« Hürriyet.com.tr
MENÜ

G.Saray’a borsa şoku

Sarı kırmızılı kulüp, 2006-07 sezonunun açılış gününde borsada tepetaklak oldu. G.Saray Sportif Sinai ve Ticari Yatırımlar A.Ş.’nin hisse senetleri bir günde yüzde 17.5 değer kaybetti.

Esra SAHİCİ
SON GÜNCELLEME
GALATASARAY, futbolcuların transfer harcamalarını yapan Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliği A.Ş. ile halka açık Galatasaray Sportif Sinai ve Ticari Yatırımlar A.Ş’yi birleştireceğini açıklayınca, hisse senedi yatırımcısı hayal kırıklığına uğradı. Bu açıklamanın ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören Galatasaray Sportif hisselerinin değeri dün yüzde 17.50 oranında düştü. Güne 120 YTL’den başlayan hisseler, gün sonunda 99 YTL’ye kadar düştü. Bu düşüş, iki şirketin birleşmesiyle halka açık olan ve gelirlerin toplandığı Galatasaray Sportif’in temettü dağıtan yapısının bozulması beklentisinden kaynaklandı.

93 milyon dolarlık temettü

Futbol kulübüne sahip olan ve futbolcuların transferleri için ödemeyi yapan Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliğinin tüm giderleri, halka açık olan ve gelirlerin toplandığı Galatasaray Sportif A.Ş.’nin bilançosuyla birleşecek ve gelir şirketi olmaktan gelir-gider şirketi olmaya dönüşecek. Böylece şirketin kárında düşüş yaşanması gündeme gelebilecek. Bu düşüşün de borsada hissedarına temettü veren Galatasaray Sportif A.Ş.’nin yapısını bozması bekleniyor. Galatasaray Sportif A.Ş halka açıldığı şubat 2002’den bu yana 93 milyon dolarlık temettü dağıttı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler