« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbolda başarı Türk oyuncularla yakalanır

Gaziantepspor'da geçtiğimiz sezon göreve getirilen ve bir dönem Porto'yu da çalıştıran ve Litvanya milli takımını da çalıştıran Portekiz asıllı 47 yaşındaki Jose Couceiro, Türkiye liglerindeki takımların iyi yerlere gelmek için yabancı futbolcular kadar potansiyeli bulunan Türk futbolculara da önem vermesi gerektiğini söyledi.

DHA
SON GÜNCELLEME

'Türkiye'de iyi bir ekip oluşturmanın sırrı Türk futbolcularda' diyen Couceiro, 3-4 maç üst üste kaybedince 'Hoca gitsin' denilmesinin sıkıntı yarattığını ifade ederken, özellikle Bekir ve İsmail'in gitmesinin takımda büyük yaralar açtığını kaydetti.

Celal Doğan Tesisleri'nde DHA muhabirinin sorularını içtenlikle yanıtlayan Couceiro, Türkiye liglerini değerlendirirken çok umutlu konuştu. Turkcell Süper Lig'in çok mücadeleci bir lig olduğunu anlatan Couceiro, "Ben Türk futbolunun her geçen gün büyüyen bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Eğer Türkiye 2016 Avrupa Şampiyonası'nı düzenlerse bu potansiyeli herkes fark edecektir. Bu Türk futbolunun büyümesi için çok önemli bir adım olacaktır. Çok iyi kapasitede oyuncular var. Türk futbolu halen kendini geliştiriyor. Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde Türkiye'nin çok büyük bir sıçrama yapacağını düşünüyorum" dedi. 

ÖNYARGILARIM OLMADI

Türkiye'de çok iyi kategorilerde, çok iyi potansiyeli olan oyuncular olmasına rağmen halen bir takımı yabancı oyuncuların kurtaracağına inanıldığı anlayışının hakim olduğunu belirten Couceiro şunları söyledi: "Maçın sonuna kadar organizasyonunuzu kaybetmeden oynarsanız çok iyi yerlere gelebilirsiniz ve bunu başaran ekipleri ben hayranlıkla izliyorum. Eğer Türk ekipleri biraz daha soğukkanlı olabilirlerse oyun kalitelerinin çok daha üst seviyeye çıkacağını düşünüyorum. Türkiye'nin büyük ekipleri belli. Ama Türkiye'deki birinci ligin bu kadar yarışmacı, çetin ve mücadeleci olduğunu bilmiyordum, dışarıdaki insanlar da bilmiyordur. Buraya gelirken önyargılarım olmadı. Ben küçüklüğümde Afrika'da büyüdüm. Daha sonra hayatıma Avrupa'da devam ettim. Şimdi Türkiye'de Asya tarafındayım. Mutluyum, hiç bir problemim yok. Başarıyı yakalamak için daha temel ve daha kolektif bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gördüğüm kadarıyla Türkiye'de 3-4 maç üst üste kaybettiğiniz zaman hocanın gitmesi isteniyor. Bu da sokıntı yaratıyor. Türkiye'de iyi bir ekip oluşturmanın sırrı bence iyi Türk oyuncuların takımın iskeletini oluşturmasındadır. Eğer 2-3 çok iyi yabancı futbolcu aldım diye bu ligde iyi yerlere geleceğine inanılıyorsa bu yanlıştır. Türk oyunculara daha çok önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum."

