Gündem Haberleri

  G-9: Gül, en kısa zamanda özür dilemeli

  Hürriyet Haber
  24.02.2006 - 02:05 | Son Güncelleme:

  GAZETECİLİK örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu G-9 Platformu, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Türk basınının "Gizli servislerin ve yabancı diplomatların manipülasyonuna açık olduğu" suçlamasına tepki gösterdi.

  Gazeteciler Derneği, Diplomasi Muhabirleri Derneği, Foto Muhabirleri Derneği'nin de aralarında bulunduğu 12 meslek örgütünden oluşan G-9 Platformu, Gül'ün sözleri nedeniyle Türk basınından özür dilemesini istedi. Platform, "AKP Hükümeti'nin iktidara geldiğinden bu yana dünya görüşüyle örtüşmeyen gerçeklere, görüşlere ve eleştirilere tahammülsüzlüğünü her vesileyle göstermekten geri kalmadığını" belirterek, şu açıklamayı yaptı:

  TALİHSİZ SÖZLER

  "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet üyelerinin gaflarının ve hatalarının üstünü örtmek amacıyla basına yönelik baskı çabaları yetmiyormuş gibi, son olarak Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Hamas Lideri Meşal'in ziyaretiyle ilgili sadece gerçekleri topluma iletme görevini yerine getiren basına, 'yabancı diplomatların ve gizli servislerin yönlendirmesinde olduğu' suçlamasını yöneltmiştir.

  Sayın Gül'ün bu suçlaması, evrensel inan hakları beyannamesi çerçevesinde görevini yerine getirmeye çalışan basın mensuplarına büyük haksızlıktır. Ankara'da 12 meslek örgütünün oluşturduğu Platform olarak Sayın Abdullah Gül'ün bu talihsiz sözlerini kınıyor, en kısa sürede kamuoyu önünde tüm basın mensuplarından özür dilemesini bekliyoruz."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı