« Hürriyet.com.tr
MENÜ

G.Saray bir marka

Gazeteci-yazar Simon Kuper: "Türkiye liginde Galatasaray hep olacaktır. Ne kadar para kaybederse kaybetsin popülaritesinden ötürü kurtarılacaktır. Ama artık kulüpler bu harcama dönemini geride bıraktı."

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FUTBOL dünyasında, "Futbol Asla Sadece Futbol Değildir" kitabıyla bilinen gazeteci-yazar Simon Kuper, Avrupa’da kulüplerin büyük ölçüde zararda olduğunu söyledi. SporİST 2006 Spor Zirvesi’ne katılan Kuper, 10 yıl önce Financial Times gazetesinde çalışırken başladığı araşırmasına değinerek, "Herkes futbol kulüplerinden para kazanmanın mümkün olduğunu düşündü ancak 2006 yılına gelindiğinde hiçbir futbol kulübü büyük paralar kazanılamadığını gördü" dedi.

Futbol kulüplerinin özellikle 1996-2002 yılları arasında büyük harcamalara gittiğini ifade eden Kuper, "Belki bilim dışı görünüyor ama Leeds United, Fiorentina, Lazio, G.Saray ve Parma, en fazla para harcayan kulüpler oldu bu dönemde. Bol bol harcayıp daha sonra para kazanmanın mümkün olmadığı görüldü futbol piyasasında. Geriye büyük borçlar kaldı. Mesela Türkiye liginde Galatasaray hep olacaktır. Ne kadar para kaybederse kaybetsin popülaritesinden ötürü kurtarılacaktır. Ama artık kulüpler bu harcama dönemini geride bıraktı" şeklinde konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler