« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"G.Saray ülkenin en değerli markasıdır"

Galatasaray Kulübü'nün 106. kuruluş yıl dönümü, düzenlenen törenle kutlandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen organizasyon, yağmur nedeniyle, kapalı alandaki kulübün Kurtuluş Savaşı şehitlerinin adlarının yer aldığı Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı.

Tevfik Fikret Salonu'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, açılış konuşmasını yaptı.

Dünyada çok az kurumun böyle şerefli bir konuma ulaştığını ve daha kısa süre önce yayınlanan bir araştırma raporuna göre Türkiye'nin en güçlü markasının Galatasaray olduğunu aktaran Aysal, “Ülkenin en değerli markası olmak, dünyada başka kulübe nasip olmuş mudur bilemiyorum, zannetmiyorum da. Galatasaray bu konuda bir ilktir. Galatasaray'ı bugünkü değerlerine getiren başta kurucumuz Ali Sami Yen olmak üzere tüm başkan, yönetici, üye, sporcu ve bu değerleri benimsemekten gurur duyan, desteğini esirgemeyen taraftarımıza çok şey borçluyuz. Bugün burada hepsini minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Gelinen noktada önceki yönetimlerden devraldıklarını devam ettirmenin kendilerine yetmeyeceğini ifade eden Aysal, şunları söyledi:

“Daha ileri götürmemiz gerekir. Unutmayalım ki, onlar bize bir vazife vermediler, sürekli olması gereken bir misyon verdiler. 106. yılını idrak etmiş, varlığını yeni bir yüzyıla taşımış ve kendine kültürel, toplumsal ve siyaset alanında rehberlik görevi biçilmiş bir kurum olmanın hepimize getirdiği önemli sorumluluklar var. Geçtiğimiz yüzyıldan devraldığımız önemli sorunlarla iç içe yaşadığımız bir dönemde, bu sorunların giderilmesi değil kurumların, hükümetlerin, devletlerin bile çözümünün ötesindedir. Bu perspektiften baktığımızda, köklerini bu kurumdan almış Galatasaray, dünyaya örnek ve öncü olma yolunda çok önemli bir süreçten geçmektedir. İtiraf edeyim, başkan olarak benim şahsen ve yönetimdeki arkadaşlarımın en büyük sorumluluğu, kurumlarımızı güçlendirme ve sportif başarıları daha ileri taşımaktan öte, bu öncülük görevini daha da ileri götürmek olduğu kanısındayız. Şüphesiz bu ağır bir sorumluluk. 106 yıl öncesine baktığımızda, bizi bugünlere getiren değerlerimize ortaya koymuş kurucularımızın yaptıklarını düşündüğümde, omuzlarımızdaki yükün onlara oranla çok daha hafif olduğu kanaatindeyim. Bu camianın gücü, birlikteliğinden, değerlerinden taviz vermeyen çağdaş duruşundan geliyor. Hepimiz bu misyonun aktif birer parçası olmalıyız. Birbirine kenetlenmiş bir camia olmalıyız. Her birimiz örnek bireyler olmalı ve yetiştirmeliyiz. Galatasaray'ı yarına hakkıyla taşımak için hepimizin bu hedefi paylaştığımızı düşünüyorum. Bu da 25 milyon taraftarımızı, 25 milyon Ali Sami Yen'e dönüştürme hedefidir.”

En yaşlı üye Oğuz İmregün, 106. yıl plaketini çaktı

Törende, geleneksel olduğu üzere kulübün en yaşlı üyesi 106. yıl plaketini yaş kütüğüne çakarken, bu görevi 82 yaşındaki Prof. Dr. Oğuz İmregün üstlendi.

Yaş kütüğüne plaketi çakarken büyük mutluluk yaşadığını aktaran İmregün'e, milli yüzücü Tutku Gündoğdu çekici takdim etti.

Daha sonra 50 yılını dolduran Divan Kurulu üyelerine berat ve plaketleri verilirken, Galatasaray'ın tüm branşlarında geride kalan yılda kazanılan tüm ödül ve kupalar, katılımcılara tanıtıldıktan sonra kulüp müzesi yetkililerine teslim edildi.

Bazı üyeler, erkek basketbolda kısa süre önce kazanılan Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın okunmadığı uyarısı yaparken, bu kupanın gelecek yılın listesine eklendiği açıklamasında bulunuldu.

Organizasyon, Galatasaray pilavı yenilmesi ve müze ziyaretinin ardından sona erdi.

"Sporcular artistler gibi"

Etkinliğin sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aysal, “Sahadaki sporcularımız kadar biz de yüreklerimizde başarı heyecanı ve isteğiyle doluyuz. Bunu gerçekleştireceğiz. Önümüzde de hiçbir engel duramaz” dedi.

