Futbolda doping depremi

Birce BORA-LONDRA
20.09.2015 - 14:07 | Son Güncelleme:

Futbol tarihinde yapılan en kapsamlı doping araştırması Avrupa’nın en popüler spor kulüpleri ve milli takımları için forma giyen onlarca futbolcunun steroid kullanarak usulsüz bir biçimde performanslarını artırıyor olabileceğini ortaya çıkarttı.

UEFA tarafından görevlendirilen bilim insanları 2008-2013 tarihleri arasında Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Avrupa’nın önemli kulüp müsabakaları ve iki Avrupa Şampiyonası’nda forma giymiş 879 profesyonel futbolcudan alınmış 4 bin idrar testinin sonuçlarını inceledi. Uzmanlar, yaptıkları incelemelerde 68 sporcunun idrar testi sonuçlarının kısmen anormal olduğunu ve yasaklı steroidleri kullanıyor olabileceklerine işaret ettiğini söyledi.

Bilim insanları inceledikleri futbolculardan %7.7’sinin de test sonuçlarının bu ay yürürlüğe giren yeni UEFA yasaları kapsamında inceleme başlatılmasını gerektirecek kadar sıradışı olduğunu belirtti.

Uzmanlar anormal olarak tanımladıkları idrar testi sonuçlarının hangi futbolculara ait olduğunu ya da bu futbolcuların hangi takımlar için forma giydiğini ise açıklamadı.

BİYOLOJİK PARAPORT UYGULAMASI

Sunday Times gazetesi araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarının elde ettikleri bulguların UEFA’yı diğer sporlarda kullanılan “Biyolojik pasaport” uygulamasını yürürlüğe sokmaya yönelttiğini söyledi. Bu program kapsamında uzmanlar futbolcuların vücutlarındaki steroid oranındaki değişimleri devamlı testlerle gözlemleyebilecek.

Ancak idrar testi sonuçları “sıradışı” çıkan 68 futbolcu bu testler şimdiye dek isimsiz incelendiği için herhangi bir disiplin soruşturmasın maruz kalmayacak.

Bazı uzmanlar elde edilen bu bulguların futbol yetkililerinin “gözlerinin açılmasına” yol açması gerektiğini ve futbol dünyasında ciddi bir problem olduğuna işaret ettiğini söylerken UEFA tek bir araştırmadan kesin sonuçlara varılamayacağını ve “alkol” gibi diğer faktörlerin de anormal test sonuçlarına yol açmış olabileceğini dile getirdi.

Etiketler: doping


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı