« Hürriyet.com.tr
MENÜ

G.Saray da anons kurbanı olmuş

Fenerbahçeli taraftarların, Trabzonspor maçının son dakikalarındaki ''anons skandalı'' sonrasında ''kısa süreli'' şampiyonluk coşkusu yaşamalarıyla ilgili olarak günlerdir çeşitli espriler üreten Galatasaraylılar'ın da yıllar önce aynı duruma düştüğü ortaya çıktı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

1998-1999 sezonunda Avrupa Şampiyonlar Ligi (B) Grubu'nda mücadele eden Galatasaray, 9 Aralık 2008'de İspanya'nın Atletico Bilbao takımıyla deplasmanda yaptığı son maçı 1-0 kaybetti. Bu sonuçla Galatasaray'ın yanı sıra İtalya'nın Juventus ve Norveç'in Rosenborg takımları grubu 8'er puanla tamamlarken, Atletico Bilbao 6 puanla son sırada kaldı.

Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde o sezon 6 grupta toplam 24 takım mücadele ederken, statü gereği grup birincileri ile grup ikincilerinden en iyi puan ve averaja sahip olan ikisi çeyrek finalist oluyordu.

Galatasaray'ın, kendi sahasında 1-1, deplasmanda 2-2 berabere kaldığı Juventus'a ikili averajda üstünlüğü bulunurken, deplasmanda 3-0 kaybedip, sahasında 3-0 yendiği Rosenborg'a karşı ikili averajda eşitliği, genel averajda ise üstünlüğü söz konusuydu. Buna karşılık Juventus'un da Rosenborg'a (1-1/2-0) ikili averajda üstünlüğü vardı. Fakat üçlü averaja bakıldığında Galatasaray ve Rosenborg maçlarından 6 puan çıkaran Juventus ilk sırayı alırken, Galatasaray 5 puanla ikinci, Rosenborg 4 puanla üçüncü sırada kalıyordu.

Gruptaki bu son derece ilginç durum, kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına yol açarken, UEFA internet sitesinde de grup birincisi olarak Galatasaray'ın gösterilmesi, sarı-kırmızılı taraftarları sevindirdi. TRT'nin Ankara Kızılay Meydanı'ndan gerçekleştirdiği canlı yayında görevli muhabirin de, ''UEFA'nın sitesinde Galatasaray tur atlamış görünüyor'' anonsu yapmasıyla, Atletico Bilbao maçını cafe ve barlarda izleyen Galatasaraylı taraftarlar bir anda meydanlara çıkarak coşku yaşadı. Ancak kısa süre sonra gerçeğin ortaya çıkmasıyla sevinç ve coşku yerini hayalkırıklığına bıraktı.

TRT STÜDYOSUNDA KUTLAMA

Dönemin TRT Spor Haberleri Müdürü Cihat Soysal, sözkonusu olaydaki yanılgının, UEFA internet sitesindeki yanlış bilgiden kaynaklandığını belirterek, yaşananları şöyle anlattı:

''O akşam, Galatasaray'ın turu geçeceği düşüncesiyle çeşitli kent meydanlarında canlı yayın ekipleri oluşturmuş, stüdyoda da bir kutlama programı planlamıştık. UEFA'nın sitesine bakan bir arkadaşımızın, Kızılay Meydanı'nda görevli muhabirin kulaklığına, ''Grup birincisi Galatasaray görünüyor' bilgisini fısıldamasıyla ortalık karıştı. Bu sırada tur kutlaması için stüdyoda bekletilen Galatasaraylı taraftarlar, tecrübeli spiker arkadaşımızın 'bir yanlışlık olabilir' uyarılarına rağmen 'oley' çekerek eğlenmeye başladı.''

''GEÇİLEMEYEN TURUN TARTIŞMASI SÜRDÜ''

Galatasaray'ın Avrupa Şampiyonlar Ligi'nden üçlü averajla elenmesi, sonraki günlerde de tartışma konusu olmaya devam etti.

Sarı-kırmızılı kulübün eski yöneticilerinden, gazeteci-yazar Fatih Altaylı köşe yazısında, UEFA statüsüne göre grup birinciliğinin Galatasaray'ın hakkı olduğunu iddia ederek, sarı-kırmızılı yöneticileri bu konuda kulübün hakkını aramaya davet etmişti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz