« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futsalda önemli gelişme

Tarihinde ilk kez Avrupa Futsal (Salon futbolu) Şampiyonası finallerine bu yıl katılacak olan Futsal Milli Takımı'nın teknik direktörü Ömer Kaner, 5 yıl içinde geldikleri noktanın kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yayınlanan TamSaha dergisinin ocak ayı sayısına açıklamalarda bulunan Ömer Kaner, Türkiye'nin 2007 yılında tanıştığı futsalda katettiği yola dikkat çekerken, “5 senelik mazisi olan bir ülke, Avrupa Şampiyonası finallerine kalıyor, Avrupa'nın 12 ülkesi arasına giriyor ve Dünya Şampiyonası elemelerinde tur atlıyor. Bu önemli bir gelişme. Şampiyonadaki 12 ülke içinde 1. eleme turundan gelen tek takımın Türkiye olması önemli bir iş yaptığımızın da göstergesi” dedi.  

Futsalda artık Avrupa'nın güçlü ülkelerine karşı başa baş mücadele edebildiklerini anlatan Kaner, “Bizim zorluk çektiğimiz konulardan biri yurt dışında oynayan oyuncularımızın kamplara katılabilme durumları. Bu oyuncular orada hem futsal oynuyor hem de çalışıyor. Her kamp için iş yerlerinden izin almak zorunda kalıyorlar. Bazen izin alabiliyor ama bazen de alamıyorlar. Dolayısıyla tam istediğimiz şekilde kadromuzu kuramıyoruz. Türkiye'de de futsalı istediğimiz düzeyde oynayan oyuncularımız az” diye konuştu.

Kaner, dünyanın en iyi futbolcularının futsal alt yapısı aldığına dikkat çekerek, “Buna Fenerbahçeli Alex de dâhil. Ronaldinho, Robinho gibi bir çok oyuncu futsaldan gelme. Futsal oynamış olmaları onlar için çok önemli. Barcelona takımında altyapıdan çıkan oyuncuların önemli bir bölümü futsaldan gelme. Barcelonalı oyuncuların dar alanda nasıl paslaştıklarına dikkat ederseniz, futsalın oyunculara faydasını da görürsünüz. Futsalda önemli olan topu çabuk kaybetmemek, topa sahip olmak. Bunu yapabilmek için de hareketli olmak, rakipten kurtulmak ve kendinize alan yaratmak zorundasınız. Durarak oynadığınız zaman hiçbir şansınız olmuyor. Futsalın önemli taktik varyasyonları var” ifadelerini kullandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler