« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbolda mikroçip dönemi

Futbol topunun içine yerleştirilecek mikroçip ile hakemlerin işi kolaylaşacak. Mikroçipli top, topun gol çizgisini geçip geçmediği tartışmalarına son verecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), içine mikroçip yerleştirilmiş topların ilk kez bu yıl yapılacak 17 yaş-altı dünya şampiyonasında deneneceğini duyurdu.

Futbolda kuralları belirleyen Uluslararası Futbol Birliği'nin (IFAB), dün yaptığı toplantının ardından yapılan açıklamada, mikroçipli topların, topun gol çizgisini geçip geçmediği tartışmalarına son vermek için kullanılmak istendiği bildirildi.

Yeni teknolojiyle donatılmış toplar, bu yıl 16 Ekim'de yapılacak 17 yaşaltı dünya şampiyonasında ilk kez resmi bir maçta kullanılacak.

Alman Adidas firması tarafından üretilen ve içine çizgi algılayıcı mikroçip yerleştirilen topların ilk kez çarşamba günü Nuremberg ile Nuremberg yedek takımı arasında yapılan maçta denendiği, ayrıca İngiltere Futbol Federasyonu'nun da yeni toplardan sipariş verdiği belirtildi.

GOLÜ NASIL BİLDİRECEK?

Sistem şöyle işliyor: Futbol topunun içine yerleştirilen küçük bir mikroçip, sahanın üzerine yerleştirilen antenlere sinyal geçiyor.

Ardından bir bilgisayar, topun saha üzerinde bir santimetre yanılma payıyla konumunu belirliyor.

Hakem, top gol çizgisini geçip geçmediğinden, koluna takılı özel banttan yayılan titreşimler sayesinde haberdar oluyor.

Üstelik bu yeni sistem, maçın durdurulmasını gerektiren video kayıt tekniğine yönelik eleştirilerden de korunaklı.

Futbolda topun kale çizgisini geçip geçmediği tartışmaları, Manchester United-Tottenham Hotspurs maçında Roy Carroll'un topu çizgi içine düşürmesine rağmen hakemlerin gölü vermemesi üzerine başlamıştı.

IFAB, toplantıda ayrıca kırmızı kart ve ofsayt pozisyonunda aktif oyun kuralını da yeniden değerlendirmeye aldı.

FIFA'dan 4 temsilcinin katıldığı IFAB toplantısında, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda Futbol Federasyonu'ndan birer temsilci yer aldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler