Dünya Haberleri

  Füze kalkanı kör çıktı

  Hürriyet Haber
  05.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl Türkiye gündemine damgasını vuran füze kalkanının nükleer başlıklar konusunda körlük yaşadığı ortaya çıktı.

  WikiLeaks’e sızan belgelere göre, Amerikan füze kalkanı komutanı, ABD’nin o dönemde Çek Cumhuriyeti’ne kurmayı planladığı füze kalkanı radarlarının nükleer füzeleri göremediğini söylemiş.

  AMERİKAN Füze Savunma Kurumu Direktörü General Patrick O’Reilly’nin 2007 tarihli bir brifinginden bahseden diplomatik mesajlar, radar sisteminin fırlatma aşamasında uzun menzilli füzeleri saptayamayacağını ortaya çıkardı. Çünkü belgelere göre radar sistemi düşman füzesini yatay olarak değil sadece dik bir hatta görebiliyor. Bu nedenle radar füzeyi görene kadar iş işten geçmiş oluyor, yani düşman füzesini karşılaması gereken füzeyi havalandırmak için çok geç kalınmış oluyor.
  Rusya itirafı
  Belgede O’Reilly’nin bir de şu ilginç ifadesi yer alıyor: “Radarı geliştirsek bile, bu ABD’ye Rusya’nın kıtalarararası balistik füzelerini yok etme kapasitesi sağlamaz”. ABD defalarca füze kalkanının Rusya’ya değil de İran ve Kuzey Kore’ye yönelik olduğunu öne sürmüştü. Rusya ise bu teminatlardan asla tatmin olmamış, sözkonusu sistemin kendi savunmasını tehdit ettiğini ve çıkarlarına yönelik casusluk amacı taşıdığını savunarak plana sert şekilde karşı çıkmıştı.
  Çek radar sistemi eski ABD Başkanı George Bush’un “Yıldız Savaşları’nın Oğlu” diye nitelediği füze kalkanı planlarının belkemiğini oluşturuyordu. Bu füzelerin esas olarak İran ve Kuzey Kore’ye yönelik olduğu belirtiliyordu. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Çek Cumhuriyeti ile füze kalkanı anlaşmasını 2008’de imzalamış ancak plan yeni Başkan Barack Obama tarafından 2009’da iptal edilmişti.

  Hedef İran olmasın

  Geçen yıl ise füze kalkanının bir ayağının Türkiye’ye kurulma olasılığı NATO zirvesinde sert tartışmalara yol açmış, Ankara hedef olarak İran’ın telaffuz edilmemesinde ısrar etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı