Dünya Haberleri

  G-8'den de diyalog çağrısı

  Hürriyet Haber
  28.12.2001 - 13:40 | Son Güncelleme:

  Sanayileşmiş 8 ülkenin oluşturduğu G-8, Hindistan ile Pakistan arasında artan gerilimden duyulan kaygıyı dile getirerek, her iki ülkeye de savaşa sürüklenmeyi önlemek için siyasi diyaloğu başlatma çağrısında bulundu.

  G-8 dışişleri bakanlarının Rusya`da yayınlanan ortak bildirisinde, terörizmin haklı çıkarılacak bir tarafı olmadığı belirtilerek, "Terörizmin her türünü kınıyoruz, özellikle de Hint parlamentosuna yapılan saldırıyı" denildi.

  İki ülke arasında ilişkilerin giderek gerginleşmesinden kaygı duyulduğu belirtilen bildiride, her iki ülkeden anlaşmazlıklarını diplomatik yollarla çözmeleri istendi.  Rusya`nın girişimiyle yapılan G-8`in açıklamasında ayrıca Pakistan`dan, topraklarında faaliyet gösteren teröristlere karşı gerekli tedbirleri alması, teröristlerin liderlerini yakalaması, adalet önüne çıkarması ve cezalandırması istendi.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı da G-8`in bildirisinin, terörizme karşı savaşta dünyanın önde gelen ülkelerinin çifte standarda sahip olmadığını gösterdiğini belirtti.
   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı