GeriFutbol G.Birliği'ne kadın futbol antrenörü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

G.Birliği'ne kadın futbol antrenörü

G.Birliği'ne kadın futbol antrenörü
refid:18210824 ilişkili resim dosyası

Gençlerbirliği Futbol Okulu'na bu yıl başlayan kadın antrenör Necla Akdoğan, 7-8 yaşlarındaki çocuklara futbolu öğretmeye çalışırken, onlara bir anne şefkatiyle yaklaşıyor.

Akdoğan,  kadın antrenör olarak özellikle erkek sporu görülen futbolda görev aldığını ifade ederek, “Gençlerbirliği'nde bir bayan futbol okulu açmak için buradayım. İleride ayrıca bir bayan futbol takımı da kurulacağı bana söylendi. Bu işler için ben hazırım ve bunlar için buradayım” dedi.

Futbola üniversitede okurken başladığını ve Ankara'da Gürtaş Spor Bayan Takımı ile bayanlar liginde mücadele ettiğini belirten Akdoğan, şöyle devam etti:
“Gürtaş Spor takımı, hazırlık maçları için İstanbul'a gidiyordu. Beni de davet ettiler. İlk oynadığım karşılaşma Fenerbahçe maçıydı. Bu maçta iki de gol attım. Takımımız Bayanlar Ligi'ne katılmaya karar verdi ve ben de resmi olarak futbola başlamış oldum. Şu anda 39 yaşındayım. Aynı zamanda futbol il koordinatörlüğü yapıyorum. Ayrıca hakemlik de yaptım. Şu anda Gençlerbirliği'nde antrenör olarak görevimi sürdürüyorum.”

7-8 yaşlarındaki küçük çocuklara futbol öğretmeye çalıştığını anlatan Necla Akdoğan, “Çocukların dikkatleri çok dağınık. Bir şeye odaklanmaları çok zor oluyor. İçlerinde futbola yatkın 1-2 kişi oluyor. Diğerlerinin futbolla da çok alakası yok açıkçası. Bizim amacımız onların spor yapmalarını sağlamak. Bir spor disiplini içine girmelerini sağlamak. Elimizden geldiği kadar kuralları olsun, tekniği olsun öğretmeye çalışıyoruz. Karadeniz Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü'nden mezun oldum. Milli sporcu olduğum için doğrudan Ankara'ya tayinim çıktı” diye konuştu.

Evli olmadığı ve çocuğu bulunmadığı halde Gençlerbirliği futbol okuluna gelen çocuklara annelik yaptığını dile getiren Necla Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz şu anda buradaki çocuklara annelik yapıyoruz. Ayakkabısı çözülüyor, eğilip bağlıyorsunuz. Susuyor, yeri geliyor suyunuzu paylaşıyorsunuz. Top bir yerine çarpıyor, hemen ilk yardımı biz yapıyoruz. Daha çok annelik yapıyoruz, ama eğitimcilik de yapıyoruz. Zaman zaman sinirleniyoruz, ama onu yansıtmamamız gerekiyor. Çocuğa bağırdığımız zaman onun futbol oynama duygusunu bitirmiş oluruz. Elimizden geldiği kadar hoşgörüyle yaklaşıyoruz.”

BAYANLARDA İLK FAİR PLAY ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ

Antrenör Necla Akdoğan, Bayanlar Ligi'nde verilen fair play ödülünü ilk kez kendisinin aldığına dikkati çekerek, “Bayanları Ligi tarihinde ilk fair play ödülünü 1994-1995 sezonunda aldım. Fenerbahçe ile Dereağzı'nda oynanan maçta kırmızı kart görmüştüm, ama olaylarla ilgim yoktu. Zaten görüntüler incelendikten sonra sadece bir maç ceza aldım. Ödül aldıktan sonra bu anlattığım olaylar yaşandı. Futbol hayatımda başka da kart görmedim” dedi.

FUTBOLA, AĞABEYİ VE BİR FİLM YÖNLENDİRDİ

Ağabeyinin bir futbolcu olduğunu ve kendisini sürekli partneri olarak seçtiğini ifade eden Akdoğan, şöyle konuştu:
“Benim futbolu seçmemde, futbolcu olan ağabeyim ve Zafere Kaçış filmi etkili olmuştur. Ağabeyim futbol oynuyordu, futbolu bana o aşıladı. 4 kız ve 1 erkek kardeşiz. Ağabeyim partner olarak hep beni seçiyordu. Oynaya oynaya futbola yatkın hale geldim. Bayan olarak futbol oynamak içimde ukdeydi. Daha önce atletizmle de uğraştım. Orta ve uzun mesafede koşularında derecelerim var. Televizyonda çok eskiden bir film izlemiştim. İsmi 'Zafere Kaçış'tı. O filmdeki bayana çok özenmiştim. 'Keşke bayanlar ligi olsada ben de futbol oynasam' diye içimden geçmişti. Böyle bir fırsatı yakalayınca futbola başladım.”

HAKEMLİK DE YAPTI

Gençlerbirliği'nde, haftanın 6 günü sabah saat 09.00'dan 12.00'ye kadar çalıştığını bildiren Akdoğan, aynı zamanda 8 yıl boyunca hakemlik yaptığını kaydetti.

Hem bayan, hem de erkek liglerinde, 2001'den 2009 yılına kadar hakemlik yaptığını belirten Akdoğan, “Hakemliği bıraktım. Daha önce FIFA listesindeyim. 2010 FIFA listesine dahil edilmeyince, ben de istifa ettim. (A) klasmanı bir hakemim. Eskiden 2. ve 3. ligde düdük çalarken, şimdi ise sadece BAL liginde düdük çalabiliyorsunuz. Aynı zamanda da FIFA yardımcı hakemiydim. Bunlar geride kaldı” dedi.

“BAYANLAR FUTBOL İÇİNDE OLMALI”

Necla Akdoğan, bayanların mutlaka futbolun içinde bulunmaları gerektiğini, bunun da sporda şiddeti azaltacağına inandığını söyledi.

Hakemlik yaptığı dönemde bu kanıya vardığını belirten Akdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bayanların futbolun içine girmesi şiddeti de bu spordan uzak tutacaktır. Çünkü hakemlik yaparken bazı kentlerde yönettiğim maçlarda iptal ettiğim goller sonrasında dahi taraftarlar, 'Bizim bacımız sayılırsın. Neden golü iptal ettin' gibi tezahüratlar yaptılar. Bir maçta ise golü geçerli saymamama rağmen taraftarlardan hiçbir şekilde ses çıkmadı. Stat sessizliğe büründü. Bu nedenlerden dolayı diyorum ki bayanlar futbola gelsinler. Onlar gelirse, her şey daha güzel olacak diye düşünüyorum.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle