Galataport dosyası geri gönderildi

Hürriyet Haber
25 Ekim 2005 - 13:51Son Güncelleme : 25 Ekim 2005 - 13:51

Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) sekretaryasını yürüten Devlet Planlama Teşkilatı tarafından, “usul eksikliği” nedeniyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na geri gönderilen Galataport ihale dosyasının, eksikliklikleri giderilerek hemen yine YPK'ya sunulacağı öğrenildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından YPK'ya sunulan, Salıpazarı-Karaköy Kruvaziyer Liman Kompleksi (Galataport) ihalesi sonucunun geri gönderilmesi işlemi, bir usul eksikliği bulunması nedeniyle yapıldı.

Konuya yakın çevreler, ÖİB'nin söz konusu eksikliği gidermesinin ardından dosyanın hemen YPK'ya tekrar gönderileceğini ve Galataport'un özelleştirme sürecine ilişkin herhangi bir sıkıntı olmadığını belirttiler.
Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Genel Müdürlüğü'nün, Salıpazarı-Karaköy Kruvaziyer Liman Kompleksi (Galataport) ihalesi sonucu YPK'nın onayından sonra kesinleşecek. Galataport ihalesinde teklifler 16 Eylül'de alınırken, en yüksek teklif, 3 milyar 538 milyon Euro (4.3 milyar dolar) ile Royal ortaklığından gelmişti.

Projenin yap-işlet-devret modeli çerçevesinde gerçekleştirilmesi için yapılan ihalede, ikinci sıradaki Tepe İnşaat 1.4 milyar Euro, üçüncü Fiba konsorsiyumu ise 1 milyar 4 milyon Euro teklif vermişti.

ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM: GERİ GÖNDERME YOK

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Galataport İhalesi ile ilgili dosyanın Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) geri gönderildiği haberlerini değerlendirirken, “Geri gönderme yok. Bazı ilave bilgiler istemişler, hepsi o.Bu da yeni bir haber değil. 15 gün önce gerçekleşen bir şey” dedi.

(ANKARA/A.A)
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı