Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gaffar Okkan mezarı başında anıldı

  Zafer TOKUŞ-Aziz GÜVENER/HENDEK(Sakarya), (DHA)
  24 Ocak 2011 - 14:34Son Güncelleme : 24 Ocak 2011 - 17:41

  Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki mezarı başında, kendisiyle aynı adı taşıyan ve Diyarbakır'dan gelen “Ali Gaffar” isimli 101 çocuğun katıldığı törenle anıldı.

  101 ALİ GAFFAR, GAFFAR OKKAN'I MEZARI BAŞINDA ANDI / Foto Galeri

  Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın Hendek Aile Kabristanlığı’nda bulunan mezarı başında sağanak yağış altında düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törene Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Emniyet Müdürü Ali Bilkay, İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, Diyarbakır Vali Yardımcısı Cemil Hüsnü Kansız, Diyarbakır eski Valisi Cemil Serhatlı, Okkan’ın eşi Zerrin Okkan, kızı Sezin Okkan, Diyarbakır’dan gelen 101 çocuk ve aileleri, meslektaşları ve çok sayıda seveni katıldı. Ali Gaffar Okkan’ın eşi bu yıldönümünde de saban erken saatlerde Okkan’ın mezarına gelerek kırmızı gül bıraktı.

  Sakarya Valisi Mustafa Büyük tüm Türkiye’nin gönlünde taht kurmuş Gaffar Okkan’ın ölümünün 10’uncu yıldönümünde andıklarını belirterek şunları söyledi:

  "Bugün bir şehidimizi anıyoruz. Şehitlik yüce bir makam, her zaman ayrı bir yere oturturuz. Gönüllerde yaşatırız. Bu vatanı vatan yapan onların kanlarıdır. Toplumun doğusundan batısına birleştiren örnek bir insanı anıyoruz. 10 yıl geçti. Acıyı ve kaybı tekrar yaşıyoruz. Toplumun bir insanın yaptıkları ile bütünleşebileceğini görüyoruz. Ali Gaffarlar aramızda. Bu sembol oldu. Biz üzüntüyü burada mutluluğa dönüştürdük. Onu unutmamamız gerektiğini belirtiyorum. Toplum geçmişine nasıl sahip çıktıysa geleceğine öyle sahip çıkacaktır."

  Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Gaffar Okkan’ı unutmalarının mümkün olmadığını belirterek, "Geçen yıl Diyarbakır’a gittik. İşyerlerinde evlerde Gaffar Okkan’ın resimlerini gördük. Emniyet Müdürü’nün halkın gönlünde nasıl taht kuracağını orada gördük. Gaffar Okkan Diyarbakır halkının gönlünde sevgi yumağı oluşturmuş. Biz de bu yıl farklı bir proje geliştirerek, Gaffar Okkan’ın ölümünden sonra Diyarbakır’da doğan ve "Ali Gaffar" adı verilen 101 çocuğu Hendek’e getirdik."

  Konuşmalarının ardında Sakarya Müftüsü Sinan Cihan tarafından dua edildi. Duanın ardından Diyarbakır’dan gelen 101 Ali Gaffar isimli çocuk ve konuklar Şehit Emniyet Müdürü Okkan’ın mezarına karanfil bıraktı. Okkan’ın mezarı karanfillerle donatıldı.

  Diyarbakır’dan gelen çocuklar arasında bulunan olan polis üniformalı 10 yasındakı Ali Gaffar Okkan Çelık, bu adı tasımaktan gurur duyduğunu söyledi. Anma törenine Diyarbakır’dan katılanlar arasında bulunan ve Gaffar Okkan’ın sık sık yanına gittiği bilinen ciğerci Salih Kaya da mezarın başında gözyaşlarına boğuldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı