Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gafı Ankara düzeltti

  Hürriyet Haber
  14 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Eylül 2000 - 00:01

  Yasaklı lider Necmettin Erbakan, 1 yıllık hapis cezasının infazını erteletmeye çalışırken, dün Edremit Savcılığı'nın yakalama emri tepkilere neden oldu. Ankara Cumhuriyet Savcılığı devreye girerek, infazı 4 ay süreyle erteledi.

  Bakan Türk'ten ‘düzeltin’ talimatı

  NECMETTİN Erbakan için Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile görüşen FP Trabzon Milletvekili Şeref Malkoç, Edremit Savcısı'nın tutumunu ‘skandal’ olarak nitelerken, Bakan Türk'ün bu yanlışın düzeltilmesi için talimat verdiğini ve ‘‘İş düzelecek, kimsenin endişesi olmasın’’ dediğini açıkladı. ‘‘Sonunda sıkıntı atlatılmış, savcının yaptığı ve Türkiye'yi sıkıntıya sokan bu adli hatayı Adalet Bakanı düzeltmiştir’’ diyen Malkoç, Edremit Savcısı için de, ‘‘İmzasını inkar ediyor. Bir savcının böyle bir hata yapıp, süre dolmadan işlem yapması Türkiye için bir skandaldır’’ dedi.

  * Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili özden Tönük de Edremit Savcısı'nın ‘‘eksik inceleme’’ sonucu ‘‘hesap hatası’’ yaptığını belirterek, ‘‘erken bir şekilde yakalama çıkarmış, hesaplama hatası vardı’’ dedi.

  DİYARBAKIR DGM tarafından ‘‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’’ten bir yıl hapis cezasına çarptırılan Necmettin Erbakan'ın cezasının infazı, bir dizi karışıklık ve yanlış anlamadan sonra dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 4 ay süreyle ertelendi.

  Edremit Cumhuriyet Savcısı İbrahim Can Demircioğlu'nun ‘‘yakalama emri’’ çıkarması İstanbul'da bulunan Erbakan Ailesi ve avukatları üzerinde soğuk duş etkisi yaratttı. Yakalama emri çıkarılacağından önceki akşam haberdar olan avukatlar, önceki akşam Edremit Savcılığı'na yıldırım telgraf çekip dosyanın Ankara'ya gönderilmesini isterken, dün de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na infazın 4 ay süreyle ertelenmesi başvurusunda bulundular.

  GEREKÇE

  Erbakan'ın avukatları, Edremit Savcılığı'nın süre dolmadan yakalama emri çıkardığını da savunarak, sürenin bugün (dün) dolduğunu bildirdiler. Avukatların başvurusunda, erteleme gerekçesi olarak, ‘‘Ankara'daki evinde tamir ve onarım çalışmalarının üç-dört ay süreceği ve cezanın infazı sırasında ailesinin mağdur olmaması için gereken tedbirleri alabilmek amacıyla zamana ihtiyacının olduğunun’’ belirtilmesi dikkat çekti.

  RP ile ilgili davalarda sonuca yaklaşılması da diğer gerekçeler arasında sıralandı.Ankara Cumhuriyet Savcılığı ise dosyanın Edremit Savcılığı'ndan henüz kendilerine ulaşmaması nedeniyle mahkumiyet kararını veren Diyarbakır DGM'ye faks çekerek, Erbakan'ın dosyasını istedi. Savcılığın, Erbakan'ın erteleme talebini en geç bugün karara bağlaması bekleniyor.

  Ankara Cumhuriyet Savcılığı da, Erbakan'ın avukatlarının başvurusu üzerine dün Edremit'ten dosyanın gelmesi beklemeksizin, Diyarbakır'dan istediği faks yanıtı üzerine cezanın infazını 4 ay süreyle erteledi. Erbakan'ın avukatları, ertelemeye karşılık 200 milyon lira teminat yatırdı.

  Yakalama emri veren savcı: Karar hukuka uygun

  Erbakan hakkındaki ‘‘yakalama emri’’ni çıkaran Edremit Cumhuriyet Savcısı İbrahim Can Demircioğlu ise Erbakan'la ilgili dosyayı, Adalet Bakanlığı'nın isteği üzerine Ankara'ya gönderdiği belirtirken, yaptığı işlemin hukuka uygun olduğunu savundu. ‘‘Bu daha çok tartışılır. İleride bizim de söyleyeceklerimiz olacaktır. 401. madde açılıp bakıldığında, 1 haftalık süreç olmadığı görülecektir. Ben her şeyi söyledim. Bu süreçte hiçbir şeyi yanlış yaptığıma inanmıyorum’’ diyen Demircioğlu, yakalama emrini yürürlükten kaldırıp kaldırmadığına ilişkin soruya da, ‘‘Ben böyle bir şey yapmadım. Müzekkereyi dosyaya koydum. Ankara'ya gönderdim. Oradakiler kaldırır mı, kaldırmaz mı bilemem’’ yanıtını verdi.

  Jandarma, Hoca’yı yazlıkta aradı

  Edremit Cumhuriyet Savcılığı'nın yakalama emri üzerine, dün Edremit İlçe Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Coşkun Doğan, Altınoluk Jandarma Komutanlığı'ndan 3 astsubay ve 5 erle birlikte dün öğleye doğru Erbakan'ın yazlığına geldi. Bahçeye giren jandarmalar, Erbakan'ın oturduğu ana binanın kapısını ısrarla çaldı, ancak içerden yanıt verilmedi. Daha sonra yazlıktaki bahçıvana Erbakan'ı soran jandarmalar, ‘‘Burada yok’’ yanıtını aldı. Bahçıvan, Erbakan'ın oturduğu konutunun kapısının kilitli olduğunu, anahtarın da ailede olduğunu söyledi. Bunun üzerine jandarma ekibi bir tutanak düzenleyerek geri döndü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı