Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Galatalı çocuklara rehberlik kursu

  Hürriyet Haber
  24.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.05.2000 - 00:01

  Galatalı 15 ilköğretim öğrencisi, profesyonel rehber Elmon Hancer'in düzenlediği Galata Mini Turizm Rehberliği kursunda, saklambaç oynadıkları binaların tarihini öğreniyor.

  Galata’da Okçu Musa İlköğretim Okulu’nda her cuma öğleden sonra sadece gönüllü öğrencilerin katıldığı ek bir ders yapılıyor: Galata Mini Turizm Rehberliği Kursu. Kursun müdavimleri ortalama 13 yaş grubu Galatalılar. Dersi ise profesyonel bir rehber Elmon Hançer veriyor.

  Dersler boyunca öğrencilerin en sık sorduğu soru, 'Aa, nerede bu bina!' ve yine en sık duyulan cevap cümlesi, 'Tamam bu binaların hepsini birlikte dolaşacağız.' Sonra bir soru daha, 'Levanten nedir biliyor musunuz çocuklar?' Sınıf hep birlikte cevap veriyor, 'Haayııır!' Sonra sinegoglara, şapellere geliyor sıra. Bir de Galatalı çocukların sık sık karşılaştıkları rahibelere. Her çocuğun söyleyeceği bir şeyler var ama yine de Galata’da yıllardır birlikte yaşadıkları diğer toplumlarla ne kadar yabancı oldukları ortaya çıkıyor. Merakla sorular soruyorlar.

  Önce tarih bilgisi

  Galata Derneği, Beyoğlu Belediyesi ve Okçu Musa İlköğretim Okulu’nun birlikte organize ettiği mini rehberlik kursuna 15 çocuk katılıyor. Mayıs ayı başında Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle başlayan kurs oldukça önemli bir görevi üstleniyor.

  Çocukların hepsi klasik ders havasının dışında devam eden derslerden memnun görünüyorlar. Kendi mahalleleriyle ilgili olarak bilmedikleri çok şey var -herkes gibi- ama onların şansı tüm bunları sorup öğrenecekleri bir profesyonelden ders alıyor olmaları. Tarihi, tarih öncesi dönemlere kadar uzanan Galata gibi bir bölgede yaşıyor olmak onlara son derece doğal geliyor, çünkü çok büyük bir bölümü zaten Galata’da doğmuşlar.

  Sokağa da çıkacaklar

  Kursa boyunca sadece ilköğretim öğrencileri değil, büyükler de ilgi gösteriyor. Önce sınıfın kapısından utangaç utangaç bakanlar ders sonuna doğru dayanamayıp içeri giriyorlar. İlk iki ders sınıfta temel bilgilerin verilmesiyle geçti ancak bundan sonrası açık havada geçecek. Hançer, öğrencilerine Galata’da belirlediği binaları ve tarihi kalıntıları gezdirip, çocuklara kaç yüzyıllık binalar arasında saklambaç oynadıklarını anlatacak.

  Galata’daki mini turizm rehberliği kursu küçük bir başlangıç. Üstelik çocuklara dünü öğretmenin yanı sıra asıl önemlisi bugünü gösteriyor. Bu çocuklar gerçekten çok şanslı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı