Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

G.Saray'a af yok!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yavuz GÖKMEN

Son yazım küfür üzerineydi. İlginç tepkiler aldım. Beni seven az sayıda basın mensubunun yanında benden nefret eden çok sayıda basın mensubu yazıyı beğenmişlerdi. Belki de ilk kez bu insanlar aynı noktada birleşiyorlardı.

O halde basında seviyeli bir üslup başlayacak, seyirciler, yazarların kendi aralarındaki seviyesiz kavgalarıyla kızıştırılmayacaktı. Bir takım yazarlar, bir fikri savunmak yerine, karşı fikirdeki insanların üzerine çala kalem saldırmayacaktı. Kendi değersizlik duyguları içinde kıvrananlar, bu duygularını başkalarına yansıtmayacaklardı.

Ne yazık ki olmadı. Belki önümüzdeki haftalarda bir düzelme olur. Umutla beklemek gerek.

Beklemek gerek, belki günün birinde insanlar birbirlerine futbol dersi vermekten vazgeçerler ve kör kör parmağım gözüne gerçekleri inkara kalkışmayı da bırakırlar. Ya da bu insanlar, kalemi bırakıp teknik direktörlüğe soyunurlar.

Beklemek gerek; belki günün birinde insanlar birbirlerine ilk isimleri ve kabadayı tavırlarıyla hitap etmezler. Herkes kendisini haklı, başkalarını haksız görmeye kalkışmaz. Şöhret mirası yeme alışkanlığından vazgeçilir.

Çünkü şöhret mirası yemek çok kılçıklı ama leziz bir balığı mideye indirmeye benzer. Bir bakarsınız kılçık boğazınıza takılıverir.

Bir daha asla çıkartamazsınız.

* * *

Küfür ve kavganın bir temel nedeni daha vardır. Bu da ilkelerden ayrılmaktır.

İlkeler o kadar önemlidir ki, eğer bunlar çiğnenirse, ortaya çıkan kaos ve anarşi olur. Fenerbahçenin affedilmesi de böyle bir ilkesizlik girişimidir.

Çünkü Fenerbahçe bir maçta sahadan çekilmiş ve kupadan bir yıl ihraç edilmişti. Bu ceza yürürlüğe de girmişti.

Şimdi bu cezayı affetmek ilkeyi bozmak, anarşiye geçit vermektir.

Fenerbahçeliler bana diledikleri kadar sinirlenip kızabilirler. Ne var ki üzerine basa basa söylüyorum, aynı durumda Galatasaray olsaydı, daha da şiddetle ve daha işin başında affa karşı çıkardım.

Baştan bu konuda yazmayışım, böyle bir girişimin ciddiyetine inanmadığımdandı. Şimdi Kulüpler Birliği adlı bir kuruluş, Federasyona ilke çiğnetmek için çırpınmaya başladı.

Hayret ve dehşete kapıldım.

İşte bu nedenle kağıt kaleme sarıldım.

* * *

Spordan ahlaksızlığı kaldırmak hepimizin birinci görevi olmalıdır.

Söz ettiğim filozofik ahlaktır. Yoksa kimseye ‘‘ahlaksız’’ demek istiyor değilim. Filozofik ahlak ilkeler bütünüdür. Bunu yaratmalıyız. Hakeme ağız dolusu söven bir oyuncunun aldığı cezayı fazla bulur ve öfke dolu yazılar yazarsak, filozofik ahlakı daha kurmadan yıkarız.

Bize, küfreden-kabadayılık yapan sporcular gerekmiyor. ‘‘Zeki, çevik ve ahlaklı’’ futbolcular gerekiyor. Onlar maalasef bizi okuyor ve ders alıyorlar. Onlara küfür değil felsefe dersi vermeliyiz. Tabii herkes neyi biliyorsa onun dersini verecektir. Bilmiyorsak, bir an önce öğrenmeliyiz.Bunları da Beğenebilirsiniz