GAZİANTEPSPOR İSKELETİNİ OLUŞTURDUK

Gaziantepspor'a ilk geldiğinde, "Bizim ilk olarak kulübümüzün organizasyonunu düzeltmemiz gerek" dediğini anımsatan Portekizli Teknik adam, "Ekibi oluşturan bütün parçalar iyi çalışırsa takımın iyi zamanlarında da, kötü zamanlarında da durumumuzu koruruz' demiştim. Zaten kulüp yetkilileri de bu konuda kendilerine yardımcı olmam gerektiğini söyledi ve ben bu amaçla geldim" dedi. Lig başladığında ufak tefek problemler yaşadıklarını ifade eden Jose Couceiro, sözlerine şöyle devam etti: "Özellikle Bekir ve İsmail'in gidişi bizim açımızdan zor bir durum oluşturdu. İlk geldiğimde de gördüğüm kadarıyla Türkiye'de iyi bir ekip oluşturup başarılı olmak istiyorsanız bunun sırrı Türk oyuncularda. Bekir ve İsmail gibi çok başarılı iki Türk oyuncumuzu kaybettik. Sezon başında bu iki oyuncumuzun gidişi bizi yaraladı ve işimizi zorlaştırdı. Bu bizde sorunlar yarattı. Daha sonra Tabata'nın 4'ncü maçı oynayacağımız ara gitmesi de bizi etkiledi. Her şey daha farklı olabilirdi. Ama her şey çok daha beklemediğim şekilde oluştu. Bizim açımızdan en zor durum Bekir ve İsmail'in gidişi oldu. Tabata da çok büyük bir futbolcuydu. Geçen yıldan beri Tabata'nın oyununa göre oynayan bir Gaziantepspor vardı. Onun gidişi de karşımıza ekstra bir problem daha çıkardı. Şu ana gelene kadar ekibi yavaş yavaş sabitlemeye çalışıyorum. Sezon başında İvan da uzun bir sakatlık dönemi geçirdi. Ama Olcan'ın gösterdiği performans ekibin sol taraftaki sıkıntılarını az da olsa giderdi. Her geçen gün daha da iyileşti. Bazı oyuncularımız 3-4 haftadır sakatlıktan dolayı oynamıyor. Ama buna rağmen ekibimiz son haftalarda iyi bir çıkış yakaladı. Hem soldaki durum, hem Murat Şahin'in ayağını kırınca sezon başına yetişmemesi, Mahmut'un kaleye geçip güven kazandırma süreci gibi bir dönem yaşadık. Bugün bakınca takımın iskeletini aşağı-yukarı oluşturduk. Gelecekte oynayabilecek oyuncuları monte ettik diye düşünüyorum. Daha çok genç oyuncularımız var, kendilerine güvenlerini kazanıp oynamak durumundalar."

GAZİANTEPSPOR OYUNCU YETİŞTİRMELİ

Gaziantepspor'un geleceğiyle ilgili görüşlerini de paylaşan Jose Couceiro, "Eğer Gaziantepspor gelecek planları yapmak istiyorsa mutlaka oyuncu yetiştirmeli. Bunu çok açık söylüyorum. Çünkü Gaziantepspor'un İstanbul'un 3 büyük takımı ve Trabzonspor gibi şartları ve koşulları yok. Bu büyük kulüplerin koşullarına sahip olmadığı için lig devam ettiği sürece zorluklar yaşayabiliyor. O yüzden oyuncu yetiştirmeye çok önem vermelidir. Yeni yeni değerlerin ekibine devamlı olarak katkıda bulunmasını sağlamalı ve takıma katmalıdır. Gençlerin oynadığı A2 ligini de izliyorum. Ciddi anlamda kapasiteli, potansiyeli olan oyuncular var. Ama bunu yapmak için Gaziantepspor'un zamana ihtiyacı var. Bu sadece benim teknik direktör olarak yapabileceğim bir şey değil. Bizim önce maçları kazanmamız, ardından takımın geleceğini de hazırlamamız gerekiyor. Bu ikisini birlikte yürütmek zorundayız. Tecrübeli, işi bilen oyuncuların, geleceği olan genç arkadaşlara yardım etmesi gerekiyor. Benim için 18 kişiden oluşan bir ekip 34 kişiden oluşan bir ekiple aynı şeydir. Çünkü ikisi de birbiriyle karışıyor. Her zaman kulübün gerekliliklerinin hedef alınması ve ona göre hareket edilmesi gerekiyor. Bir ekip sadece gençlerden oluşamaz. İki ayrı kulvarda birbirini karıştırarak başarıyı yakalamaya çalışıyorum. Gaziantepspor gibi bir kulübün karakteristiğinde bunun olması gerekiyor. 4 büyük takımda çalışan hocaların çalışma sistemi ile diğer hocalarınki ister istemez farklı olması gerekiyor. Benim için de geçerli. Büyük kulüplerde ve daha küçük kulüplerde çalıştım. Yapmanız gereken iş, göstermeniz gereken dikkat farklı. Bunu her zaman söylüyorum" yeklinde konuştu.

Coucerio son olarak, gelecek için bir tek hedef koymak yerine, maç maç hedef koymayı benimsediklerini, her bir maçı ayrı ayrı düşünmeleri gerektiğini kaydederek böylelikle Mayıs ayında gerekli hesaplamaları yapabileceklerini sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz