GeriSpor Futbolda dev şölen
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Futbolda dev şölen

11. Avrupa Şampiyonası cumartesi günü başlıyor

Yeni binyılın futboldaki ilk şampiyonunun belirleneceği Belçika ve Hollanda'daki 31 maçlık maratonda 352 yıldız sahne alacak. 1 milyonu aşkın kişinin statlarda, 10 milyarı aşkın kişinin de televizyonları başında izleyeceği şampiyonda kupa 2 Temmuz'daki finalle sahibini bulacak.

FUTBOLDA yeni binyılın ilk büyük organizasyonu 11. Avrupa Şampiyonası cumartesi günü Brüksel'de Belçika ile İsveç arasında oynanacak açılış maçıyla başlayacak. UEFA tarihinde ilk kez Hollanda ve Belçika olmak üzere iki ülkenin evsahipliği yapacağı, 8 kentteki 16 takımın 31 maçlık maratonu 2 Temmuz'da Rotterdam'da oynanacak finalle son bulacak.

Türkiye'nin tarihinde 2. kez mücadele edeceği finallerde toplam 352 futbol yıldızı vitrine çıkacak. İki ülkedeki maçları 1 milyon 200 bin kişi statlarda izlerken, yaklaşık 10 milyar kişinin de televizyonları başında bu dev organizasyonu takip etmesi bekleniyor.

Belçika ve Hollanda'nın evsahibi olarak doğrudan katıldığı şampiyonaya, İtalya, Norveç, Almanya, Fransa, İsveç, İspanya, Romanya, Yugoslavya, Çek Cum. eleme grupları lideri, Portekiz en iyi grup ikincisi, Türkiye, Danimarka, İngiltere ve Solvenya da play-off maçlarıyla katılma hakkını elde etti. Elemelerdeki 220 maçta, 634 gol atılırken, İspanya attığı 42 golle en skorer takım oldu.

ALMANYA

Kaleciler

1 Oliver Kahn B.Münih

12 Jens Lehmann B. Dortmund

22 Jörg Butt Hamburg

Savunma

2 Markus Babbel B.Münih

3 Marko Rehmer H.Berlin

4 Thomas Linke B.Münih

6 Jens Nowotny B.Leverkusen

10 Lothar Matthaus NJ Metro Stars

Orta saha

7 Mehmet Scholl B.Münih

8 Thomas Hassler 1860 Münih

13 Michael Ballack B.Leverkusen

14 Dietmar Hamann Liverpool

15 Dariusz Wosz H.Berlin

16 Jens Jeremies B.Münih

17 Christian Ziege Middlesbrough

18 Sebastian Deisler H.Berlin

21 Carsten Ramelow B.Leverkusen

Forvet

5 Marco Bode W.Bremen

9 Ulf Kirsten B.Leverkusen

11 Paulo Rink B.Leverkusen

19 Carsten Jancker B.Münih

20 Oliver Bierhoff Milan

Teknik Direktör: Erich Ribbeck

PORTEKİZ

Kaleciler

1 Vitor Baia Porto

12 Pedro Espinha Guimaraes

22 Joaquim Silva S.Braga

Savunma

2 Jorge Costa Porto

3 Rui Jorge Sporting Lizbon

5 Fernando Couto Lazio

13 M.Dimas S.Liege

14 Abel Xavier Everton

16 Roberto Beto S.Lizbon

20 Carlos Secretario Porto

Orta Saha

4 J.Luis Vidigal Sporting Lizbon

6 Paulo Sousa Parma

7 Luis Figo Barcelona

10 Rui Costa Fiorentina

11 Sergio Conceicao Lazio

15 Francisco Costa Monaco

17 Paulo Bento R.Oviedo

Forvet

8 Joao Pinto Benfica

9 Ricardo Sa Pinto Real Sociedad

18 P.Resendes Deportivo

19 Nuno Capucho Porto

21 Nuno Gomes Benfica

Teknik Direktör: Humberto Coelho

ROMANYA

Kaleciler

1 Bogdan Lobont Ajax

12 Bogdan Stelea Salamanca

21 Florin Prunea U.Croiova

Savunma

2 Dan Petrescu Chelsea

3 Liviu Clobotariu S.Liege

4 Lulian Filipescu Betis

6 Gheorghe Popescu G.Saray

13 Christian Chivu Ajax

17 Modrag Belodedici Steaua

22 Cosmin Contra Alaves

Orta saha

5 Constantin Galca Espanyol

8 Dorinel Munteanu Wolfsburg

10 Gheorghe Hagi G.Saray

14 Florentin Petre D.Bükreş

15 Ion Lupescu D.Bükreş

16 Laurentiu Rosu Steaua

19 Eric Linkar Steaua

20 Catalin Haldan D.Bükreş

Forvet

7 Adrian Mutu İnter

9 Viorel Moldovan Fenerbahçe

11 Adrian İlie Valencia

18 Ioan Ganea Stuttgart

Teknik Direktör: Emerich Jenei

İNGİLTERE

Kaleciler

1 David Seaman Arsenal

13 Nigel Martyn Leeds

22 Richard Wright Ipswich

Savunma

2 Gary Neville M.United

3 Philip Neville M.United

4 Sol Campbell Tottenham

5 Tony Adams Arsenal

6 Martin Keown Arsenal

12 Gareth Southgate A.Villa

15 Gareth Barry A.Villa

Orta saha

7 David Beckham M.United

8 Paul Scholes M.United

11 Steve McManaman R.Madrid

14 Paul Ince Middlesbrough

16 Stevan Gerrard Liverpool

17 Dennis Wise Chelsea

18 Nick Barmby Everton

Forvet

9 Alan Shearer Newcastle

10 Michael Owen Liverpool

19 Emile Heskey Liverpool

20 Kevin Philips Sunderland

21 Robbie Fowler Liverpool

Teknik Direktör: Kevin Keegan

HOLLANDA

Kaleciler

1 Edwin van der Sar Juventus

18 Ed de Goey Barcelona

22 Sander Westerveld Liverpool

Savunma

2 Michael Reiziger Barcelona

3 Jaap Stam M.United

4 Frank De Boer Barcelona

13 Bert Konterman Feyenoord

19 Arthur Numan G.Rangers

Orta saha

5 Boudewjin Zenden Barcelona

6 Clarence Seedorf İnter

7 Phillip Cocu Barcelona

8 Edgar Davids Juventus

11 Marc Overmars Arsenal

12 G.van Bronckhorst G.Rangers

15 Paul Bosvelt Feyenoord

16 Ronald de Boer Barcelona

20 Aron Winter Ajax

Forvet

9 Patrick Kluivert Barcelona

10 Dennis Bergkamp Arsenal

14 Peter van Vossen Feyenoord

17 Pierre van Hoojdonk Vitesse

21 Roy Makaay Deportivo

Teknik Direktör: Frank Riijkaard

FRANSA

Kaleciler

1 Bernard Lama PSG

16 Fabien Barthez Monaco

22 Ulrich Rame Bordeaux

Savunma

2 Vincent Candela Roma

3 Bixente Lizarazu B.Münih

5 Laurent Blanc İnter

8 Marcel Desailly Chelsea

15 Lilian Thuram Parma

18 Frank Leboeuf Chelsea

19 Christian Karembeu R.Madrid

Orta saha

4 Patrick Vieira Arsenal

6 Youri Djorkaeff Kaiserslautern

7 Didier Deschamps Chelsea

10 Zinedine Zidane Juventus

11 Robert Pires Marsilya

14 Johan Micoud Bordeaux

17 Emmanuel Petit Arsenal

Forvet

9 Nicolas Anelka R.Madrid

12 Thierry Henry Arsenal

13 Sylvain Wiltord Bordeaux

20 David Dugarry Bordeaux

21 Chirstophe Dugarry Bordeaux

Teknik Direktör: Roger Lemerre

ÇEK CUMHURİYETİ

Kaleciler

1 Pavel Srnicek S.Wednesday

16 Ladislav Maier Rapid Wien

22 Jaromir Blazek Sparta Prag

Savunma

2 Tomas Repka Fiorentina

5 Milan Fukal Sparta Prag

6 Petr Vlcek Slavia Prag

18 Jiri Novotny Sparta Prag

19 Karel Rada Slavia Prag

21 Petr Gabriel Sparta Prag

Orta saha

3 Radoslav Latal Schalke

4 Pavel Nedved Lazio

7 Jiri Nemec Schalke

8 Karel Poborsky Benfica

11 Tomas Rosicky Sparta Prag

13 Radek Bejbl A.Madrid

14 Pavel Horvath Slavia Prag

15 Marek Jankolovski B.Ostrava

20 Patrik Berger Liverpool

Forvet

9 Pavel Kuka Stuttgart

10 Jan Koller Anderlecht

12 Vratislav Lokvenc Sparta Prag

17 Vladimir Smicer Liverpool

Teknik Direktör: Josef Chovanec

BELÇİKA

Kaleciler

1 Filip de Wilde Anderlecht

12 Geert de Vlieger Williem II

13 Frederic Herpoel Gent

Savunma

2 Eric Deflandre FC Brugge

3 Joos Valgaren Roda JC

4 Lorenzo Staelens Anderlecht

15 Jacky Peeters Bielefeld

17 Philippe Leonard Monaco

18 Nico van Kerckhoven Schalke

19 Eric van Meir Lierse

Orta saha

5 Philippe Clement FC Brugge

6 Yves Vanderhaeghe Mouscron

7 Marc Wilmots Schalke

8 Bart Goor Anderlecht

11 Gert Verheyen FC Brugge

14 Johan Walem Parma

21 Mbo Mpenza S.Lizbon

22 Marc Hendirkx Genk

Forvet

9 Emile Mpenza Schalke

10 Branko Strupar D.Country

16 Luc Nilis PSV Eindhoven

20 Gilles de Bilde S.Wednesday

Teknik Direktör: Robert Waseige

TÜRKİYE

Kaleciler

1 Rüştü Reçber Fenerbahçe

12 Ömer Çatkiç Gaziantepspor

21 Fevzi Tuncay Beşiktaş

Savunma

3 Ogün Temizkanoğlu Fenerbahçe

4 Fatih Akyel Galatasaray

5 Alpay Özalan Fenerbahçe

13 Osman Özkoylu Trabzonspor

20 Hakan Ünsal Galatasaray

Orta saha

2 Tayfur Havutcu Beşiktaş

7 Okan Buruk Galatasaray

8 Tugay Kerimoğlu G.Rangers

10 Sergen Yalçın Galatasaray

11 Tayfun Korkut Fenerbahçe

14 Suat Kaya Galatasaray

15 Mustafa İzzet Leicester

16 Ergün Penbe Galatasaray

18 Ayhan Akman Beşiktaş

19 Abdullah Ercan Fenerbahçe

22 Ümit Davala Galatasaray

Forvet

6 Arif Erdem Galatasaray

9 Hakan Şükür Galatasaray

17 Oktay Derelioğlu Gaziantepspor

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

İSVEÇ

Kaleciler

1 Markus Hedman Coventry

12 Magnus Kihlstedt Brann

22 Matthias Asper AIK Solna

Savunma

2 Roland Nilsson Helsingborgs

3 Patrik Anderssson B.Münih

4 Joachim Bjorklund Valencia

5 Teddy Lucic AIK Solna

6 Gary Sundgren R.Zaragoza

8 Tomas Gustafsson Coventry

14 Olaf Mellberg R.Santander

Orta saha

7 Hakan Mild Göteburg

9 Fredrik Ljungberg Arsenal

11 Niklas Alexandersson S.Wednesday

13 Magnus Svenson Brondby

15 Daniel Andersson Bari

16 Anders Andersson Aalborg

17 Johan Mjallby Celtic

Forvet

10 Jorgen Petterson Kaiserslautern

18 Yksel Osmanovski Bari

19 Kenneth Andersson Bologna

20 Henrik Larsson Celtic

21 Marcus Allback Orgryte

Teknik Direktör: Tommy Soderberg

DANİMARKA

Kaleciler

1 Peter Schmeichel S.Lizbon

16 Thomas Sorensen Sunderland

22 Peter Kjaer Silkeborg

Savunma

2 Michael Schjonberg Kaiserslautern

3 Rene Henriksen Panathinaikos

4 Jes Högh Chelsea

5 Jan Heintze PSV Eindhoven

6 Thomas Helveg Milan

12 Soren Colding Brondby

13 Martin Laursen Verona

Orta saha

7 Allan Nielsen Tottenham

14 Brian Stean Nielsen Akademisk

15 Stig Tofting Aarhus

17 Bjarne Goldbaek Fulham

19 Mortan Bisgaard Udinese

20 Thomas Gravesen Hamburg

Forvet

8 Jesper Gronkjaer Ajax

9 Jon Dahl Tomasson Feyenoord

10 Martin Jorgensen Udinese

11 Ebbe Sand Schalke

18 Miklos Molnar Kansas City

21 Mikkel Beck D.County

Teknik Direktör: Bo Johanson (İsveç)

SLOVENYA

Kaleciler

1 Marko Simeunovic Maribor

12 Miaden Dabanovic Lokeren

22 Dejan Nemec Mura

Savunma

2 Spasoje Bulajic Köln

3 Zeljko Milinovic LASK Linz

4 Darko Milanic Strum Graz

5 Marinko Galic Maribor

6 Aleksandar Knavs Tirol

Orta saha

7 Djoni Novak Sedan

8 Ales Ceh Sturm Graz

10 Zlatko Zahovic Olympiakos

11 Miran Pavlin Karlsruhe

14 Sasa Gajser Gent

15 Rudi Istenic Uerdingen

16 Anton Zlogar HIT Gorica

18 Milenko Acimovic Kızılyıldız

19 Amir Karic Maribor

21 Zoran Pavloivc D.Zagreb

Forvet

9 Saso Udovic LASK Linz

13 Miaden Rudonja St.Truiden

17 Ermin Sijak Servette

20 Milan Osterc O.Ljubljana

Teknik Direktör: Strecko Katanec

NORVEÇ

Kaleciler

1 Thomas Myhre Everton

12 Frode Olsen Sevilla

13 Morten Bakke Molde

Savunma

2 Andre Bergdoelmo Rosenborg

3 Bjom Otto Bragstad Rosenborg

4 Henning Berg M.United

5 Trond Andersen Wimbledon

14 Vegard Heggem Liverpool

16 Dan Eggen Deportivo

22 Stig Inge Bjornebye Brondby

Orta saha

6 Roar Strand Rosenborg

7 Erik Mykland Panathinaikos

8 Stale Solbakken Aalborg

10 Kjetil Rekdal Valerenga

11 Bent Skammelsrud Rosenborg

15 John Arne Riise Monaco

19 Elrik Bakke Leeds

21 Vidar Riseth Celtic

Forvet

9 Tore Andre Flo Chelsea

17 John Carew Rosenborg

18 Steffan Iversen Tottenham

20 O.Gunnar Solskjaer M.United

Teknik Direktör: Nils Johan Semb

YUGOSLAVYA

Kaleciler

1 Aleksandar Kocic Kızılyıldız

12 Zeljko Cicovic Las Palmas

22 Ivica Kralj Oviedo

Savunma

2 Ivan Dudic Kızılyıldız

3 Goran Djorovic C.Vigo

5 Miroslav Djukic Valencia

11 Sinisa Mihajlovic Lazio

13 Slobodan Komijenovic Kaiserslautern

14 Nisa Saveljic Bordeaux

15 Goran Bunjevcevic Kızılyıldız

Orta saha

4 Slavisa Jokanovic Deportivo

6 Dejan Stankovic Lazio

7 Vladimir Jugovic İnter

10 Dragan Stojkovic Nagoya

16 Dejan Govedarica Waalwjk

17 Ljubinko Druiovic Porto

19 Jovan Stankovic Mallorca

21 Albert Nadj Oviedo

Forvet

8 Pedrag Mijatovic Fiorentina

9 Savo Milosevic R.Zaragoza

18 Darko Kovacevic Juventus

20 Mateja Kezman Partizan

Teknik Direktör: Vujadin Boskov

İSPANYA

Kaleciler

1 Santiago Canizares Valencia

13 Iker Casillas R.Madrid

22 J.Francisco Molina A.Madrid

Savunma

2 Michel Salgado R.Madrid

3 Agustin Aranzabal R.Sociedad

5 Abelardo F. Antuna Barcelona

6 Fernando Hierro R.Madrid

12 Sergi Barjuan Barcelona

18 F.Gemez Paco R.Zaragoza

19 Juan Velasco C.Vigo

Orta saha

4 Josep Guardiola Barcelona

7 Ivan Helguera R.Madrid

8 F.Fran Gonzalez Deportivo

14 Gerard Lopez Valencia

15 Vicente Engonga Mallorca

16 Gaizka Mendieta Valencia

21 J.Carlos Valeron A.Madrid

Forvet

9 Pedro Munitis R.Santander

10 Raul Gonzalez R.Madrid

11 Alfonso Perez Betis

17 Joseba Etxeberria A.Bilbao

20 İsmael Urzaiz A.Bilbao

Teknik Direktör: Jose Camacho

İTALYA

Kaleciler

1Christian Abbiati Milan

12Francesco Toldo Fiorentina

22 Francesco Antonioli Roma

Savunma

2 Ciro Ferrara Juventus

3 Paolo Maldini Milan

5 Fabio Cannavaro Parma

6 Paolo Negro Lazio

11 Gianluca Pessotto Juventus

13 Alessandro Nesta Lazio

15 Marc Iuliano Juventus

Orta saha

4 Demetrio Albertini Milan

7 Angelo Di Livio Fiorentina

8 Antonio Conte Juventus

14 Luigi Di Biagio İnter

16 Massimo Ambrosini Milan

17 Gianluca Zambrotta Juventus

18 Stefano Flore Udinese

Forvet

9 Filippo İnzaghi Juventus

10 Alessandro Del Piero Juventus

19 Vincenzo Montello Roma

20 Francesco Totti Roma

21 Marco Delvecchio Roma

Teknik Direktör: Dino Zoff

İşte 10 şampiyon

1960 Paris: Sovyetler Birliği

1964 Madrid: İspanya

1968 Roma: İtalya

1972 Brüksel: Batı Almanya

1976 Belgrad: Çekoslovakya

1980 Roma: Batı Almanya

1984 Paris: Fransa

1988 Münih: Hollanda

1992 Göteborg: Danimarka

1996 Londra: Almanya

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle