Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Galatapot rant kümesine dönüştürüldü

  Hürriyet Haber
  12.10.2005 - 14:49 | Son Güncelleme:

  Anavatan Partisi Gaziantep Milletvekili Ömer Abuşoğlu, “Galataport, rant kümesine dönüştürüldü” dedi.

  Abuşoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, “sermaye ırkçılığı” kavramıyla AB Müzakere Çerçeve Belgesi ile ilgili gündemi 'maksatlı şekilde değiştirdiğini' savundu.


  “Tarihe not düşmek için” basın toplantısı düzenlediğini ifade eden Abuşoğlu, Galataport ihalesinin geniş kapsamlı bir proje olduğunu, buranın port (liman) olmaktan çıkarılmasının hedeflendiğini ileri sürdü.

  Galataport'un, kruvaziyerlerin turist getirdiği bir liman olmaktan çıkarılmasına çalışıldığını iddia eden Abuşoğlu, şunları söyledi: “Galataport, kruvaziyer limanı olmaktan çıkarılıp, burada ticaret merkezleri ve konutlar yapılarak büyük rantlar sağlanacak. Haydarpaşa Limanı'nın, Yarımca Limanı'na taşınması söz konusu. Bir Arap şirketine ihalesiz 80 milyon dolara satılan Yarımca'yı alanlara rant sağlanacak. Haydarpaşa da böylece kruvaziyer limanı haline getirilecek. Yani Galataport'ta büyük rantlar sağlanmış olacak. Galataport, rant kümesine dönüştürüldü. Hayal bile edilemeyecek rantların sağlanması söz konusu.”

  Abuşoğlu, projelerin, ince hesap ve rant çemberi içinde dikkate alındığını iddia eden Abuşoğlu, bu doğrultuda altyapı çalışmaları yapıldığına, yeni projelerin hazırlandığına dikkati çekti.

  Galataport'un mevcut haliyle ihale edilmemesi gerektiğini savunan Abuşoğlu, “Hükümetin öncelikli görevi, tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak, ikinci görevi de yabancı sermayeyi çekmektir” dedi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı