« Hürriyet.com.tr
MENÜ

G.Saray'da kredi kongresi tartışılıyor

Galatasaray Yönetimi'nin Futbol A.Ş ve Sportif A.Ş'yi birleştirmek amacıyla almayı planladığı kredi sarı kırmızılı camiada tartışmalara neden oluyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Sarı kırmızılı kulübün ekim ayı divan toplantısında da, yönetimin Goldman Sachs ile gerçekleştirmeyi planladığı kredi sözleşmesi tartışıldı. Divan Kurulu'nun oluşturduğu 5 kişilik komisyonun 3-2 oy üstünlüğü ile yönetimin Amerikalı şirket ile gerçekleştirmeyi amaçladığı krediye onay vermesi sarı kırmızılı camiada tartışmaları alevlendirdi. Geçtiğimiz kongrede önce aday olan ancak seçime 1 hafta kala adaylıktan çekilen eski yönetici Adnan Öztürk, Polat yönetiminin kredi için gerçekleştirmeyi düşündüğü olağanüstü kongreye gidilmemesi gerektiğini öne sürdü. Dünya finans piyasasının şu anda içinde bulunduğu durumun bu kredi anlaşmasının çok sakıncalı hale getirdiğini savunan Adnan Öztürk, Polat yönetiminin gerçekleştirmeyi düşündüğü kredi anlaşmasını şöyle yorumladı:

"Divan Kurulu'nda orada da hazır bulundum. Bu olayı ikiye ayırmak lazım. Teklif edilen kredinin, bu operasyonun ne olduğunu herkesin anlayabileceği bir lisanda ortaya koymak lazım. Sportif AŞ ile Futbol AŞ'nin birleşmesi gerektiği muhakkatır. Bu konuda tartışacak bir şey yok. Fakat bunun zamanlaması ve tarız çok önemlidir. Yönetim kurulu ve başkanın dünkü bazı söylemlerini çok talihsiz görüyorum. Yok duvara çarparız, böyle olur, şöyle olur gibi. Burada bahsi geçen, teklif edilen kredinin miktarı 40 milyon Dolardır. 40 milyon Dolar'a istenen faiz yüzde 25 nettir. 40 milyon dolar alır almaz, nakit olarak aracı kuruma ödenecektir. Bunun yanında 2.5 milyon Dolar da komisyonu vardır. Bunu çarptığımız zaman 40 milyon doların ilk seneki faiz yüzde 31, iki, üç ve dördüncü senelerdeki faizi net yüzde 25'tir. Eğer siz bu 40 milyon dolarlık anlaşmayı imzalarsanız, aracı kurum size piyasadan 120 milyon dolarlık bir sendikasyon kredisi sağlamak için aracı kurum olmayı teklif etmektedir. Bunun altını çizerek söylüyorum. Bu aracı kurum, 120 milyon doların toplanması için hiçbir garanti vermemektedir. Toplandığı zaman faizi ne olacak hiçbir ganati vermemektedir. Buna genel kurul üyelerimizin çok dikkat etmesi gerekir. Yönetimin bu 40 milyon doları 70 milyon dolara çıkarma hakkı da vardır. Dolayısıyla teklif edilen kredi 160-170 milyon dolar diye tanımlama hataları yapmamak lazım. Şimdi burada düşünülmesi gereken, dünyadaki finansal ortam itibariyle, bankalar birbirlerine kredi vermezken, şirketler verdikleri kredileri geri çağırırken, bu 120 milyon dolar kredinin rahatlıkla bulunabileceği konusunda çok ciddi şüpheler vardır. Hatta benim hiç şüphem yoktur, şu anda bulmak imkansızdır. Sayın başkan da teyit etmiştir. Dolayısıyla dün divan kurulunda üzüldüğüm, komisyondaki arkadaşların emeklerine çok teşekkür ederim ama şu anda farazi hesaplamalarla bir maceraya girme zamanı değildir. Bu teklif edilen kredinin şartlarıyla ilgili hiçbir net söylem görmedim. Bulunmaya çalışılan kredinin farazi faiz oranlarıyla ortalama maliyeti ne olur gibilerinden çalışmalar yapıldı ki, şu anda dünyadaki ekonomik konjonktürler, bu tür farazi hareketlerde bulunmayı son derece riskli buluyor.

Bu tür kredi görüşmelerinde dünyadaki ekonomik kriterler şu anda her dakika değişiyor. Bu kredi görüşmelerinde şartlar imza atılana kadar değişebilir. Ama şu anda görülen, 40 milyon dolar için 4 senede ödeyeceğimiz para 42 buçuk milyon dolar.

Sportif AŞ ile Futbol AŞ'nin birleştirileceğini kamuoyuna aylar önceden açıklamak, Sportif AŞ'nin hisse senedi değerlerini aşırı derecede yükseltmiştir. Dolayısıyla bu tür operasyonlar gizli yapılmalıdır. Sportif AŞ ile Futbol AŞ'yi birleştirmenin fiyat açısından doğru zamanı değildir. Dünyada kredi aramak için doğru zaman hiç değildir. Bu tür faizleri ödemeye kalkışmak hiç doğru değildir. Dolayısıyla dünyada bütün ciddi şirketlerin ve kurumların yaptığı gibi bu tür kriz ortamlarında pozisyonunu korumak, ileriye doğru hesaplar yapmak, tabii bunları mümkünse de biraz gizli yapmak ve bu işleri yapmak için doğru zamanı kollamak gerekir. Ayrıca yeni stadımızdaki kombine satışlarının şirket araclığıyla yapılacağı ve o şirkete yüzde 8 komisyon ödeneceği. Bunun da aracı kurum tarafından şart koşulmuş olduğunu öğrendim ve buna çök üzüldüm. Bu şartlarda bu krediyi vermeyi teklif eden aracı kurum, teminat olarak aldığı Seyrantepe'nin gelirlerini kendi denetimi altında tutacak firmaya da Galatasaray'ın yüzde 8 komisyon ödemesini şart koşuyor. Sonuçta bu yüzde 8'i de faizin üzerine ekleyebiliriz.

Futbol takımımıza 2 senede yapılan, sadece yabancı futbolcularla ilgili yatırımın kulübe maliyeti 100 milyon dolardır. Bu 100 milyon doların karşılığında futbol takımın kulübe ekonomik katkısı bu sene sıfırdır. Şampiyonlar Ligi'nden elendi çünkü. Bu bir yönetim tarzı meselesi. Galatasaray'ın önceliği Sportif AŞ ile Futbol AŞ'yi birleştirmektir. Bizim de ekip olarak düşüncemiz bu idi. İsim vermek istemiyorum ama, geçen seneki şampiyonluk ve bu seneki performansa sıfır katkısı olan hemen hemen 3 tane yabancı futbolcunun Galatasaray'a maliyetini alt alta hesapladığımız zaman, zaten bu birleşmeyi sağlayacak olan fon budur.

Çok ciddi bir yatırım yapıldı futbola. 100 milyon dolar ciddi bir rakam. Geçen sene 26-27 milyon dolar maliyeti olan bir futbolcu aldık. Galatasaray futbol şubesinin yönetim tarzında gelinen noktaya baktığımız zaman, takımımız hazırlık maçları dahil 17 maç oynamış. Bunlardan 4 tanesi ciddi sayılabilecek rakipler. Burada 2 beraberlik, 2 mağlubiyetimiz var. Ligde 6. haftanın sonunda 5'inciyiz. Hiçbir derbi de oynamadık, çünkü çok güzel bir fikstürümüz vardı. Son 3 senede gelen 3. teknik direktörümüzün gitsin mi gitmesin mi tartışmaları haftalardır yapılıyor. Yardımcıları gönderiliyor, bunlardan bir tanesi de kulübümüzde çok ciddi emekleri olan bir kardeşimiz. Bugün gelinen noktada, artık bunu çok kötü yönetime bağlamak gerekiyor. Tabii üzücü olan da önlemler alınmasını sabırla bekliyoruz, ama günler geçiyor henüz bir önlem görmüş değiliz.

Pazartesi akşamı Sayın Adnan Polat ile detaylı konuştuk. Böyle bir kredi konusunda pozisyon almak için dünyada konjoktürün hemen hemen imkansız olduğunu bahsettik. Bu bahsettiğimiz kredinin şartlarının çok ağır ve kabul edilemez olduğunu kendisi de teyit etti. Fakat enteresan bir şekilde, tabii nedendir pek anlamış değilim, genel kurulun bir güvenoyu meselesi olduğunu iletti. Ben kendisine ısrarla bu genel kurulun iptal edilmesini söyledim. Çünkü genel kuruldan bu kredi talebi geçerse ve o bahsi geçen 120 milyon dolarlık kısım Galatasaray'a piyasadan kredi olarak sağlanamazsa, bunun Galatasaray'ın prestijine çok ciddi zarar vereceğini düşündüğümü söyledim. Kendisi de hak verdi. Eğer bu kredi talebi geçmezse, bunun kamuoyunda yönetime bir güvensizlik olarak algılanacağı ve kulübe zarar vereceğini ilettim. Yani iki şartta da genel kurulun iptalinin çok akıllıca olacağını söyledim. Ayrıca Galatasaray gibi dünyayı çok yakından takip eden bir camiada çıkıp şu andaki konjonktürün bu tür operasyonlara ikman vermediğini deklare etmenin hiçkimseye bir zarar vermeyeceğini, tam tersine takdir göreceğini ilettim. Fakat enteresandır ki, kendisi ısrarla bunun bir güvenoyu meselesi olduğunu söyledi. Ben şahsen hala bu genel kurulun iptal edilmesi taraftarıyım.

Sayın Başkan, dünkü söyleminde "Bu yetkiyi almak, bu kredileri kullanacağım anlamına gelmiyor" şeklinde bir söylemi oldu. Onu da anlamakta çok zorluk çekiyorum. Bu tür işleri yapmanın zamanlamasını seçmek son derece önemlidir. Çünkü işin detayları zamanlama ile alakalıdır. Zamanın yanlış olduğuna da bütün dünya hemfikir. Yanlış zamanda yanlış bir operasyona ısrarla üzerinde durmanın ne kadar doğru olduğuna artık genel kurul karar verecek.

Genel Kurul'un teveccühü hakkında bir yorum yapmak yakışık almaz. ama biz arayanlara, soranlara elimizden geldiğince bunu anlatıyoruz. Zaten bizim anlatmamız gereken bir şey değil. Gazeteleri, televizyonu aşsanız, konjonktürün artık tartışılacak, anlaşılmayacak bir yanı yok. Ayrıca şunun bilinmesi gerekiyor, Sportif AŞ ve Futbol AŞ'nin birleştirilmesi için Galatasaray Spür Kulübü'nün Nisan 2010'a kadar zamanı vardır.

Kredi anlaşmasının Galatasaray için mantıklı olmadığını bugüne kadar açık açık söyleyen yönetim içindeki kişilerle henüz muhattap olmuş değilim. Ayrıca kimsenin yönetim kurulundayken de buna karşı olduğunu çıkıp kamuoyuna açıklayabileceğini zannetmiyorum"

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz