Futbolda cari açık 45 milyon Euro

Ceyhun KUBURLU
07.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk futbolu yabancı futbolcular için servet harcarken Türk futbolcuların yabancılara satışı cılız kalıyor, Geçtiğimiz yıl 35 milyon Euro transfer açığı veren Türk futbolu bu sezon ‘açık’ta 45.5 milyon Euro ile Avrupa 5’incisi oldu. Maliye ise vergiyi artırarak yabancı transferinin cazibesini kırmak istiyor.

FUTBOLDA hergeçen yıl artan transfer gideri açığı bu yıl 45 milyon Euro’yu geçti. Avrupa futbolunun cari açık liginde 5’inci olan Süper Lig kulüpleri Maliye Bakanlığı’nı da harekete geçirdi. Her yıl milyonlarca Euro’nun futbol aracılığıyla yurtdışına çıktığına dikkat çeken uzmanlar, futbolcu vergilerinin Avrupa seviyesine çekilmesi halinde transfer açığının da azalıcağına dikkat çekti.

Vergi cenneti konumunda

Yabancı yıldızların Türkiye’yi tercih etmesinin başında da vergi kolaylığı geliyor. Vergi oranı İngiltere’de ve Japonya’da yüzde 50, Almanya’da yüzde 45, İspanyaa ve İtalya’da yüzde 43, Fransa’da yüzde 40 Türkiye’de ise yüzde yüzde 15 düzeyinde. Türkiye’de bir alt ligdeki futbolcular için yüzde 10, daha alt ligdekiler ise yüzde 5 vergi kesintisine (stopaja) tabi tutuluyor. Bu da yabancı futbolcular için Türkiye’yi vergi cenneti haline getiriyor. Yabancı transferlerinde vergiyi Türk kulüplerin ödemesi de yabancıların cebine net para kalmasına neden oluyor.

Yaş ortalaması yükseliyor

Yabancı futbolcuların Türkiye’yi tercih etmesi kulüpleri de heyecanlandırıyor. Yabancı kulüpler Süper Lig takımlarının futbolcularına talip olması halinde sözkonusu futbolcunun bonservis ücretlerini de arttırıyor. Özellikle Avrupa’da yıldızı sönmeye başlayan isimler Katar, Japonya, Çin ve ABD gibi ülkelere gitmektense ülkelerine yakın olan Türkiye’yi tercih ediyorlar. Süper Lig’in yaş ortalamasını yükselten yabancıların çoğu yüzde 15’lik vergi oranını da kulübe ödetiyor.

Harcamada lider Fener

BU sezon yabancı kulüplere 24 milyon Euro ödeyen Fenerbahçe transfere 30 milyon Euro harcadı. Bonservis geliri ise 4 milyon Euro’da kaldı. 22 milyon Euro’luk bonservis harcamalarının 5.5 milyon Euro’sunu yabancı kulüplere ödeyen Galatasaray ise, yurtdışında futbolcu satışından para kazanamadı.

Gurbetçiler yabancı kulübe para kazandırdı

BU sezon Türk futbolcuları en çok yabancı kulüplere para kazandırdı. Avrupa liglerinde forma giyen Türk oyuncular Süper Lig takımlarını tercih edince Avrupalı kulüpler kasayı doldurdu. Hamit Altıntop, Olcay Şahan, Mehmet Topal ve Oğuzhan Özyakup gibi futbolcular Avrupalı kulüplere 10 milyon Euro’ya yakın para kazandırdı. Süper Lig kulüplerinin yurtdışına sattığı futbolcular ise Katar ve Suudi Arabistan gibi liglere transfer oldu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı