Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Futbolcuları sakatlıktan çocukları kurtaracak

  Hürriyet Haber
  28.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz Premier Lig futbolcuları, gelecekteki sakatlıklarını tedavi etmekte kul-lanılması için, bebeklerinin göbek bağından alınan kök hücrelerini saklıyorlar.

  İNGİLTERE’de milyonlarca dolarlık anlaşmalara imza atan ünlü futbolcular, kıkırdak ve bağlarında oluşabilecek sakatlıklarını gidermek için gen teknolojisine başvuruyorlar. Ülkenin en önemli futbolcularından beşi, Liverpool merkezli "CryoGenesis International" isimli şirkete anlaşarak çocuklarının kök hücrelerini koruma altına aldılar. İngiltere’de yedi tane kök hücre saklayan şirket bulunuyor. Bu şirketler yaklaşık 1500 sterlin (4000 YTL) karşılığında kök hücreleri koruma altına alıyorlar. Yapılan açıklamaya göre ülkede son altı yıl içinde 11 bin kişi çocuklarının kordon bağındaki kök hücreleri gen bankalarına saklamak için verdi. Ancak bunların hemen hemen hepsi çocuklarının ileriki yaşlarda başına gelebilecek hastalıklara karşı önlem olarak sakladılar.

  İsimlerini açıklamak istemeyen futbolcular, "Bir futbolcunun yaşayacağı ciddi bir sakatlığın kariyerinizin sonu anlamına geliyor. Ancak çocuğunuzun kök hücresine sahipseniniz elinizde bir tamir takımı olmuş oluyor. Bu yüzden biz de çocuklarımızın kordonundaki kök hücreleri saklıyoruz" diye konuştu. Arsenal takımının ünlü oyuncusu Thierry Henry de çocuğunun kök hücresini saklıyor. Ancak bunu kendisi için kullanacağı konusunda bir açıklama yapmadı.
  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı