« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Galatasaray küme düşebilir

Galatasaray Cafe Crown'ın, 5 maç ceza verilen Cemal Nalga'yı hazırlık maçlarında takım arkadaşı Tufan Ersöz'ün formasıyla oynattığı belirlendi. Bunun üzerine savunması istenen sarı kırmızılıların ligden ihracı gündeme geldi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

GS - FB maçında çıkan olaylar / Foto galeri

GS - FB maçından kareler / Foto galeri


Galatasaray Cafe Crown'ın oyuncusu Cemal Nalga, 16 Eylül'de Cibona Zagreb ile oynanan hazırlık maçında rakibine yumruk attığı gerekçesiyle beş maç ceza almıştı. Oyak Renault, 17 Ekim'de Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki maçın ardından Basketbol Federasyonu'na Cemal Nalga'nın cezasını tamamlamadığına dair bir itirazda bulunmuştu.

Basketbol Federasyonu ise, "Cemal Nalga'nın aldığı 5 maçlık men cezasının, takımının sonraki tarihte oynadığı 'beş hazırlık maçında' yer almaması suretiyle infaz edildiğine" kanaat getirererek itirazı reddetmişti.

VİDEOLARDAN BELİRLENDİ

Basketbol Federasyonu'nun resmi sitesinden Cemal Nalga'nın oynamadığı beş maç listelenmiş ve 24 Eylül 2009 tarihindeki Skyliners ve 26 Eylül 2009 tarihindeki EnBW Ludwigsburg maçları da Cemal'in ceza aldığı maçlar arasında gösterilmişti.

Ludwigsburg takımının resmi internet sitesinde bulunan istatistik kağıdında, Cemal Nalga'nın adı sarı-kırmızılı takımın kadrosunda görünmüyordu. Ancak Skyliners ve Ludwigsburg maçlarıyla ilgili internet üzerindeki fotoğraf ve videolarda Nalga'nın 7 numaralı 'Tufan Ersöz' formasıyla oynadığı ortaya çıktı.

FENERBANÇE VE PINAR KARŞIYAKA İTİRAZ ETTİ

Bunun üzerine Fenerbahçe Ülker ve Pınar Karşıyaka, Cemal'in cezasına itiraz etti. Tufan Ersöz'ün formasıyla oynattığının belirlenmesinin ardından Türkiye Basketbol Federasyonu, bugün yaptığı tebligatla Galatasaray Kulübü, Galatasaray Cafe Crown takımı teknik heyeti ve Cemal Nalga'yı acilen sözlü savunmaya çağırdı. Söz konusu kişilerin ve kulübün yarın ve en geç cuma günü ifade vermesi gerekiyor.

CİMBOM İHRAÇ EDİLEBİLİR

Tespit edilen olayın aslının açık bir sahtekarlığa neden olduğu, bu nedenle Galatasaray'ın ligden ihracının bile söz konusu olabileceği gündeme geldi. Tedbirli olarak ceza kuruluna sevkedilecek Cemal Nalga, cuma günü oynanacak Efes Pilsen maçında forma giyemeyecek.

ÖMÜR BOYU CEZA GÜNDEMDE

Galatasaray'ın Almanya'da maç yaptığı Frankfurt Skyliners takımının antrenörü Murat Didin'in Türk olması ve lisanslarının TBF'den verilmiş olması, bu antrenörlerin de ceza almasına kadar gidecek. Ayrıca söz konusu suistimale adı karışan, evrakta sahtecilik yapan kulüple alakalı ne kadar kişi varsa en ağır cezanın verilmesi gündemde.

Cemal Nalga'nın da bu işe bilerek alet olması, ömür boyu ceza almasını da gerektirebilecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler