Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Galata’da Danimarka projeleri

  Hürriyet Haber
  19 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 19 Temmuz 1999 - 00:01

  Temmuz başında Danimarka'da bulunan Aarhus Mimarlık Okulu'ndan 6 öğrenci İstanbul'a geldi. Galata'ya yerleşen öğrenciler, kendi seçtikleri alanlar için restorasyon ve çevre düzenleme projeleri hazırlıyorlar. Projeler büyük ihtimalle hayata geçemeyecek ancak Galata üzerine Danimarkalı üniversite öğrencilerinin çözüm üretmeleri düşündürücü.

  Yaşları 22 ile 26 arasında değişiyor. Hepsi Aarhus Mimarlık Okulu'nun farklı branşlarında eğitim görüyorlar. Üçüncü sınıfı bitirdikleri bu yıl üniversitelerindeki Türk hocaları Ali Uyanık tarafından pratik yapmak üzere Galata'ya getirildiler. Burada iki ay boyunca kendi belirledikleri alanlar hakkında projeler üretecekler. Çalışma sahaları kendilerine Galata Derneği Başkanı Mete Göktuğ tarafından gösterildi. Öğrenciler bunların arasından kendilerine en uygun buldukları alanı tercih ettiler.

  Projeler hazırlanırken hepsinin birleştiği ortak bir nokta var: Yaşanabilir mekanlar yaratmak. Türkiye'de sık sık rastlanan, restorasyon uygulamalarından sonraki insansızlaştırma politikalarına karşılar. Hiç birinin, üzerinde çalıştığı yapıyı müzeye dönüştürmek gibi bir planı yok. Ortaçağ'dan kalan bu yapıların bugün neden bakımsız ve boş olduğuna da bir anlam veremiyorlar.

  Birleştikleri bir diğer nokta ise Galata'daki karmaşık yapı ve kirlilik. Öğrencilerden 22 yaşındaki Nikolaj Mitens, Galata'nın altında bir hazine olduğunu ancak farkedilebilmesi için üzerindeki tozun süpürülüp, parlatılması gerektiğini düşünüyor. Onun çalışma alanı Haliç'ten Galata Kulesi bağlantısı. Yol üzerindeki belli başlı binaların mimari kalitelerini ortaya çıkarmaya, kimlik kazandırmaya çalışıyor. ‘‘İnsanlar hergün buradaki tarihi yapıların önünden geçiyor ama onları görmüyor’’ diyor.

  Kimse müzede yaşamak istemez

  Tarihi Ceneviz surları ise 25 yaşındaki Lars Villumsen'in çalışma sahası. Amacı duvarın farkedilmesini sağlamak. Ona göre doğru bir düzenleme ile sur çevresi festival alanı olabilir. Veya insanların kullanabileceği spor sahaları. Tarihi dokuyu bozmadan işlevsel bir mekan yaratmaya çalışıyor ve ‘‘kimse bir müzede yaşamak istemez’’ diyor. Dikkatini çeken bir diğer şey ise akşam olduğunda Galata'da kimsenin kalmaması. Buradaki binalarda yaşanmıyor olmasına inanamıyor.

  İleride Galata Derneği'nin merkez binası olarak düşünülen eski Ceneviz Ticaret Sarayı 23 yaşındaki Thomas Fenger'in konusu. Bir maketini yaptığı binada ofisler, toplantı salonu, bilgi merkezi düşünüyor. Büyüleyici bulduğu Galata'da bu bina üzerine çalışmaktan çok memnun. ‘‘Bu kadar eski bir bina üzerinde çalışma şansını her zaman elde edemezsiniz’’ diyor.

  Thomas Helsted (22), Christina Jacobsen (26) ve Malin Nielsen (23) aynı sahanın farklı bölümlerinde çalışıyorlar. Christina, eski ayakkabı fabrikasının arkasındaki sur duvarını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Malin ise bugün sadece kalıntıları bulunan Bereketzade Camii ve çevresi ile ilgileniyor. Thomas'ın görevi ise bu iki alanın arasında kalan yolu düzenlemek. Ona göre insanların Orta çağ yapılarının içinde nasıl yaşadıklarını görmek çok ilginç.

  Ancak asıl ilginç olan bizim üniversitelerimizden ses çıkmazken, Danimarka'dan buraya uygulanmayacağını bildiklerini projeler üretmeye gelmiş olmaları.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı