Ege Haberleri

  Futbolda sağlık devrimi

  Hürriyet Haber
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Futbol Federasyonu Ege Bölgesi Sağlık Kurulu'nun başına getirilen Doç. Dr. Levent Köstem, yeni talimatnamenin kulüpler ve sporculara önemli sorumluluklar yüklediğini, Süper Lig ve Bank Asya 1.Ligi'nde sağlık kadrolarının da genişleyeceğini söyledi.

  KURUMSALLAŞMA adına önemli hamleler yapan Türkiye Futbol Federasyonu sağlıkta da uluslararası standartları yakalamak için harekete geçerken, Sağlık Kurulu'na giren Doç. Dr. Levent Köstem yeni talimatnamenin kulüpler ve sporcular açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Ege Bölgesi Sağlık Kurulu'nun başına getirilen Köstem, ’’Profesyonel kulüplerdeki sağlık ekiplerini düzenleyen ’Sağlık Ekiplerinin Yapılanmaları ve İşleyişleri Talimatı' Türk futbolunda sağlık devrimi niteliği taşıyor’’ dedi.

  SERTİFİKA ZORUNLULUĞU

  Türk futbolunda sağlık ekiplerinin şimdiye kadar yeterli seviyede ele alınmadığını vurgulayan Köstem, ’’Başkan Mahmut Özgener'in gayretiyle bu karmaşaya son verilip yeniden yapılanmaya gidildi. Yeni talimat takım doktoru, masör, fizyoterapist, beslenme uzmanı ve psikologları her açıdan kapsıyor. Bu kişilere sertifika zorunluluğu getiriyor. TFF tarafından tescil edilmeyen doktor veya masör artık kesinlikle kulüplerde görev alamayacak’’ diye konuştu.

  KADROLAR GENİŞLEYECEK

  Süper Lig ve Bank Asya 1.Ligi’nde doktor, fizyoterapist ve masörün şu anda zorunlu olduğunu hatırlatan Köstem, ’’2010-11 sezonundan itibaren Süper Lig, 2011-12'den itibaren de Bank Asya 1.Ligi'nde performans antrenörü veya uzmanı, beslenme uzmanı, spor psikiyatristi veya psikoloğu bulunması da zorunlu kılınacak. Her kulüp kendi sağlık kurulunu oluşturacak. Bu konuda muhatap, bizim kanalımızla Futbol Federasyonu olacak. 2. ve 3.Lig kulüplerinin bünyesinde de yine mutlaka doktor ve masör yer alacak’’ ifadesini kullandı.

  SORUMLULUKLAR ARTIYOR

  Yeni talimatnamenin sporculara hem hak, hem de sorumluluklar yüklediğini belirten Köstem şöyle konuştu: ’’Sakat sporcunun, sakatlığıyla ilgili bilgi edinme, bakım ve tedavi, mahremiyetin korunması gibi hakları olacak. Aynı şekilde sporcular sorumluluk da taşıyacak. Sağlık durumuyla ilgili bilgiyi eksiksiz paylaşıp, kendisinden sorumlu kişi tarafından verilecek tedavi ve tavsiyelere uyacak. Şartlara uyulmadığı taktirde gerekirse her iki taraf da sözleşmenin feshini talep edebilecek.’’

  ZORUNLU SEMİNERLER

  Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu olarak düzenleyecekleri üç aşamalı sağlık seminerlerine kulüp doktoru, masör, fizyoterapist, beslenme uzmanı ve psikologların katılmak zorunda olacağını vurgulayan Köstem şunları söyledi: ’’Katılmayanlar sertifika alamadığı için sahaya da çıkamayacak. Her yıl yapacağımız ara seminerlere de katılım zorunlu olacak. Sağlık konusundaki her hata insanların yaşamına, kariyerine mal olabilir. Artık bu konuda işler bilimsel bir standarta kavuşacak.’’

  İlk toplantı 18 Ağustos’ta

  FUTBOL Federasyonu Ege Bölgesi Sağlık Kurulu'nun başına getirilen Doç. Dr. Levent Köstem, kurulun amacı, işleyişi, görevlendirme ve sağlık ekiplerinin yapılanmalarıyla ilgili ilk toplantıyı Kaya Prestige Otel'de 18 Ağustos Salı günü saat 14.00'te yapacak. Ege Bölgesi'ndeki kulüplerin yönetici ve doktorlarının katılımının zorunlu olduğu toplantıda yeni talimat hakkında da bilgi verilecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı