« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Galatasaray, Arda'nın cezasına itiraz ediyor

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu, olağanüstü toplanarak, Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nca (PFDK) verilen cezalar için Tahkim Kurulu'na başvurma kararı aldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Mecidiyeköy'deki kulüp binasında gerçekleştirilen toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan başkan yardımcısı Mehmet Helvacıoğlu, Fenerbahçe derbisi sonrası kulüp ve futbolculara, son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçı sonrası yine Arda'ya verilen cezaları haklı bulmadıklarını, Tahkim Kurulu'na itirazlarını ileteceklerini söyledi.

Verilen kararların neden haksız olduğu konusunda daha sonra açıklama yapacaklarını, kulüp başkanı Adnan Polat'a verilen 45 günlük hak mahrumiyeti cezasına ise itirazda bulunmayacaklarını ifade eden Helvacıoğlu, “Tahkim Kurulu'ndan doğru kararlar alacağımıza inanıyoruz. Başkanımız Adnan Polat'a verilen cezanın indirilmesi yönünde bir talebimiz yok, ama cezanın haklı olduğuna da inanmıyoruz. Başkanımızın beyanlarının arkasındayız. Gerekirse tüm yönetim kurulu olarak aynı cezayı alabiliriz. Hepimiz Adnan Polat'ız” dedi.

“HUKUKİ KONULARDA TELKİN OLMAZ”

Mehmet Helvacıoğlu, Futbol Federasyonu'nda, PFDK'nın aldığı kararların bozulmaması için Tahkim Kurulu'na sezon başından itibaren telkinlerde bulunulduğu iddialarının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

“Hukuki konularda telkin olmaz. Eğer oluyorsa, yanlışlık var demektir. Tahkim Kurulu bizim itirazlarımızı değerlendirecek, doğru itirazlarda bulunmuşsak da kararı değiştirecektir. Eğer telkin oluyorsa, bu hatadır. Bu yöneticilerin koltukları kendilerine ait değil. Bir kamu görevi icra ediliyor ve kimse görevini kötüye kullanamaz. Kullanan için savcılığa suç duyurusunda bulunulur. Öyle şey olmaz. PFDK ve Tahkim Kurulu'nda böyle yerleşmiş bir uygulama varsa, yanlıştır. Tahkim Kurulu temyizdir. PFDK'nın kararlarını değerlendirir ve çok değerli bir meslektir.”

“HUKUKUN TEMEL İLKELERİNDE SAPMALAR VAR”

Hukukta mutlak bir şey olmadığını, her şeyin tartışmaya açık olduğunu, ancak karar vermek için birtakım genel ilkelerinin bulunduğunu söyleyen Helvacıoğlu, bu temel ilkelerde sapmalar bulunduğunu ileri sürdü.

Mehmet Helvacıoğlu, hukukun temel ilkelerine uyulduğu sürece sorun olmayacağını kaydederek, “Ancak, bu temel ilkelerden sapılırsa da sorunlar baş göstermeye başlar. Son kararlarda, Sabri ile Emre için verilen kararlarda sapma gözüküyor. Arda'nın cezasında da buna benzer bir sapma var. Bu sapmaları Tahkim Kurulu'nun önüne koyacağız. Umarız aynı yönde düşünüyoruzdur, çünkü hukukun temel ilkeleri bu yönde düşünmeyi icap ettirir” diye konuştu.

Öte yandan, “Son dönemde yönetime muhalif hareket ettiği ileri sürülen eski başkan Özhan Canaydın'la yakınlığının, yönetim kurulunda soruna neden olduğu” şeklindeki haberlerin hatırlatılması üzerine Helvacıoğlu, “Ben Özhan Canaydın'a yakınım, çünkü onun başkanlığında 2 dönem çalıştım. Yakınlığımızın sebebi budur. Galatasaray'da böyle bir ipotek kimseye konamaz. Ben kendimle ilgili söyleyebilirim ki başkan adayı değilim. Bunun dışındakileri, başkan adayı olduğu söylenen kişilere sormak lazım” karşılığını verdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.