"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Gaga yok, yerine bunu verelim

Bizim ülkemiz niye bir Lady Gaga çıkaramıyor diye hayıflanacak halim yok. Ama Lady Gaga’mız yok diye berbat taklitlerine mi maruz kalmak zorundayız?Bizim de canımız var, biz de insanız.

- Lady Gaga meme uçlarına tüfek yerleştirecek kadar yaratıcı.
- Demet Akalın 30 yıl öncesinin göğüsleri hunili Madonna’sı kadar bile yaratıcı olamıyor. Zımbalı bikini üstü ve dantelli jartiyeriyle “Efendiliğe” soyunuyor. Dominatrix’lerin yüz karası. Eline kırbacın en afilisini tutuştursanız bile, bu kadının sado-mazo’lukla ilgisi olduğuna kimseyi inandıramazsınız. O daha ziyade Laleli merkezli bir iç giyim firmasının katalog çekiminde gibi.
- Lady Gaga’nın yüzüyle saçı aynı renk. Soğuk. Buz gibi.
- Demet Akalın’ın da yüzüyle saçı aynı renk ama fetişizm şıklığında onun rengi pek makbul değil. Sado-mazo açık tene daha çok yakışıyor.
- Lady Gaga’nın saçına başına profesyonel el değmiş. Belli.
- Demet Akalın bildiğiniz kuaförlü. Gelin başı yaptırmış, gözlerini assolist koyuluğunda boyamış. Bir kereliğine dominatrix olacak, onun hatırına bile frapanlıktan vazgeçmemiş, omuzlarına kadar sarkan sallantılı küpeler takmış. Azıcık paraya kıysaymış İstinye Park’taki Agent Provocateur’da bile daha inandırıcı fetiş aksesuvarları bulabilirdi.
- Lady Gaga “Alejandro” adlı sevgilisinden kopuşunu anlattığı şarkısının klibinde ara ara karşımıza erkeklere eziyet eden dominatrix olarak çıkıyor.
- Demet Akalın hangi şarkıları söylerken bu imaja büründü bilemiyorum. Ama Türkçe popun 2’ye ayrıldığını düşünürsek... Ya aşk ya da ayrılık temalı bir şarkı söylerken olmalı.
- Lady Gaga’nın dominatrix rolüne büründüğü klip sembollerle dolu. İyi kötüye, erkek dişiye, hakimiyet teslimiyete karşı. Klibi ve şarkıyı Katolik kilisesinin eşcinselleri baskı altında tutması olarak yorumlayanlar olduğu gibi, klibin baskıcı bir polis devletinde yaşanan manevi reddediş ve metamorfozu anlattığını söyleyenler de var. Bu pencereden bakıldığında, Gaga’nın fetiş kostüm ve hallere bürünmesi o kadar da anlamsız kaçmıyor.
Hafızalarımızı yoklayalım... Bugüne kadar Demet Akalın’ın bir şarkısında felsefi bir söze, bir klibinde yenilikçi veya sosyal içerikli bir detaya rastladık mı? Hayır. Elde var klişe. Dolayısıyla dominatrix kılığına girmesi abesle iştigal.
- Aradaki kalite farkını görmek için dansçılara baksak yeter.
Lady Gaga’nın yatakta kölesi olan topuklu ayakkabılı erkek dansçılar file çorap içinde bile olabildiğince rafine.
Demet Akalın’ın dansçılarına ise... “Sen yanında siyah pantolonunu getir. Gerisini biz vereceğiz” denmiş.
Ve ucuz striptiz kulüp estetiğiyle Akalın koreografisi birleşip karşımıza bu tabloyu çıkarmış.
Bize de yazık ama.
Bir Gaga çıkaramayız, biliyorum. Ama layığımız da bu mudur?

X