Sporcuların içlerindeki heyecanın çok önemli olduğunu düşündüğünü aktaran Ünal Aysal, “Benim anladığım kadarıyla sporcular artistler gibi. Heyecanlarıyla yaşayıp, heyecanlarıyla üretiyorlar. Sahaya kazanma hırsıyla çıkan, morali yerinde bir oyuncunun yapamayacağı, başaramayacağı yok. Hocamız Fatih Terim, oyuncuların içindeki bu cevheri çıkartmakta hüner sahibi biri. Galatasaray'daki fark, hocamız ve bizim heyecanımızdan, oyuncuların da bu heyecanı paylaşmasından geliyor. Bu başarı devam edecek, önünde hiç kimse duramaz” ifadelerini kullandı.

“Gelişmeyi Bursaspor maçında daha net göreceğiz”

Aysal, Galatasaray Futbol Takımı'nın ligin ilk 5 haftasındaki performansıyla ilgili yöneltilen bir soru üzerine, “Ben her zaman yavaş başlayan ama sonra süratlenen sistemleri seviyorum. Bunları daha devamlı buluyorum. Bu sene öyle başladık. İlk maçlarımızda biraz bocaladık. Çünkü, yepyeni bir takım. Bir sürü transfer. İyi olmalarına rağmen birlikte oynamamış bir grupla beraberdik. Zaman içinde aralarındaki uyumu geliştiriyorlar. Futbolda geldiğimiz noktadan hepimiz çok ümitliyiz ama Bursaspor'la yapacağımız maçla daha net bir şekilde gelişmeyi göreceğiz” yanıtını verdi.

“Baros'la ilgili karar kendisine bağlı”

Devre arasında takımdan gönderileceği yönündeki haberler basına yansıyan Çek futbolcu Milan Baros'un durumunun hatırlatılması üzerine Ünal Aysal, oyuncunun performansının, verilecek kararda etkili olacağını aktararak, şunları söyledi:

“İyi oyuncular için her zaman teklif gelir. Baros için de geldi. Onu kendi sistemimiz içinde değerlendirebileceğimize inanıyoruz. Sene sonuna kadar daha zaman var. Hocamız en iyi şekilde değerlendiremeye çalışacak. Baktık ki ümit yok, o zaman gayet tabii satışı düşünürüz. Bütün oyuncular için bu geçerli, sadece Baros için geçerli değil. Biz başarıya odaklanmamış oyuncularla Galatasaray'ın istikbalini bağlayamayız. Baros kendisi buna karar verdirecek. Karar kendisine bağlı. İyi çalışır, kendisini gösterirse muhakkak camia ve takım içinde kalacaktır. Çok yararlı ve iyi bir oyuncu. Kaybetmek istemeyiz.”

Işın Çelebi'nin durumu

Aysal, Galatasaray'ın eski yönetim kurulu üyesi Işın Çelebi'nin disiplin kuruluna sevk edilip edilmediği konusuna da açıklık getirdi.

Çelebi'nin disipline sevki konusunda çok önemli bir kurumlarından talep geldiğini aktaran Ünal Aysal, “Yönetim kurulu bu talebin arkasındaki gerçeği araştırıyor şu anda. Evvela kendisiyle de görüşeceğiz. Sonra da gereği yapılacaktır. Ama yönetimimizin prensibi, hiçbir geçmiş yöneticimizi suçlamak, onları cezalandırmak, kaybetmek değil, bilakis onları kendisine daha yararlı hale getirmek, tecrübelerinden yararlanıp, kulübe katkılarını devam ettirmektir. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın. Art niyetimiz yok. İnşallah Işın Çelebi kardeşim, gazetedeki beyanlarının arkasında duruyor değildir. En kısa zamanda bunu yalanlar ve o zaman zaten ortada bir şey kalmaz” şeklinde konuştu.

“Fenerbahçe dimdik duruyor”

Basın mensuplarına yaptığı açıklama öncesi bazı gazetecilerle sohbet eden Aysal, sarı-kırmızılı eski yönetici Ali Haşhaş'ın yaptığı ve Fenerbahçe ile aynı duruma düşmesi halinde Galatasaray'ın ayakta kalamayacağı şeklindeki yoruma değindi.

“Fenerbahçe'nin içine düştüğü bir durum görmüyorum” diyen başkan Aysal, “Bu hukuki bir süreç. Fenerbahçe dimdik. Maçlarına çıkıyorlar ve gördüğünüz gibi başarılılar. Galatasaray niye kalkamasın, tüm takımlar kalkar. Başarı, sporcuların kalbinde ve ruhundadır. Eğer sporcular yürekleriyle oynarlarsa, başarıları devam eder. Fenerbahçeli sporcular böyle. Esas sporcuyu takdir etmek lazım. Geçen seneki performanslarını devam ettiriyorlar” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler