Galata bankerleri

Hürriyet Haber
15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.12.2000 - 00:01

Galata'da 19. yy.'ın ikinci yarısında bankerlik işletmelerini kuran çoğunluğu gayri müslim sarraflar. Galata bankerlerinin temel işlevi, Batı Avrupa'da gerçekleşen sanayi devrimi sonrasında, Osmanlı İmparatorluğu ile batı sermaye çevreleri arasında ilişkiyi sağlamaktı.

Sözkonusu kişiler, bankerlik işlemlerinin yanı sıra, liman kentlerine ve özellikle İstanbul'a gelen batı kökenli tüketim mallarının acenteliklerini yapmışlar ve bu yoldan önemli kazançlar elde etmişlerdir. İmparatorluğun hemen her yerinde kredi işlemlerine egemen olan bankerler, bir yandan yerli tüccarı, öte yandan tüketiciyi finanse etmişlerdir.

Sözkonusu banker-tüccar ortaklığı özellikle tarımsal kökenli dışsatım mallarının ucuza kapatılmasını sağlamıştır. Rum kökenli banker ve tüccarların ortaklığı onlara tekelci bir güç sağlarken ermeni ve yahudi sarraflar iç tüketim ve yüksek devlet memurlarının artan gereksinimlerini finanse etmişlerdir. Ayrıca ermeni bankerler, geleneksel olarak, mültezim sıfatıyla devlet sarraflığı yapmışlardır

<ı>Kaynak: Büyük Larousse

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı