Galatasaray halktan 26 milyon dolar toplayacak

Hürriyet Haber
17 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Eylül 2000 - 00:01

BU hafta imzalanacak ortaklık sözleşmesiyle Galatasaray Sportif A.Ş. hisselerinin yüzde 21'i, ABD'li AIG'ye 20 milyon dolara devredilecek. Bu şirketin halka açılması planlanan yüzde 15'lik hissesi ise, yapılan hesaplara göre 26 milyon doların üzerinde gelir getirecek.

SERMAYE Piyasası Kurulu'na (SPK) yaptığı başvuruyla hisseleri halka açık ilk spor kulübü olmaya hazırlanan Galatasaray, borsadan 26 milyon doların üzerinde bir gelir elde etmeyi planlıyor. Galatasaray Sportif A.Ş.'nin halka açılması öngörülen yüzde 15'lik hissesinden elde edilecek bu gelir, ilk etapta pahalı banka borçlarının kapatılmasında kullanılacak. Galatasaray hisselerinin ‘‘duygusal’’ değil, ‘‘yatırım’’ amaçlı satın alınmasını isteyen Galatasaray yöneticileri, ‘‘Galatasaray ciro itibariyle, Türkiye'nin 500 büyüğü arasına girecek düzeye gelmiştir. İnsanlar bu hisseleri duvara asmak için değil, kazanç için almalı’’ görüşünde.

Halka açılmadan önce yapılacak işlerin başında lisans haklarının, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş.'ye devri geliyor. Galatasaray yöneticilerinden edindiğimiz bilgiye göre, bu hafta içinde Galatasaray'ın sahip olduğu tüm medya, reklam, pazarlama, lisanslı ürün satışı ve sponsorluk faaliyetlerinin kullanım hakkı Galatasay Sportif A.Ş.'ye devredilecek. Yıllık yüzde 2.5'lik bir ücret karşılığında yapılacak olan bu lisans anlaşması 30 yılı kapsayacak.

Yine bu hafta sonuçlanması beklenen bir diğer iş ise, bir yıldan bu yana görüşmelerinin sürdüğü American International Group ile (AIG) ortaklık anlaşmasının imzalanması. Bu anlaşma, Galatasaray Sportif Yatırımlar A.Ş.'nin yüzde 21.05'lik hissesinin AIG'nin yatırım fonları AIG Blue Voyage'a (AIG'nin Türkiye'de kurulu risk sermayesi fonu) ve AIGGSEF'e (AIG'nin global spor ve eğlence fonu) devrini içerecek. Konu hakkında bilgi veren Galatasaraylı bir yöneticiden aldığımız bilgiye göre, bu hisseler 20 milyon dolara satılacak. Sportif A.Ş.'nin halka açılmasından ise, bu satıştan elde edilen gelirin yüzde 30'dan daha fazlasının elde edileceğini söyleyen bu yetkili, ‘‘Fiyat henüz kesin olarak belirlenmedi ama yapılan hesaplar bunu gösteriyor’’ dedi.

Yapılacak ortaklık ile Galatasaray Sportif A.Ş.'nin 8 kişilik yönetim kurulunda iki AIG üyesi yer alacak. Halka açılma çalışmaları ise yapılması gereken prosüdürlerin yanı sıra, reklam ve tanıtım faaliyetlerine de zaman bırakılması açısından kasım ayının ortalarını bulacak.

Galatasaray Sportif A.Ş.'nin bir pazarlama şirketi olduğunu belirten yetkili, buradaki en önemli amacın Galatasaray'ın yurtiçi ve yurtdışı pazarlamasının etkin bir biçimde yapılması olduğunu kaydetti. Bu nedenle ortak olarak AIG'in seçildiğini vurgulayan yetkili, ‘‘AIG 130 ülkede faaliyet gösteren bir şirket. Amacımız bu kanalla Galatasaray'ın yurtiçine sıkışmış gelirlerine, yurtdışı gelirleri de eklemek’’ diye konuştu.

İlk 500'e gireriz

GALATASARAY Sportif A.Ş.'nin halka açılmasının pek çok spor klübüne de örnek teşkil edeceğini belirten bir kulüp yöneticisi, bu konuda şunları dile getirdi: ‘‘Bizim amacımız Galatasaray hissesini satın alanların Galatasaray'ın gelirlerinden de pay alması. Bu halka açılmanın, sadece duygusal bir satış olmasını istemiyoruz, insanlar hisselerimizi alıp duvara assınlar diye bu hisseleri satmıyoruz. Galatasaray ciro itibariyle Türkiye'nin ilk 500 şirketi arasına girebilecek bir yere geldi.’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı