G-7'ler Euro'yu koruyacak, petrolü indirecek

Hürriyet Haber
25.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

SANAYİLEŞMİŞ 7 batılı ülkenin oluşturduğu G-7, uluslararası piyasalarda yaşanan yüksek petrol fiyatları ile Avrupa tek para birimi Euro'nun ABD Doları karşısında gerilemesinin önlenmesi için önlemler almaya devam edecekleri bildirildi.

G-7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları, Prag'da devam eden Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantıları çerçevesinde bir araya gelerek, petrol fiyatlarında yaşanan istikrarsızlık ve Avrupa tek para birimi Euro'yu ele aldılar.

Toplantının ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, uluslararası piyasalarda yaşanan istikrarsızlığın önlenmesi için petrol üreticisi ülkelerin üretimlerini artırmaları gerektiği belirtildi.

Akaryakıt ürünlerinden alınan verginin azaltılmasının doğru yol olmadığı, enerjinin daha etkin kullanılması gerektiği belirtilen bildirgede, küresel ekonominin geleceği ve istikrarının devamı için petrol fiyatlarının uygun seviyeye inmesi gerektiği kaydedildi.

Bildirgede, ‘‘OPEC ve diğer petrol üreticisi ülkelerin petrol fiyatlarının düşürülmesine ve petrol piyasalarında istikrar sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla harekete geçmesi dünya ekonomisi için hayatidir’’ denildi.

Maliye Bakanları, Euro'nun düşmesinin dünya ekonomisine yapacağı olumsuz etkilerden endişe duyduklarını bildirdiler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı