« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbolda katakulliye son

UEFA ekonomik önlemler alıyor. “Bastırır parayı alırım futbolcuyu” dönemi bitiyor. Geliri, giderinden fazla olmayan hiçbir kulüp transfer yapamayacak, Avrupa kupalarına katılamayacak. Hesaplar şeffaf olacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

UEFA öyle bir karar aldı ki, Türkiye’deki bütün kulüpler şimdiden titremeye başladı. En son söyleyeceğimizi en baştan ifade edelim; 
* Artık gideri, gelirinden fazla olan hiçbir kulüp transfer yapamayacak.

* Gideri gelirinden fazla olan hiçbir kulüp Avrupa kupalarında oynayamayacak.

Nasıl mı?

Anlatalım.

UEFA, Avrupalı futbol kulüplerinin mali işlerini kontrol etmesi için Kulüp Finansal Denetim Masası adı altında bir ekip oluşturdu. Bakmayın siz UEFA’nın Finansal Denetim Masası dediğine, bunun adı resmen “Futbol aracılığıyla kara para aklama operasyonuna son verme komisyonu.”

UEFA bu komisyonun başına eski Belçika Başbakanı Jean-Luc Dehaene’ı getirdi. Dehaene başkanlığında oluşturulan ve uzmanlık alanları finans, işletme ve hukuk olan bu ekip, kulüplerin hesaplarını bir bir inceleyecek.

Eğer hesaplarda gelir- gider dengesizliği ya da kaynağı belli olmayan bir para akışı tespit ederse, o kulübün transfer hakkı elinden alınacak. Dahası Avrupa kupalarından men edilecek.

Bu şu demek, “Artık büyük başkan dönemi sona eriyor. Hiçbir kulüp başkanı cebimden verir futbolcuyu transfer ederim” diyemeyecek.
UEFA, yıllardır Avrupa’nın önde gelen kulüplerinin yarıdan çoğunun televizyon ve sponsorluk gelirlerine karşın, her yıl para kaybettiğini düşünüyor ve kulüplerin hızlı elde edilen başarıları satın almak yerine, statlar ve genç futbolcular için antrenman sahaları gibi “uzun vadeli  projeler”e yatırım yapmalarını istiyordu.

Oluşturulan bu komisyonla birlikte bu yönde en büyük adım da atılmış oldu. Finansal denetimler için kulüplere 3 yıllık bir süre tanındı. 2012 yılından itibaren gelir- gider dengesizliğini gideremeyen kulüpler ne transfer yapabilicekler, ne de Avrupa Kupaları’nda oynayabilecekler.

Şenes ERZİK: Futbolun kara parayla ilişkisi kesilecek

Bu çalışma ile futbol kara para aklama yolu olmaktan çıkarılacak. Hem kulüp, hem de federasyonlar bu yeni sisteme uyacaklar. Bu komisyon sadece UEFA’nın kararıyla oluşturulmadı. Futbolcular sendikası, kulüpler ve federasyonların da desteği ile bu karar alındı.


Bunları da Beğenebilirsiniz