Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

G.Saray'a niye hayır diyorlar

TOKİ stadı devredemiyor. Çünkü büyük eksikler var.“GSGM de biz de stadı alamıyoruz. Başka bir kulübün dağın başındaki tesisine 4.5 milyon dolara asfalt döken bürokrat, ‘Hayır biz sizin işinizi yapamayız’ dedi.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

GALATASARAY Kulübü’nün  dünkü divan kurulu toplantısında yönetim adına eleştirileri yanıtlayan başkan yardımcısı Adnan Öztürk, Türk Telekom Arena’nın çatısı ve yapılmayan yolları nedeniyle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne sitem etti.  Bir önceki yönetimi de eleştiren Öztürk, “TOKİ , stadı devredemiyor.

Çünkü büyük eksikler var. GSGM ‘Burası benim, tabela asın’ diyor. Başka bir kulübün dağın başındaki tesisine 4.5 milyon dolara asfalt döken bürokrat, bize ‘Hayır, sizin işinizi yapamıyoruz’ dedi” diye konuştu.

Malın sahibi GSGM, biz ise sadece kiracıyız

Adnan Öztürk, şunları söyledi:  “Arena’nın açılışında politik hayatta hiç de sürpriz olmayan bazı olaylar olmuştur. G.Saray bu stadı belli imzalara dayanarak yaptırmıştır. Bazı bürokratların iş bitirme şevki de gitmiştir. Politikacılar seçimde oy hesabı yapabilir ama seçimden sonra hepsi devlet adamı olurlar. Biz de devlet adamları ile muhatap oluyoruz. Birilerinin kapısında yatsak da yollar için gerekli ödeneği çıkarma şansımız yok. Bu projede silsile var. Malın sahibi GSGM’dir. 49 yıllığına üst hakkını almış kiracıyız. Taşeronların neredeyse hepsi mahkemelik. TOKİ stadı devredemiyor.

Tabelayı asın diyorlar ama...

Çünkü statta çok büyük eksikler var. GSGM de ‘Burası benim, tabela asın’ dediği stadı teslim alamıyor, biz de alamıyoruz. Stadın açılış zamanlaması her yönüyle çok yanlıştır. Başka bir kulübün dağın başındaki tesisine 4.5 milyon dolara asfalt döken bürokrat, ‘hayır biz sizin işinizi yapamayız’ dedi. Avrupaya giden bir otobanın ortasına üst geçit yaptırmak kolay değil. Galatasaray olarak masrafını biz karşılayalım diyecek halde değiliz.”

Geçmiş yönetim manevra yaptı

Çatı ile ilgili G.Saray’da çok büyük tartışmalar oldu. ‘Olması gerekiyor’ dedik. Geçmiş yönetimimiz güzel bir manevra yaptı, ‘Bizim paramız yok çatıyı yaptıramıyoruz’ dedi, inşaat firmasını stadın içini yaptırdılar. Çelikten yapılmış çatılarda bir tane paletin uçması bile mideyi çok ciddi şekilde bulandırır. Sinek küçük ama mide bulandırıyor. 12 metreye 3 metre. 50 kg’lik panel saha içine değil otobana bile düşseydi çok üzücü neticeler ortaya çıkabilirdi.

Kalamış’ta izin almadan inşaat yapmışlar

Riva ruhsatının elimizden gitmemesi için temel atma işlemlerine başladık. Kalamış’ta hiç izin alınmadan bina yapmışlar. Binanın yıkılması ve sadece 2 kat olması konusunda anlaşmaya varıldı.

Tüzüğün içinden çıkılmıyor

Galatasaray camiası bir travma yaşadı, mali genel kurulu geride bıraktı, ibraasızlıklar oldu. Çok övündüğümüz tüzüğün aslında nasıl içinden çıkılmaz bir tüzük olduğu ortaya çıktı mahkeme kapılarına gidildi.

Banka borcu 239 milyon TL

ÖZHAN Canaydın’ın başkanlığı dönemindeki 2007 yılı mali raporu ile 31 Mayıs 2011 mali raporunu karşılaştıran İrfan Aktar, rakamlardaki artışlara dikkat çekti: “2007 yılında vadesi geçmiş borç yokken, 2011’de 95 milyon TL olmuş. Uzun vadeli borç 88 milyon TL’den 281 milyon TL’ye, toplam borç 224 milyon TL’den 632 milyon TL’ye, borç alacak farkı 184 milyon TL’den 513 milyon TL’ye çıkmış. Uzun vadeli banka borcu 50 milyon liradan 136 milyon lira olmuş. Toplam banka borçları 66 milyon liradan 239 milyona gelmiş.”

Divan’da tartışma

GALATASARAY Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, kulübe üye alımıyla ilgili evraklar üzerinden değil mülakatla gerçekleşen bir sistem gerektiğini savunurken, yaptığı eleştiri sonrası eski yönetici Taner Akın’la tartıştı. Aktar, “Bakıyorsunuz adam kağıt üzerinde sorunsuz ama üye olduktan sonra akli dengesi bozuk çıkıyor. Galatasaray’la da hiçbir ilgisi yok. Sonra biz uğraşıyoruz” dedi.

25 milyon dolar borç ödedik

Yüzde 4.46 hisse satıldı. Bu hisselerden 32 milyon 300 bin TL nakit para geldi. 10 milyon 800 bin TL kulüp için kullanıldı. Sportif AŞ’ye olan borçlar için 21.5 milyon TL’si kullanıldı. Sportif AŞ’nin halkın elinde olan oranı yüzde 20.8’dir. Bu dönemde 25 milyon dolar banka kredi borcumuzu geri ödedik. Kredi limitimiz var ama ipotek şansımız yok çünkü 3 yıl için gelecek bütün gelirler kırılmış durumda.

Işın Bey’e teşekkür ediyorum

Işın Çelebi’ye her fırsatta hiç rahatsız olmadan teşekkür ediyorum. Işın Bey disiplin kuruluna sevk edilmedi ama her gün medyada G.Saray’da ihtilal ve askeri darbe yok. Bunun için G.Saray’da idam da yok. Kendisini rahmetli bir başbakanımıza benzetmiş.


Bunları da Beğenebilirsiniz