« Hürriyet.com.tr
MENÜ

G.Saray'da Canaydın yönetimi, mali ve idari bakımlardan ibra edildi

Galatasaray Kulübü'nün Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nda, Özhan Canaydın başkanlığındaki yönetim kurulu, mali ve idari bakımlardan ayrı ayrı ibra edildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Auditorium Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda yapılan oylama sonucunda genel kurul üyeleri Canaydın yönetiminin faaliyetlerini oy çokluğuyla onayladı.

Oylama sonucunda mali açıdan 4, idari açıdan ise 10 genel kurul üyesi, Canaydın yönetimine olumsuz oy kullandı. 

CANAYDIN'DAN ÖZÜR VE TEŞEKKÜR

Kulüp başkanı Özhan Canaydın, ibra edilmesi dolayısıyla teşekkür konuşması yaparken, sportif başarıyı getiremediği itirafında bulundu. Özhan Canaydın, yaptığı duygusal konuşmada, daha önce yaptıkları arama konferanslarında, öncelikle sportif başarı istendiği sonucuna ulaştıklarını hatırlatarak, “Biz sizlere bunu bir Türkiye Kupası haricinde sunamadık. Burada biraz da şansımızın yanımızda olması gerektiğini düşünüyorum. Bu başarıların gelmemesi nedeniyle sizlerden özür diliyorum” dedi.

Ağır bir pozisyonda görev aldıklarını anlatan Özhan Canaydın, 4 senedir eksi 100 milyon dolarlık açıkta bulunan çarkı götürdüklerini ve bununla gurur duyduklarını söyledi.

Canaydın, çok iyi hazırlanmalarına rağmen Riva Projesi'nin kabul edilmemesinin kendisini ve yönetimi moral açısından etkilediğini vurgulayarak, “Ben de her şeyini Galatasaray'a borçlu bir kişiyim. Borcumu ödemek için bu ağır görevin altına girdim. Her şeye rağmen mutluyum. Bu ciddi hasarı 4 sene müddetçe ayakta tutmaya çalıştım. Bir kayığın arkasında hiç oturmadım, hep önde oldum. Mutluyum... Sizlere, camiama hizmet ettim” diye konuştu.

'BÜYÜKLÜĞÜMÜZÜ İSPAT ETTİK'

Galatasaray'ın büyüklüğünü bugün yine hep beraber dosta düşmana gösterdiklerini belirten başkan Canaydın, şöyle devam etti:
“Dış güçlerin zorlamalarına rağmen, Galatasaray'ın büyüklüğünü ispat eden bir kongreyi bitirdik. 2005'te maalesef tribünde aleyhimizde tezahürat ve yıkıcı bir kampanyanın içinde olduk. Bu sıkıntılara katlanmaya razı olmuştuk zaten. Sizlerden ricam, amatörce yapılan bu görevler çok zor işler. Bundan sonra da görev alacak arkadaşlarımızı rencide edecek, hakarete varacak beyanlarla rahatsız edecek, kaçıracak pozisyonları iyi birer Galatasaraylılar olarak yapmamak lazım.”

Söylenen bütün olumsuz sözlere rağmen bir Galatasaraylı olarak ibra edilmeme olayının olacağına inanmadığını dile getiren Özhan Canaydın, şunları söyledi: “Galatasaray gibi büyük bir camiada bu hiç olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Hepinizi gösterdiğiniz ilgi ve itimattan dolayı, gözlerinizden, yanaklarımızdan öpüyorum. Lütfen kulübümüze sahip çıkalım. Önümüzde yarından itibaren bir seçim kongresine hazırlık vardır. Eski görev almış başkan arkadaşlarımız göreve soyunacaklardır. Ricam bu bir aylık dönemi birbirimizi kırmadan, Galatasaray'a yakışan bir şekilde geçirelim. Galatasaray inşallah en iyiyi bulacaktır.”

Başkan Canaydın, toplantıdan sonra basın mensuplarının Mart ayında aday olup olmayacağını sorması üzerine de, “Şu an görevimin başındayım. Galatasaray'ın menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu yapacağım, zamanla göreceksiniz” dedi.

İBRA GERÇEKLEŞTİ

Galatasaray Kulübü YÖnetim Kurulu, 2005 yılı mali ve idari açıdan ibra edildi.
Mali yönden ibrada 4, idari açıdan ise 10 üye olumsuz oy kullanırken, Denetleme Kurulu raporu da 1 olumsuz oya karşın oy çokluğu ile onaylandı.
İbranın gerçekleşmesinin ardından 2006 yılı bütçesi görüşmelerine başlanırken, solunun yüzde 90'nın boşalması dikkat çekti.

TEKNİK KONULARI ARKAN VE HELVACI YANITLADI

Toplantıda mali ve teknik konularda yapılan eleştirilere mali işlerden sorumlu asbaşkan Refik Arkan yanıtlarken, teknik direktör Erik Gerets'e 302 bin avro borçlarının bulunduğunu açıkladı.
Genel kurulun şirketlerin üzerinde denetleme imkanı bulamadığını ve buna çözüm bulmaları gerektiğini anlatan Arkan, Sportif A.Ş.'nin, senede 1 kez kar dağıtmasının da kulübün nakit akışını zorladığını anlattı.
Toplantıda bir üyenin söylediği ve alınması planlanan bir arazinin Silivri'de bulunduğunu vurgulayan Refik Arkan, ancak Riva Projesi'nin gerçekleşmesi halinde elde edilecek kaynak ile buranın alınabileceğini dile getirdi.
Arkan, Sportif A.Ş. hisselerinin geri alınmasının yollarının aranmasının önerildiğini de hatırlatarak, kulübe en büyük gelir sağlayacak Riva Projesi'nin komisyon aşamasında olduğunu ve bunun gerçekleşmesi halinde banka borçlarından ve faizlerinden kurtulabileceklerini kaydetti.
Toplantıda hukuki konulardaki soruları ise yönetici Mehmet Helvacı yanıtladı. Helvacı, Ribery davası ile ilgili bir soru üzerine davalarında haklı olduklarını söyledi.

RAPORLAR

Toplantıda Yönetim Kurulu'nun 2005 yılı faaliyet raporu kitabında yer alan idari, sportif ve mali faaliyet raporu, toplantı divan başkanı Anıl Büyükerol'un talebi sonrasında oylanarak, okunmadı.
Toplantıda, denetleme, divan, sicil ve disiplin kurulları raporları ise okundu.

İLGİ AZDI

Toplantının yapıldığı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Auditorium Salonu dolmazken, büyük boşluklar göze çarptı. Aidatlarını yatırarak kongreye katılma hakkını elde eden 3 bin 490 üyeden sadece 699'u genel kurula katıldı. Toplantıda söz alan 19 üye yaklaşık 4 saati aşkın süreyle konuşarak görüşlerini dile getirdiler.
Toplantıda eski başkanlar Faruk Süren ile Mehmet Cansun'un bir süre yan yana oturduğu gözlenirken, Selahattin Beyazıt'ın kongreye katılmaması dikkat çekti.


Bunları da Beğenebilirsiniz