Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbolun baronları

Manchester City, Chelsea, Paris Saint Germain ve Monaco gibi takımları satın alan Şeyh Mansur, Roman Abramoviç, El-Halifi ile Dimitri Rybolovlev, yaptıkları yatırımlar ve transferleriyle dudak uçuklatıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İKİ İngiliz devi Manchester City ve Chelsea ile Fransız ekipleri Monaco’yla PSG, son yıllardak Avrupa’nın yükselen değerleri konumunda... Dikkat çeken en önemli nokta ise bu takımların başarılarının ardında Asya ve Doğu Avrupa kökenli milyarder iş adamlarının yatıyor olması...
‘Futbolun Baronları’ olarak lanse edilen milyarder iş adamlarının sağladığı maddi kaynaklar sayesinde fahiş bonservis bedelleriyle dünyaca ünlü oyuncuları kadrolarına katan kulüpler, hem futbol camiasında prestijini artırıyor hem de Avrupa’daki en popüler takımlar arasına giriyor.

TRANSFER PİYASASINDA ARTIŞ YAŞANDI

ÖZELLİKLE İngiltere ve Fransa’da satın aldıkları kulüplere yatırımlarıyla tarihinin en başarılı dönemini yaşatan Asya ve Doğu Avrupa kökenli iş adamları sayesinde Avrupa’daki güçlü takımlar arasında yeni dengeler kurulurken, futbolcuların transfer piyasasındaki değeri de buna bağıntılı olarak her geçen gün daha da yükseliyor.
City’yi satın alan Şeyh Mansur, Chelsea’nin sahibi Roman Abramoviç, PSG’nin çehresini değiştiren El-Halifi ve son olarak Monaco Kulübü’ne müthiş yıldızları getiren Dimitri Rybolovlev, transfer piyasasını da alt üst etti.

YENİ YATIRIMCILAR DA ORTAYA ÇIKTI

FUTBOLA yaptıkları yüksek yatırımlarla takımlarını ön plana çıkan bu iş adamlarının dışında da Avrupa’da başka kulüplere yatırım yapan Asya ve Doğu Avrupa kökenli milyarderler bulunuyor. Bunların arasında yer alan Arsenal’in hisselerinin yüzde 30’una sahip Özbek asıllı Rus iş adamı Alişer Usmanov ile Queens Park Rangers’ın (QPR) yüzde 33’lük hissesine sahip Hindistanlı Lakshmi Mittal, gelecekte futbola daha çok yatırım yapması beklenen muhtemel isimler arasında gösteriliyor.

Chelsea’nin en iyisi

İNGİLİZ devi Chelsea, 2003’te Abramoviç’in ardından, 3 lig, 4 FA Cup, 1 Devler Ligi, 1 Avrupa Ligi şampiyonluğu kazandı.

PSG’ye istikrar geldi

FRANSIZ ikebe Paris Saint Germain’in koltuğuna 2011 senesinde geçen Katarlı iş adamı Nasır El-Halifi geçen sezon şampiyonluk yaşadı. Kulübe çok büyük bir miktarda yatırım yaptı.

City yeni baştan

MANCHESTER City’yi 2008’de alan Arap milyarder Şeyh Mansur bin Zayed el Nahyan, takımı ligde uzun aradan sonra şampiyon yapma başarısı gösterdi.

Monaco’da ‘devrim’

FRANSIZ ekibi Monaco’nun, çiçeği burnunda Rus başkanı Dimitri Rybolovlev, harcamalarıyla adeta ‘transfer devrimi’ gerçekleştirdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler