G8'de tarihi anlaşma umudu

AJANSLAR
18 Haziran 2013 - 11:16Son Güncelleme : 18 Haziran 2013 - 14:25

ABD ile AB arasındaki serbest ticaret anlaşmasına doğru ilk adım G8 zirvesinde atıldı. Görüşmelerin ilki gelecek ay Washington'da yapılacak.

İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD ile Avrupa Birliği arasında gelecek ay görüşmelere başlanmasına karar verilen serbest ticaret anlaşmasının "tarihin en büyük ikili ticaret anlaşması olabileceğini" söyledi.

Kuzey İrlanda'da başlayan ve iki gün sürecek G8 zirvesi öncesi düzenlenen basın toplantısında Cameron, serbest ticaret anlaşmasıyla ticaretin ve büyümenin artırılmasının hedeflendiğini kaydetti. Cameron, anlaşmanın AB ekonomisine katkısının 100 milyar sterlini, ABD ekonomisine katkısının ise 80 milyar sterlini bulabileceğini ifade etti. İngiltere Başbakanı ayrıca anlaşmanın, milyonlarca insana istihdam sağlayacağını belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama da serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili görüşmelerin ilkinin gelecek ay Washington'da yapılacağını duyurdu. Obama, "Her
iki tarafın da hassasiyetleri olacaktır ama bu dar endişelerin ötesine bakarsak, büyük resmi görebiliriz. Bir anlaşmaya varacağımıza dair umutluyum" dedi.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy da "Avrupa ve ABD dünya ekonomisinin belkemiği. Bu alanı fırsatlara açmak ortak aklın ürünüdür" dedi.

AB ile ABD arasındaki serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili görüşmelerin 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması amaçlanıyor. Ticaret anlaşması görüşmelerini Fransa'nın veto etmesi gündemdeydi. Ancak son olarak Fransa'nın film ve televizyon haklarının serbest ticaret anlaşmasından muaf tutulması talebi kabul edilmişti.

VERGİ CENNETLERİ MASAYA YATIRILIYOR
Öte yandan bugün G8 zirvesinde vergi cennetleri ve uluslararası ticarette vergilerin standartlaşması konusu da masaya yatırılacak. David Cameron'un liderlik edeceği toplantıda şirketlerin şeffaflığı tartışılırken vergi cennetlerine yönelik kararlar çıkması da bekleniyor. Avrupa'da devletlerin kamu borçlarının iyice artmasıyla başta Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile İngiltere Başbakanı David Cameron vergi cennetlerine uluslararası düzenleme getirilmesi gerektiğini söylemişti.

İKİ LİDERDEN PUTİN'E REST
G8 zirvesi için Kuzey İrlanda’da bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron ve ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Suriye planlarını desteklemeleri için ultimatom verdi.

İngiliz basınına yansıyan haberlerde, Cameron ve Obama, akşam yemeğinde bir araya geldikleri Putin’e, Suriye’nin geleceği konusunda hazırlanan 5 maddelik planı imzalaması konusunda baskı yaptı. Buna göre Putin, Suriye lideri Beşar Esad’ın yönetimden gitmesine razı olacak, kimyasal silahların kullanımı ayrıca acil yardım konusunda harekete geçilecek ve ülke içindeki aşırılığa son verilecek. Indepedent gazetesi, Başbakan Cameron’ın Putin’i bu konuda 'yediye karşı bir’ olarak değerlendirirken Putin’in bu plana katılsın ya da katılmasın Suriye konusunda kendi raporlarını açıklayacaklarını söylediğini aktardı.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı