« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futsal ilgi bekliyor

Türkiye'de ilk olarak üniversitelerde 2000 yılında oynanmaya başlanan ve A Milli Takımı geçen yıl kurulan Futsal, Türk spor severlerin ilgisini bekliyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Futsal Milli Takım Antrenörü ve Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Reşat Kartal, futsalın dünyadaki gelişiminin çok eskilere dayandığını belirterek, şu anda Türk futbol severlerin yakından tanıdığı Alex, Ronaldinho gibi futbolcuların futsaldan büyük saha futboluna geçtiklerini söyledi.

Brezilya ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde çocukların, futbola öncelikle futsal ile başlayıp, daha sonra buradan yetenekli olanların büyük saha futboluna geçtiğini ifade eden Kartal, bu sporcuların dar alanda daha çok tekniğe yönelik hareketlerde bulundukları için teknik kavramını, oyun anlayışını ve yaratıcılıklarını futsalla kazandıklarını belirtti.
Futsalın çok değişik kurallarının bulunduğunu, bu kurallar çerçevesinde seyirci ile iç içe olması nedeniyle Avrupa'da ve futbolda çok gelişmiş ülkelerde çok büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Kartal, şöyle konuştu:
“Ülkemizde futsalın başlamasına üniversiteler öncülük yapmıştır. Öncelikle Üniversite Sporları Federasyonu, 2002 yılında Muğla Üniversitesi'nde Türkiye şampiyonası düzenledi. Toplam 52 üniversitenin katıldığı bu şampiyonada Muğla Üniversitesi şampiyon oldu. Daha sonra sırasıyla İstanbul ve Kayseri'de yapıldı. Bu turnuvalar daha sonra geçtiğimiz yıl Adnan Menderes Üniversitesi'nin öncülüğünde Aydın'da yapıldı. Kız ve erkeklerde toplam 54 takım katıldı. Burada yapılan turnuvanın ardından ilk defa Futbol Federasyonu Futsal Milli Takımı'nı seçti.”
Futsal A Milli Takımı'nın, Helsinki'de Avrupa Grup Şampiyonası'nda grup şampiyonu olduktan sonra İtalya'daki finallerde Türkiye'yi temsil ettiğini anlatan Kartal, futsalın tekniğe, çabuk hareketlere ve şova yönelik olduğu için Türkiye'deki gençler arasında benimseneceğine inandığını söyledi.

YURT DIŞINDA FUTSAL OYNAYAN TÜRKLER

Kartal, Futsal'ın Türkiye'de henüz yeni olmasına karşın, bu sporun uzun yıllardır yapıldığı Hollanda, Almanya ve Belçika'daki futsal kulüp takımlarında oynayan bir çok Türk olduğunu dile getirerek, Futsal A Milli takımının belirlenmesinde bu kişilerin çok büyük rolünün olduğunu belirtti.

Türkiye'de şu anda futsalın üniversitelerde oynandığını, dolayısıyla milli takım oyuncularının da bir kısmının üniversite öğrencileri olduğunu ifade eden Kartal, ADÜ BESYO'da eğitimlerini sürdüren dört öğrencinin aynı zamanda milli takımda oynadığını anlattı.

Futsal için futbolcu aramalarının, ülke genelinde devam ettiğini belirten Kartal, üniversiteler arası futsal karşılaşmalarının bunun için bir kaynak olarak görüldüğünü bildirdi.

SPONSORLAR VE SEYİRCİLERDEN İLGİ BEKLENİYOR

Şiddet ve kötü tezahüratın olmadığı bu salon sporuna olan ilginin hem kadın hem de erkek sporcularda oldukça fazla olduğunu bildiren Kartal, ayrıca iklim açısından futbola uygun olmayan yörelerde, futsalın çok daha revaçta olduğunu belirtti.

Kartal, şunları kaydetti:
“Futsalın dünyanın diğer ülkelerinde, çok sayıda seyircisi var. Buralarda futsal, 1960'lı yıllardan beri yapılıyor. Ama ülkemizde daha çok yeni olduğu için tanınma çerçevesinde. Tanındığı zaman da sponsorlar tarafından da öneminin anlaşılacağını düşünüyorum. Futsala ilginin artırılması için öncelikle ilköğretim okullarına yönelinmesi gerekiyor. Aileler açısından da futbolun benimseneceğini ve çok daha popüler olacağına inanıyorum. Futsal, ilgi bekliyor. Futbola ilgi açısından, dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olan ülkemizde, Futsal ilgisiz kalamaz. Bu ilgi artacaktır. Sponsorların erken davranmaları, kendi çıkarlarına olacaktır.”

Bunları da Beğenebilirsiniz