Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Futbolun adaleti var

B36 Torshavn’a 9, Erciyes’e 6 gol atmış Fenerbahçe.. Üstelik lig maçında 10 kişi kalmış, ama tüm takım yürekten mücadele etmiş, taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmıştı.

Çok önemli bir sınavda bu takımı bozmak, hele hele Anelka gibi kendisinden başka hiç kimseyi önemsemeyen birini ilk onbire yerleştirmek hatasına düştü Zico.. Diyeceksiniz ki, "Anelka varsa, Semih yedek oturur.." hatırlayın Aykut Kocaman’ın ne yaptığını.. Hakan Arıkan’ın Galatasaray maçına nasıl damgasını vurduğunu.. Dünya Kupası’nda yıldızlaşan Kingston, kampa geç katıldığı için kadro dışı kalıyor, yerine genç Hakan oynuyor.. Futbolda adalet olursa, futbolun da adaleti oluyor..

Anelka, bas bas bağırıyor.. "Beni bırakın Fenerbahçe benim için küçük bir takım" diye.. Fenerbahçe, "Aman şu maçı oyna, bu maçı oyna" diye diretiyor.. Nerede kaldı prensipler, kulübün büyüklüğü, kişilerin karşısındaki dik duruşu..

Bir gün önce basın toplantısında bir izlenim edindim.. Zico, çok beyefendi biri.. Ama rakibi analiz ve maçı kurgulama açısından yetersiz.. Öncelikle Dinamo Kiev’in çok hızlı atağa kalktığını görmeliydi. Kanatlara özel önlem almalı, orta sahayı mutlaka ama mutlaka kalabalık tutmalıydı. Tümer’i ya da Anelka’yı rakibin yorulduğu ikinci yarıda oyuna sürüp, yıldızlardan birini diri tutmayı düşünmeliydi. Ama Zico, bunların hiçbirini yapmadı.

***

Mutlak gol atma arzusundaki evsahibi maça tek forvet ve beşli orta sahayla başlıyor. Zico, Tuncay, Anelka, Alex, Tümer dörtlüsünü sahaya sürüyor. Yetmiyor, Appiah her atakta orta yuvarlağın ilersinde yakalanıyor. Bu ne telaş? Bu nasıl taktik?

Henüz 1.dakikada yenen gol sonrası moral bulan Dinamo Kiev, Shaktskikh biraz becerikli olsa ilk yarıyı 4-0 önde bitirebilirdi. Fenerbahçe Tümer’le girdiği tek pozisyonu değerlendiremezken, kalesine gelen her topta tehlike yaşadı.

İkinci yarının hemen başında bu kez F.Bahçe kendi silahını, ölü top organizasyonunu konuşturdu. Golden sonra uzun süre bocalayan Dinamo Kiev orta sahayı F.Bahçe’ye bırakıp bilinçsiz ataklar geliştirmeye başladı. Ama Anelka’nın vurdumduymazlığı, Tümer ve Alex’in oyundan düşmesi, Tuncay’ın forvet bölgesine uzak kalması, F.Bahçe’yi ikinci golden etti.

Ne zaman ki Rüştü, o ölümcül hatayı yaptı, Kiev öne geçti, Zico’nun aklına Semih’i oyuna almak geldi..Serkan’ın kırmızı kartı, yenen üçüncü gol, rövanşta ne olacağı o kadar önemli değil artık.. Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’ne de kalabilir.. Ama 3 yıl boyunca her puan kaybında Daum’u eleştirenler dünkü maçtan sonra Zico için ne diyecekler bilmiyorum..

Bu takım önemli maçları bu kadar ofansif oynayamaz.. Ya da oynar, sonuç dünkü gibi olur.. 15 pozisyon verir, 3 yediğinize sevinirsiniz..
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI