« Hürriyet.com.tr
MENÜ

G.Saray'dan efsaneye büyük ayıp

Yüzmede 57 yılını Galatasaray'a veren Yılmaz Özüak, görevden uzaklaştırıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Özüak 'a "Polat bana 'Gidemezsin' demişti. Ancak 1 Mayıs'ta izinli olduğuma dair kağıt aldım" dedi.

Galatasaray'ın yüzme şubesinde deprem... Sarı- kırmızılı yönetimin yüzmede "Başdanışman" Yılmaz Özüak ve yardımcılarının görevine son verme kararı aldığı iddiası, spor dünyasında bomba etkisi yarattı. Özüak ve iki yardımcısının 1 Mayıs itibarıyla izinli sayıldığına dair bir yazıyla kulüpten uzaklaştırıldığı öğrenildi. Galatasaray yönetiminin Kalamış'ta faaliyet gösteren su sporları branşlarını (Yüzme, sutopu, yelken) Su Sporları Direktörü unvanıyla Levent Çiner'e bağlama kararı aldığı, yönetim kurulu üyesi İbrahim Çağlar'ın sutopu kökenli oluşu ve Kalamış'taki tesislerde sutopuna öncelik verilmesini istediği için Özüak'ın uzaklaştırıldığı iddialar arasında. Sporcu, antrenör ve yönetici olarak 57 yılını sarı- kırmızılı kulübe veren, başta Derya Büyükuncu olmak üzere sayısız rekortmen yüzücüyü Türk sporuna armağan eden 74 yaşındaki Yılmaz Özüak konuyla ilgili olarak konuştu.

POLAT 'GİDEMEZSİN' DEMİŞTİ

Galatasaray Divan Kurulu üyesi olan Özüak, "Seçimden önce Adnan Başkan ile (Polat) bir araya gelmiştik. Kendisine yüzmenin bireysel bir spor, sutopunun ise bir takım sporu olduğunu ve bugün bu ikisinin mutlaka ayrı yürütülmesi gerektiğini anlattım. Branşların birleştirilmesi yönünde bir çalışmayı doğru bulmadığımı ve böyle bir yapıda çalışamayacağımı anlattım. Bana 'Sen Galatasaray'da bir ağabeysin. Herkesi kucaklaman lazım' dedi. Sonuçta 1 Mayıs itibarıyla izinli olduğuma dair bir yazı iletildi" açıklamasında bulundu. Yılmaz Özüak, seçimlerdeki Adnan Polat-Adnan Öztürk yarışının bu kararda etkili olup olmadığı yönündeki soruya ise, "Böyle dedikodular var. Ama bunları çıkaranlar, bu işin altındaki kişiler. Ben Sayın Polat'ın toplantılarına katıldım. Sayın Öztürk ile hiç bir araya gelmedim. Zaten Sayın Polat da bana 'Seçimi kim kazanırsa kazansın, senin yerin Galatasaray. Kimse seni buradan gönderemez' demişti" yanıtını verdi.

EN ÇOK KÂR EDEN ŞUBE YÜZME

Son Mali Kongre'de dağıtılan Faaliyet Raporu'nda yüzme branşı için "Yüzücülerimiz 2009 yılında 265 birincilik kazanmış, 33 Türkiye rekoru kırmışlardır" yazıyor. Yüzme branşı, 188 ile Galatasaray'ın lisanslı sporcu sayısında 3. sırada. Mali raporda yüzme şubesi 1.685.093 TL gerçekleşen geliri (Bunun 1.426.933 TL'si kurslardan), 1.428.142 gerçekleşen gideriyle tüm branşlar içinde en çok kâr eden şube olarak kayıtlara geçmişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler