GAZİANTEP HABERLERİ

GAİB'te birliklerin olağan mali kongreleri yapıldı

DHA
20.04.2016 - 10:39Son Güncelleme :

GAİB'te birliklerin olağan mali kongreleri yapıldı

DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GÜNEYDOĞU Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyet gösteren ihracatçı birliklerinin genel kurulları yapıldı.

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz; Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyet gösteren Salahattin Kaplan başkanlığındaki Halı İhracatçıları Birlikleri, Abdulkadir Çıkmaz başkanlığındaki Kuru Meyve İhracatçıları Birlikleri, Mahsum Altunkaya başkanlığında ki Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birlikleri ile Sami Konukoğlu başkanlığında ki Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birliklerinin 2015 yılı olağan genel kurullarının gerçekleştirildiğini ifade ederek 2016 hedeflerine ulaşılabilmesi için bütün sektörlerin yoğun bir ihracat çalışmasına girdiğini vurguladı. Yoğun katılımla gerçekleştirilen dört birliğin 2015 yılı olağan mali kongrelerinde birlik başkanları 2015 yılıyla ilgili gerçekleştirilen hizmet ve faaliyetler hakkında bilgiler verirken 2016 yılı yol haritalarını da üyeleriyle paylaştı. GAİB'in sadece ihracat alanında değil üyelerine yönelik sosyal, kültürel ve eğitim alanında da önemli hizmetler verdiğini ifade eden Abdulkadir Çıkmaz, 2015 yılında GAİB'in 8 milyar 422 milyon 134 bin dolar ihracat yaptığını belirterek, bütün kıtalarda toplam 187 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Çıkmaz, ihracatçıların yıl boyunca yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü de belirterek, "2015 yılında bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 59,2 pay ile ilk sırada yer almakta, AB ülkeleri yüzde 16,8 pay ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 10,6 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 187 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Suriye, Suudi Arabistan, ABD, İran, İtalya, Almanya, Libya, İngiltere ve Belçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir" dedi

GAİB 'de hizmet veren dört ayrı birliğin olağan mali kongrelerini değerlendiren Abdulkadir Çıkmaz, 2015 yılında gerçekleştirilen ihracatta Gaziantep'in de önemli bir paya sahip olduğunu belirterek 2015 yılında gerçekleştirilen ihracatta Gaziantep'in Türkiye genelindeki sıralamasını koruduğunu da kaydederek, "Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2015 yılında 6 milyar 270 milyon 203 bin dolarlık ihracat ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır. Hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile demir ve demir dışı metaller ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir" dedi.

Türkiye'de ihracat kültürünün geliştiğine dikkat çeken GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz ihracatçıların sürekli yeni pazar arayışını sürdürdüğünü belirterek, "2015 yılında 7 kıtada 187 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Neredeyse gidilmedik ülke bırakmadık. 2016 yılında mevcut pazarlarımızı güçlendirirken özellikle Güney Afrika ve Güney Amerika pazarlarında daha etkin olacağımızı umuyorum. Tanıtımla ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürmektedir. 2016 yılının daha verimli geçeceğini özellikle Ocak- Nisan ayı ihracat rakamlarından daha iyi anlıyoruz. 2023 hedefleri ve belirlenen yol haritası ülkemizin kalkınması için büyük önem taşıyor" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden GAİB'te birliklerin olağan mali kongreleri yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2016 tarihinde saat 10 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GAİB'te birliklerin olağan mali kongreleri yapıldı haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:46
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:06
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:52
Sayfa Başı