« Hürriyet.com.tr
MENÜ

G.Saray Cafe Crown, seride 2-1 öne geçti

Galatasaray Cafe Crown, Beko Basketbol Ligi Playoff Yarı Finali 3. maçında konuk ettiği Banvit'i 73-61 mağlup ederek seride 2-1 öne geçti.

İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

İlk periyotta yakaladığı 12 sayılık fark ve Preston Shumpert'ın skorer oyunuyla sonuca giden Sarı-Kırmızılılarda Shumpert, 15'i ikinci yarıda olmak üzere 22 sayı- 8 ribaund- 2 asist üretti. Ev sahibinde Jerry Johnson da 11'ini ilk çeyrekte bulduğu 16 sayısının yanı sıra 5 ribaund alıp 1 de asist yaptı. Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki mücadeleyi Galatasaray Kulübü'nün yeni başkanı Ünal Aysal ve beraberindeki yöneticiler ile Sarı-Kırmızılıların eski başkanlarından Adnan Polat da izledi.

Karşılaşmadaki ilk basketini Preston Shumpert ile bulan Galatasaray Cafe Crown'a yanıt Barış Emiş'ten geldi. Jerry Johnson'ın turnikesinin ardından Vladimir Golubovic, kullandığı serbest atışların birini sayıya çevirdi. Josh Shipp de Sarı-Kırmızılıları 6-3 üstün duruma getirdi. Banvit hücumunda ise Ermal Kurtoğlu ikinci faulünü aldı. Shipp ve Keith Simmons'ın karşılıklı basketleri sonrası Johnson farkı tekrar 5'e çıkardı. Mücadele Lance Willams'ın serbest atışlardan ürettiği 2 sayıyla devam ederken, Sertaç Şanlı'nın basket faulü durumu 13-7 yaptı. Chuck Davis'in turnikesiyle farkı 4'e indiren Bandırma temsilcisi, ev sahibinin hızlı hücumunu faulle durdurdu ve Johnson iki sayı daha kaydetti. Sarı-Kırmızılıların başantrenörü Oktay Mahmuti'nin ilk beşte görev verdiği genç oyun Göksenin Köksal da yaptığı tiple skoru 17-9'a getirdi. Konuk ekip, Williams'ın isabetinin ardından Shumpert'ın basketine engel olamadı. Skorer oyununu sürdüren Johnson da farkı çift hanelere yükseltti: 21-11. Banvit, aldığı moladan Williams'ın basketiyle dönse de Johnson-Shumpert ikilisinin art arda üçlükleri Sarı-Kırmızılıların ilk periyodu 27-15 önde bitirmesini sağladı.

İkinci çeyrek Evren Büker'in basketiyle başladı. Bandırma temsilcisi rakibini Bora Hun Paçun ile cevapladıktan sonra Keith Simmos ve Mutlu Akpınar ikişer sayı atarak farkı 8'e düşürdü. Fakat ivmesini yitirmeyen ev sahibinde Caner Topaloğlu ve Tutku Açık'ın isabetleri durumu 34-21 yaptı. Chuck Davis'in çabasıyla farkı tekrar tek hanelere indiren Banvit, Vladimir Golubovic'in de katkısıyla bu periyottaki ikinci 6-0'lık serisini yakalamış oldu. Galatasaray Cafe Crown ise yaklaşık 4 dakika süren suskunluğunu Luska Andric'in üç sayılık oyunuyla bozdu. Ancak bu kez de Mutlu bir üçlük isabeti buldu ve skor 37-30'a geldi. Mola alan Sarı-Kırmızılılarda ilk çeyrekte 11 sayı üreten Jerry Johnson yeniden devreye girdi. Ev sahibi, Caner'in üçlüğüyle ilk yarıyı 42-33 üstünlükle kapattı.

Üçüncü periyodun skor perdesini Barış Ermiş açarken, basket faulle farkı 4'e indiren isim Keith Simmons'dı. İkinci yarıdaki ilk basketini Preston Shumpert ile bulan Galatasaray Cafe Crown, Chuck Davis'in sayılarına yine Shumpert ile yanıt vererek avantajını korudu. Ermal Kurtoğlu'nun ters turnikesi de skoru 50-42'ye getirdi. Sonrasında savunma dozajı yükseldi ve her iki takım sayı bulmakta zorlandı. Barış Ermiş'in üçlüğüyle farkı 5'e düşüren Banvit, Shumpert'ın hücum performansına çözüm üretemedi. Konuk ekip, Mutlu Akpınar'ın isabetiyle son çeyreğe 53-47 geride girdi.

Tutku Açık'ın üçlüğüyle başlayan final periyodunda Mutlu Akpınar ve Caner Topaloğlu'nun karşılıklı basketleri sonrası Keith Simmons serbest atışlarla durumu 58-51 yaptı. Ama üçüncü çeyreğin etkili ismi Preston Shumpert kaldığı yerden devam ederek farkı 10'a çıkardı. Rakibini Simmons'ın üçlüğüyle cevaplayan Banvit, Shumpert'ın savunmasında aksamayı sürdürdü. Galatasaray Cafe Crown, Luska Andric'in de skora katkı vermesiyle son 4 buçuk dakikaya 65-54 önde girdi. Simmons-Davis ikilisiyle arayı kapatmaya çalışan Bandırma temsilcisi, Jerry Johnson'ın kritik üçlüğüne engel olamadı. Sarı-Kırmızılar kalan 2 dakikada rakibine farkı eritme şansı tanımadı ve eşleşmenin üçüncü maçını 73-61 kazanarak seride 2-1 öne geçti.

MAÇTAN FOTOĞRAFLAR - Adem Kabayel'in objektifinden

SALON: Abdi İpekçi
HAKEMLER: Erşan Kartal, Fatih Arslanoğlu, Ali Şakacı
GALATASARAY CAFE CROWN (73): Josh Shipp 4 (3 ribaund- 2 asist), Jerry Johnson 16 (5 ribaund- 3 asist), Göksenin Köksal 2 (2 ribaund- 1 asist), Caner Topaloğlu 7 (2 ribaund- 2 asist), Preston Shumpert 22 (8 ribaund- 2 asist), Tutku Açık 8 (1 ribaund- 5 asist), Luska Andric 7 (3 ribaund- 1 asist), Radoslav Rancik (2 ribaund), Haluk Yıldırım (4 ribaund- 1 asist), Evren Büker 2 (1 ribaund), Sertaç Şanlı 3, Ermal Kurtoğlu 2
BANVİT (61): Barış Ermiş 7 (2 ribaund- 3 asist), Mutlu Akpınar 11 (3 ribaund), Chuck Davis 13 (8 ribaund- 2 asist), Yiğitcan Turna, Ketih Simmons 16 (3 ribaund- 1 asist), Erol Can Çinko, Juan Dixon (1 ribaund- 1 asist), Vladimir Golubovic 6 (3 ribaund), Bora Hun Paçun 2 (1 ribaund), Lance Williams 6 (3 ribaund)

1. PERİYOT: 27-15
2. PERİYOT: 15-18
3. PERİYOT: 11-14
4. PERİYOT: 20-14


Bunları da Beğenebilirsiniz