulübü Başkanı Nebojsa Covic de eşlik ettiği ziyarette konuşan Yarsuvat, "Buraya zaten kardeşlik ve barış için geldik. Bu da görevimizdi. Ziyaret ettik mezarını ve dua ettik" dedi. Bu arada Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat'ın, Marko İvkoviç'in mezarını ziyaret etmesi ve çelenk bırakması Sırbistan basınında geniş yer aldı.


Ortak basın toplantısı
Öte yandan Yarsuvat ve Kızılyıldız Basketbol Kulübü Başkanı Nebojsa Covic ile ortak basın toplantısı düzenledi. "Sporda ortak amaç, fair-play'in kitlelerce benimsenmesi ve kitlelerin tutkularıyla dengelenmesidir" diyen Yarsuvat, şunları kaydetti: "Sporda, insanlar arasında ayrımcılığa, düşmanlığa, ırkçılığa yer yoktur. Spordaki zaferlerin en büyüğü oyunun ve rekabetin fair-play ile devam etmesidir. Bugün spor, uluslararası bir seyir ve eğlence endüstrisi olmuştur. Daha güzel seyir, daha çok eğlencedir. Dünyanın farklı coğrafyalarından, farklı etnik ve dini köklerden ve inanışlardan yetenekli gençler aynı ve rakip formalarla bu mücadele sanatında bir araya gelirler."

İstanbul'da Kasım ayında hayatını kaybeden Kızılyıldız taraftarı Marko Ivkoviç'in sadece bir taraftar değil, aynı zamanda bir sembol olduğunu anlatan Yarsuvat, bugün görülmeye başlanan davada adil bir yargılanma olacağından şüphe duymadıklarını kaydetti. Yarsuvat, iki kulüp taraftarlarının da basiretli ve öz güvenli insanlar olduğunu vurgulayarak, "Bugün tüm taraftarlar sevgilerini coşturacaklardır. Bu coşkunun kötü sonuçlar vermesine müsaade edilmemelidir" dedi.

Yarsuvat ayrıca, müsabakanın gerçekleşmesinde, gerginliğin aşılmasında ve sarı-kırmızılı kafilenin güvenli bir şekilde Belgrad'a ulaşmasında bizzat devreye giren Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç'e ve Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay'a da teşekkür etti.

Kızılyıldız Basketbol Kulübü Başkanı Nebojsa Covic de başkanlar olarak bugün önemli birer görevleri bulunduğuna dikkati çekerek, görevlerinin, 21 Kasım'da İstanbul'da yaşanan olayın bir daha tekrarlanmaması için dünyaya mesaj göndermek olduğunu söyledi. Ne yapılırsa yapılsın, Marko Ivkoviç'in geri getirilemeyeceğini kaydeden Covic, kulüp yöneticileri olarak, tansiyonun düşürülmesi için çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Nobojsa Covic, bunun yanı sıra, maçın Belgrad'da oynanabilmesi için gerekli güvenlik önlemlerini alan Sırbistan'daki ilgili makamlara ve Ivkoviç'in hayatını kaybettiği olayın aydınlatılmasında etkili olan Türk makamlarına da teşekkürlerini sundu.

Misafirperverliğin Sırp ulusunun ve aynı zamanda Kızılyıldız Kulübü'nün geleneğinde var olduğunu söyleyen Covic, "İyi bir ev sahibi olabilmek ve her şeyin yolunda gitmesi adına elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.
Bunları da Beğenebilirsiniz